03 липня 2014 року справа № 823/1921/14
16 год. 55 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Литвинчук В.М.,
за участю представників:
позивача - Локтєвої-Маклашової Н.В.,
відповідача - Сивоконя С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національного університету "Одеська юридична академія" до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Національний університет "Одеська юридична академія" подав позов, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо нездійснення платежів відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія" за період з 14.03.2014 по 24.06.2014;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо відмови у прийнятті та взятті на облік платіжних доручень відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія" за квітень, травень, червень 2014 року;
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області здійснити платежі відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія" за період з 14.03.2014 до 24.06.2014, шляхом проведення платежів зі спеціальних реєстраційних рахунків Черкаського факультету Національного університету "Одеська юридична академія".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач безпідставно не здійснив платежів за платіжними дорученнями, які були зареєстровані та взяті на облік у березні 2014 року, а також неправомірно відмовився приймати платіжні доручення за квітень - червень 2014 року, оскільки виключення Черкаського факультету з мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів не змінює його статусу одержувача бюджетних коштів, не є підставою для відміни взятих на себе бюджетних зобов'язань та не є підставою для неприйняття до виконання відповідних платіжних доручень.
Позивач також вказує на те, що внаслідок нездійснення платежів утворилася заборгованість з виплати заробітної плати з березня по червень 2014 року, заборгованість зі сплати прибуткового податку складає 126411 грн. 92 коп., заборгованість перед Пенсійним фондом України становить 360755 грн. 62 коп. Крім того, існує заборгованість по оренді приміщення з врахуванням витрат на відшкодування комунальних послуг в розмірі 91946 грн. 50 коп.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія" 17.03.2014 виключений розпорядником бюджетних коштів вищого рівня з мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, у зв'язку з чим позовні вимоги необґрунтовані.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до Положення про відокремлений структурний підрозділ "Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія", прийнятого вченою радою Національного університету "Одеська юридична академія" (протокол № 5 від 27.02.2012) та затвердженого ректором Національного університету "Одеська юридична академія" 27.02.2012, Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія" є навчальним, навчально-методичним і виховним структурним підрозділом Національного університету "Одеська юридична академія" і є суб'єктом освітньої діяльності.
Як свідчать матеріали справи, 14 березня 2014 року відповідач взяв на облік і зареєстрував платіжні доручення за №№ 92 - 97, а 26 березня 2014 року відповідач взяв на облік і зареєстрував платіжні доручення за №№ 100 - 108, однак проплат за цими платіжними дорученнями проведено не було. Крім того, відповідач відмовився прийняти та взяти на облік платіжні доручення по заробітній платі за квітень в сумі 123574 грн. 36 коп., за травень в сумі 204306 грн. 81 коп. та за червень в сумі 260837 грн. 69 коп.
На вимогу Черкаського факультету здійснити перерахунок коштів за вищевказаними платіжними дорученнями відповідач направив листи від 18.04.2014 № 05-12/85-3574 та від 22.04.2014 № 09.2-12/546-3654, в яких зазначив, що Черкаський факультет станом на 16.03.2014 був включений до мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Національного університету "Одеська юридична академія". У зв'язку з втратою чинності наказів Державного казначейства України від 02.12.2002 № 221 "Про затвердження Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України" та від 05.02.2008 № 40 "Про затвердження Порядку формування Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів" відокремлений структурний підрозділ вилучений розпорядником вищого рівня з мережі ГУДКСУ у Одеській області 17.03.2014, а тому з 26.03.2014 відповідачем було призупинено проведення операцій з бюджетними коштами.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами. В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Частина 1 ст. 49 Бюджетного кодексу України передбачає, що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.
Підпунктом 2.1 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 березня 2012 року за № 419/20732 (далі - Порядок № 309) визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації - центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України.
За спеціальним фондом бюджету розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні фінансові зобов'язання виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (відкритих асигнувань (виділених коштів), залишків коштів на спеціальних реєстраційних рахунках розпорядників бюджетних коштів (в частині власних надходжень) та бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів).
Згідно п. 2.3 Порядку № 309 підтвердні документи, надані розпорядником бюджетних коштів, опрацьовуються органом Казначейства: за захищеними видатками, які не потребують проведення процедур закупівель, - протягом 1 операційного дня; за захищеними видатками, які потребують проведення процедур закупівель (крім капітальних видатків), - до 3 операційних днів; за іншими поточними видатками, крім захищених, - до 3 операційних днів; за капітальними видатками - до 5 операційних днів.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2012 року за № 1206/21518 (далі - Порядок № 758), бюджетні рахунки відкриваються щорічно на початок нового бюджетного періоду відповідно до закону про Державний бюджет України та рішень про місцеві бюджети. У разі неприйняття або несвоєчасного прийняття закону про Державний бюджет України відкриваються рахунки попереднього бюджетного періоду. Спеціальні реєстраційні рахунки, на яких зберігаються залишки коштів для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення, відкриваються у наступному бюджетному періоді відповідно до законодавства.
Пунктом 1.8 Порядку № 758 передбачено, що розрахунково-касове обслуговування клієнтів здійснюється органами Казначейства відповідно до умов договорів та додаткових договорів між органом Казначейства і клієнтами.
Відповідно до п. 11.1 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2013 року за № 130/22662 (далі - Порядок № 1407), органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету), планів надання кредитів із загального фонду державного бюджету, планів спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів.
Як передбачає п. 11.3 Порядку № 1407 органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 31 до цього Порядку) за дорученнями розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.
Відповідно до п. 11.7 Порядку № 1407 подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам.
Абзац 2 п. 11.8 Порядку № 1407 передбачає, що платіжне доручення, не прийняте до виконання, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Казначейства розпорядникам бюджетних коштів (одержувачам бюджетних коштів), від яких воно надійшло.
Пункт 2.1 Порядку № 1407 передбачає, зокрема, що головні розпорядники бюджетних коштів до початку бюджетного періоду визначають мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів за територіями (обласний рівень), чітко визначившись із статусом кожної установи, яка обслуговується у відповідному органі Казначейства. Відповідальні виконавці бюджетних програм визначають мережу і подають головному розпоряднику для зведення мережі по головному розпоряднику. До мережі включаються головний розпорядник, розпорядники нижчого рівня, які у своїй діяльності підпорядковані відповідному головному розпоряднику та/або діяльність яких координується через нього, та одержувачі бюджетних коштів, які уповноважені головним розпорядником на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримують на їх виконання кошти з державного бюджету. Розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів включаються до мережі головних розпорядників або розпорядників нижчого рівня, якщо вони отримують бюджетні асигнування безпосередньо від них. Розпорядник (одержувач) бюджетних коштів не може бути включений одночасно до мережі головного розпорядника та розпорядника нижчого рівня за однією бюджетною програмою. До мережі розпорядника бюджетних коштів можуть бути включені відокремлені структурні підрозділи розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів), які не є юридичними особами, відомості щодо яких внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у порядку, визначеному законодавством. До відокремлених структурних підрозділів розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) застосовуються положення, визначені для розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів).
Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 1407 у разі недотримання розпорядником бюджетних коштів вимог, установлених цим Порядком, при складанні мережі та змін до неї, виявлення невідповідності даних мережі даним Єдиного реєстру документ протягом двох робочих днів повертається органом Казначейства на доопрацювання з відповідною відміткою в нижній частині документа: зазначаються причини та дата повернення, ставиться підпис відповідальної особи.
Разом з тим, суд зазначає, що бюджетним законодавством не передбачено призупинення проведення операцій з бюджетними коштами одержувача таких коштів у разі включення його в мережу розпорядників та одержувачів бюджетних коштів станом на початок бюджетного періоду та наступним його виключенням з такої мережі за умови затвердженого кошторису та плану використання бюджетних коштів на відповідний бюджетний період.
Таким чином, зважаючи на укладення 03.01.2012 між Черкаським факультетом Національного університету "Одеська юридична академія" та відповідачем договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування, чинного на 2014 рік, наявність затверджених у встановленому бюджетним законодавством порядку кошторису та плану використання бюджетних коштів на 2014 рік, судом встановлено, що відповідач прийняв подані позивачем платіжні доручення за №№ 92 - 97 та №№ 100 - 108, однак в порушення вимог Бюджетного кодексу України та вищезазначених Порядків не перерахував кошти на оплату зареєстрованих зобов'язань, згідно платіжних доручень, наданих позивачем, що призвело до порушення права позивача розпоряджатися грошовими коштами, що перебувають на його рахунках та призвело до виникнення заборгованості перед кредиторами.
Крім того, у зв'язку з вищенаведеним, відповідач безпідставно відмовився зареєструвати і взяти на облік платіжні доручення позивача за квітень, травень, червень 2014 року, оскільки пункт 11.8 Порядку № 1407 передбачає вичерпний перелік підстав для неприйняття до виконання платіжного доручення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо нездійснення платежів відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія" за період з 14.03.2014 по 24.06.2014.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо відмови у прийнятті та взятті на облік платіжних доручень відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія" за квітень, травень, червень 2014 року.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області здійснити платежі відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету "Одеська юридична академія" за період з 14.03.2014 до 24.06.2014, шляхом проведення платежів зі спеціальних реєстраційних рахунків Черкаського факультету Національного університету "Одеська юридична академія".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена в повному обсязі 04.07.2014.