про залишення позовної заяви без розгляду
26 червня 2014 р. м. Вінниця
Справа № 802/2326/14-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобо"язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобо"язання вчинити дії:
Ознайомившись з поданими матеріалами, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до статей 104-106 КАС України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що передбачені статтею 106 КАС України.
В свою чергу, при вирішені питання щодо можливості відкриття провадження у справі, суддя, відповідно до частини першої статті 107 КАС України, з'ясовує чи відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, відмови у відкриті провадження, а також чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, ОСОБА_1 просить:
- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації щодо відмови у передачі у власність їй автомобіля марки ЗАЗ - 11028, 2007 року (бувший в експлуатації), реєстраційний номер НОМЕР_1;
- зобов'язати Департамент соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на перереєстрацію вищезазначеного легкового автомобіля на неї.
Частиною першою статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
Статтею 99 КАС України визначено строки звернення до адміністративного суду. Так, відповідно до частини 2 зазначеної статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Під час вирішення питання про обчислення строків звернення до суду визначальним критерієм є встановлення початку перебігу строку на звернення до адміністративного суду.
Виходячи з аналізу наведених вище правових норм та викладених позивачем в адміністративному позові обставин, суд зауважує, що початком перебігу строку звернення до адміністративного суду з вимогою про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в даному випадку є дата надання Департаментом соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації письмової відповіді на звернення ОСОБА_1, яку, як зазначає сама позивач у позовній заяві, вона отримана 18.10.2013 року (лист №04-886 від 18.10.2013 року). Саме зазначеним листом відповідачем відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на сплату залишкової вартості автомобіля і переоформлення його. В той же час, з адміністративним позовом до суду позивач звернулась лише 23.06.2014 року, тобто після спливу 6-місячного строку для звернення до адміністративного суду, встановленого законом.
Суд не приймає до уваги посилання позивача, що вона повторно зверталась до відповідача з тим самим питанням в травні 2014 року, оскільки, як було зазначено вище, позивачу ще 18 жовтня 2013 року було відомо про рішення відповідача і, відповідно, про порушення своїх прав. Більш того, суд зауважує, що позивачем до адміністративного позову долучено ще більш ранній лист - відповідь Департамента соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації № 04-869 від 14.10.2013 року, яким позивачу також було відмовлено в задоволенні заяви про надання дозволу на сплату залишкової вартості автомобіля і його переоформлення.
Згідно зі статтею 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Позивачем в адміністративному позові не наведено жодних поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, не викладено обставин та не наведено доказів на підтвердження цього. Крім того, в позовній заяві відсутнє відповідне клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про залишення позовної заяви без розгляду на підставі ст. 100 КАС України.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 165, 254 КАС України суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобо"язання вчинити дії залишити без розгляду.
Копію ухвали, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, надіслати позивачу, роз'яснивши останньому про його право на повторне звернення до суду після усунення умов, що були підставою для залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя /підпис/ Заброцька Людмила Олександрівна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: