Рішення від 01.07.2014 по справі 913/1495/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

01 липня 2014 року Справа № 913/1495/14

Провадження №18пд/913/1495/14

За позовом Луганської міської ради, м.Луганськ

до Приватного акціонерного товариства "Лугцентрокуз ім.С.С.Монятовського", м.Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4901

Суддя Корнієнко В.В.

Секретар судового засідання Скокова К.Л.

У засіданні брали участь:

від позивача - Шинкарьова О.А. - начальник відділу претензійно-позовної роботи та роботи по взаємодії з органами виконавчого провадження юридичного управління, довіреність № И01/03-31/5159/0/2-13 від 20.08.2013;

від відповідача - Сердюкова І.В. - представник, довіреність № б/н від 09.01.2014.

СУТЬ СПОРУ:

Луганською міською радою заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4901, який укладений між Луганською міською радою та Закритим акціонерним товариством "ЛугЦентроКуЗ", відносно земельної ділянки площею 0,0575 га під будівництво та розміщення стоянки тимчасового перебування автотранспорту та благоустрій прилеглої території, яка знаходиться за адресою м.Луганськ, вул.Шелкового (біля дитячої обласної клінічної лікарні) - вул.Челюскінців, а саме: викласти абзац перший п.2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях"; доповнити п.2.13 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає - 1047517 (один мільйон сорок сім тисяч п'ятсот сімнадцять) грн 75 коп."; доповнити пп.2.1.1 п.2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4901 розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 31425 (тридцять одна тисяча чотириста двадцять п'ять) грн 53 коп."; п.2.5 розділу 2 "Орендна плата" договору викласти в наступній редакції: "2.5. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення"; змінити у п.6.1 розділу 6 "Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган, уповноважений Луганською міською радою".

Ухвалою господарського суду Луганської області від 13.06.2014 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 01.07.2014.

Відповідач відзивом № 523 від 01.07.2014 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що збільшення розміру річної орендної плати від коефіцієнта 2,5 (встановленого договором оренди землі) до коефіцієнта 3 (мінімум, встановлений ст.288 Податкового кодексу України) погіршує становище орендаря, а тому встановлений договором розмір орендної плати повинен залишитись незмінним згідно ч.2 ст.284 Господарського кодексу України та ст.58 Конституції України; що діюче законодавство не містить приписів щодо обов'язковості зміни або перегляду узгодженої у відповідних договорах орендної плати; а також просив припинити провадження у справі в частині вимоги про внесення змін до п.2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору, оскільки спір про внесення змін до вказаного пункту договору розглянутий Жовтневим районним судом по адміністративній справі № 435/10290/13-а від 13.01.2014, яким скасовано рішення Луганської міської ради про внесення змін до договору оренди землі в частині збільшення розміру річної орендної плати.

У судовому засіданні 01.07.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Рішенням Луганської міської ради від 26.12.2003 № 16/96 вирішено передати Закритому акціонерному товариству "ЛугЦентроКуЗ" в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,0575 га, під будівництво та розміщення стоянки тимчасового перебування автотранспорту та благоустрій прилеглої території, яка знаходиться за адресою м.Луганськ, вул.Шелкового (біля дитячої обласної клінічної лікарні) - вул.Челюскінців.

На виконання вказаного рішення між Луганською міською радою та Закритим акціонерним товариством "ЛугЦентроКуЗ" (яке в подальшому перейменоване в Приватне акціонерне товариство "Лугцентрокуз ім.С.С.Монятовського") було укладено договір оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4901.

В п.1.1 договору сторони визначили предмет договору - земельна ділянка площею 0,0575 га, яка знаходиться за адресою м.Луганськ, вул.Шелкового (біля дитячої обласної клінічної лікарні) - вул.Челюскінців.

Відповідно до п.1.2 договору земельна ділянка надається орендарю терміном на 49 років під будівництво та розміщення стоянки тимчасового перебування автотранспорту та благоустрій прилеглої території.

Згідно до п.2.1 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки додається до договору та є його невід'ємною частиною).

На момент укладення договору річна орендна плата складає 8519 грн 53 коп., що не перевищує 10 відсотків нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки (п.2.1.1 договору).

Відповідно до п.2.13 договору на момент укладення цього договору грошова оцінка земельної ділянки складає 340780 грн 65 коп.

У п.4.2 договору сторони встановили, що зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку. Зміни і доповнення до даного договору вносяться шляхом укладання додаткових угод, що набирають чинність після державної перереєстрації договору і є невід'ємними частинами даного договору. Умови договору оренди земельної ділянки діють у випадку, коли після набрання договором чинності законами України встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені договором.

Позивач листом № И01/03-13/7040/0/2-12 від 20.11.2012 (а.с.23-24) звертався до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі, до якого був доданий договір про внесення змін до договору оренди землі, але відповідач листом № 12 від 04.01.2013 не погодився з запропонованими змінами.

З набранням з 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Обґрунтованими суд вважає вимоги позивача про викладення абзацу першого п.2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях"; доповнення п.2.13 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: п.2.13 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає - 1047517 (один мільйон сорок сім тисяч п'ятсот сімнадцять) грн 75 коп."; доповнення пп.2.1.1 п.2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4901 розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 31425 (тридцять одна тисяча чотириста двадцять п'ять) грн 53 коп.", враховуючи наступне.

Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).

Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1-3-14/1634 від 12.05.2014, виданого управлінням Держземагентства ум.Луганську Луганської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею, 0,0575 га, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул.Шелкового (біля дитячої обласної клінічної лікарні) - вул.Челюскінців, складає 1047517 грн 75 коп. (а.с.22).

Річний розмір орендної плати складає: 1047517,75 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки)х3%=31425 грн 536 коп.

Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Також є обґрунтованою вимога позивача про викладення п.2.5 розділу 2 "Орендна плата" договору в наступній редакції: "2.5. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення", з огляду на наступне.

Відповідно до п.п.1.1 ст.129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.4 вказаної статті пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Обґрунтованою є вимога позивача про зміну в п.6.1 розділу 6 "Інші умови" договору слів "Управління Луганської міської ради з питань земельних відносин" на слова "Департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або іншого органу, уповноваженого орендодавцем", оскільки на підставі рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 № 35/9 "Про внесення змін до структури виконавчих органів Луганської міської ради" було перейменовано Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів в Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.

Можливість внесення змін до договору оренди землі передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.4.2 договору).

Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, вимоги позивача про внесення змін до договору оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4018, який укладений між Луганською міською радою та Закритим акціонерним товариством "ЛугЦентроКуЗ", є обґрунтованими повністю.

Доводи відповідача щодо того, що законом не встановлено обов'язку орендаря та орендодавця змінювати умови договору оренди землі щодо розмірів орендної плати до 3% від грошової оцінки землі у разі зміни граничних розмірів орендної плати, встановлених законом, суд вважає необґрунтованими, оскільки абзацом 4 п.п.2.19 п.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Відносно доводів відповідача щодо необхідності припинення провадження у справі в частині позовних вимог про внесення змін у п.2.1 договору, суд зазначає наступне.

Постановою Жовтневого районного суду м.Луганська від 13.01.2014 у справі № 435/10290/13-а за позовом Приватного акціонерного товариства "Лугцентрокуз ім.С.С.Монятовського" до Луганської міської ради, Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання противоправними дій, скасування рішення Луганської міської ради, було визнано протиправними дії Луганської міської ради щодо прийняття рішення на тридцять шостій сесії Луганської міської ради шостого скликання від 28.08.2013 № 36/29 "Про деякі питання щодо внесення змін у договори, що посвідчують право користування земельними ділянками, в частині збільшення розміру річної орендної плати, з урахуванням рішення Луганської міської ради від 27.05.2011 № 9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м.Луганську, в яких розмір річної орендної плати складає менше трикратного розміру земельного податку в частині п.1 та п.п.3.1-3.2 резолютивної частини рішення, яким незаконно внесено зміни до договору оренди землі від 03.03.2004 № 4901, а також скасоване рішення Луганської міської ради від 28.08.2013 № 36/29. Зазначене рішення скасоване Ленінським районним судом м.Луганська, оскільки Луганська міська рада в односторонньому порядку своїм рішенням внесла зміни до договору оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4898.

В справі № 913/1495/14 позивач просить внести зміни до договору оренди землі від 12.02.2004 в судовому порядку у відповідності до ст.ст.651, 653 Цивільного кодексу України.

Таким чином, адміністративна справа № 435/10290/13-а та господарська справа № 913/1495/14 мають різні предмети спору, а тому доводи відповідача є необґрунтованими і у господарського суду відсутні правові підстави для припинення провадження у справі на підставі п.2 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.

Судовий збір покладається на відповідача, враховуючи приписи ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Луганської міської ради до Приватного акціонерного товариства "Лугцентрокуз ім.С.С.Монятовського" задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4901, який укладений між Луганською міською радою та Закритим акціонерним товариством "ЛугЦентроКуЗ", відносно земельної ділянки площею 0,0575 га під будівництво та розміщення стоянки тимчасового перебування автотранспорту та благоустрій прилеглої території, яка знаходиться за адресою м.Луганськ, вул.Шелкового (біля дитячої обласної клінічної лікарні) - вул.Челюскінців, а саме:

- викласти абзац перший п.2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";

- доповнити п.2.13 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає - 1047517 (один мільйон сорок сім тисяч п'ятсот сімнадцять) грн 75 коп.";

- доповнити пп.2.1.1 п.2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 12.02.2004, державна реєстрація від 03.03.2004 за № 4901 розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 31425 (тридцять одна тисяча чотириста двадцять п'ять) грн 53 коп.";

- викласти п.2.5 розділу 2 "Орендна плата" договору в наступній редакції: "2.5. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення";

- змінити в п.6.1 розділу 6 "Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган, уповноважений Луганською міською радою".

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Лугцентрокуз ім.С.С.Монятовського", вул.Фрунзе, б.107, корпус 14, м.Луганськ, ідентифікаційний код 13392898, на користь Луганської міської ради, вул.Коцюбинського, б.14, м.Луганськ, ідентифікаційний код 26070794, судовий збір у сумі 1218 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 03.07.2014.

Суддя В.В. Корнієнко