Постанова від 25.06.2014 по справі 2а-4957/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2014 року Справа № 146894/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Дяковича В.П.,

Онишкевич Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області на постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 13.09.2011 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

25.08.2011р. позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі однієї мінімальних заробітних плат відповідно до ч.2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2008 року.

Ухвалою Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 07.09.2011 року позовні вимоги за період з 01.01.2008 року по 25.02.2011 року залишені без розгляду відповідно до ст.99, 100 КАС України.

Постановою Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 13.09.2011 року заявлений позов задоволено. Визнано неправомірними дії відповідача. Зобов'язано пенсійний орган здійснити перерахунок і виплату доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат, передбачених ч.1 та 2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 25.02.2011року і до виникнення обставин з якими Закон пов'язує зміну чи припинення наведених правовідносин з урахуванням виплачених сум.

Не погодившись із постановою суду, її в апеляційному порядку оскаржив відповідач, який покликаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачу, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, було призначено підвищення.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1,2 ч.1 ст.183-2 цього Кодексу.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення.

Як вірно встановлено судом першої інстанції і з таким погоджується колегія суддів, позивач є особою потерпілою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 1, непрацюючим пенсіонером та проживає в зоні гарантованого добровільного відселення.

Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати - ст.39 згаданого вище Закону

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами суд першої правильно дійшов висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягає ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

З огляду на положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.

Пунктом 7 частини першої Закону України від 14 червня 2011 року № 3491 - VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» установлено, що у 2011 році норми і положення статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Таким чином визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання вимог цього Закону Кабінетом Міністрів прийнято постанову від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України», яка набрала чинності 23 липня 2011 року.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що відмову Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи слід визнати протиправною та зобов'язати відповідача провести підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 25.02.2011 року по 22.07.2011 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, п.2 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області задоволити частково.

Постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 13.09.2011 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задоволити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 25.02.2011 року по 22.07.2011року з урахуванням фактично виплачених сум.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Л.П. Іщук

Судді В.П. Дякович

Т.В. Онишкевич