Справа № 822/2561/14
02 липня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретаріТимчишину В. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_3 про примусове стягнення коштів, -
Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3 в якому просить стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 126,93 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач перебував на обліку Хмельницького міського центру зайнятості в якості безробітного з 17.05.2013 року по 10.06.2013 року та отримував допомогу по безробіттю. Однак, за даними звірки з Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому в період перебування на обліку Хмельницького міського центру зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, відповідач був працевлаштований за цивільно-правовим договором в ТзОВ "Фреш", в зв'язку з чим допомога по безробіттю отримана відповідачем незаконно та підлягає поверненню.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, до суду подала заяву, в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила провести розгляд справи за її відсутності.
Відповідач, який повідомлений про місце, дату, час розгляду справи, в судове засідання уповноваженого представника не направив, про причини неявки не повідомив, клопотань та заперечень на адресу суду не надходило.
Дослідивши обставини справи, перевіривши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що згідно витягу з наказів Хмельницького міського центру зайнятості ПК №222313051700015 від 23.01.2014 року відповідачу було надано статус безробітного з призначенням виплати допомоги по безробіттю від 24.05.2013 року.
В заяві про надання статусу безробітного відповідач зазначив, що, зокрема, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладав договору цивільно-правового характеру. Про свою належність до зайнятого населення ОСОБА_3 не повідомив позивача.
Згідно акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №14 від 20.01.2014 року, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" , про результат звірки даних, проведеної відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про зайнятість населення" №5067-VI, від 05.07.2012 року (далі - Закон №5067-VI), було встановлено, що під час перебування на обліку в Хмельницькому міському центрі зайнятості, ОСОБА_3 надавав послуги згідно трудового договору ТзОВ "Фреш" з 09.12.2013 року та отримував дохід.
Вказані відносини відповідача з ТзОВ "Фреш" підтверджуються довідкою ТзОВ "Фреш" вих.№1312 від 13.12.2013 року та копією наказу про прийняття на роботу від 03.06.2013 року.
На підставі акту розслідування Хмельницького міського центру зайнятості №14 від 20.01.2014 року, директором Хмельницького міського центру зайнятості видано наказ №29 від 06.02.2014 року про повернення ОСОБА_3 виплаченої допомоги по безробіттю, який разом з претензією №23-02/626 від 06.02.2014 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення було надіслано відповідачу 08.02.2014 року. Однак добровільно у встановлений строк кошти повернуто не було.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону № 5067-VI, безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ч.2-3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 року № 1533-III (далі - Закон № 1533-III), застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону № 5067-VI, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань, зокрема: проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Згідно з п.п.1 п. 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 (далі - Порядок), виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до п. 6.14 Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Отже, в період перебування на обліку в Хмельницькому міському центрі зайнятості в якості безробітного відповідач працював за трудовим договором з ТзОВ "Фреш" та отримував винагороду. Доказів повернення відповідачем незаконно отриманої допомоги по безробіттю позивачу до суду подано не було.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Хмельницького міського центру зайнятості є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому їх необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Хмельницького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття отриману допомогу по безробіттю в сумі 126 (сто двадцять шість) грн. 93 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 02 липня 2014 року 12:39
Суддя О.П. Шевчук