25 червня 2014 року Справа № 146566/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Дяковича В.П., Онишкевича Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадженняв м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Долинському районі на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 30.01.2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії працюючому пенсіонеру,
27.09.2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив визнати неправомірними дії управління і зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, за 2009 рік та за віком період з 15.01.2010 року .
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 30.01.2012 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку і виплаті ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік. Зобов'язано УПФ України в Долинському районі провести з 15.01.2010 року по 30.01.2012 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням попередніх виплат ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік з врахуванням ч.2 ст.6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» та виплачених сум.
Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач, який, покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати, а в задоволенні позовних вимог відмовити повністю з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Колегія суддів відповідно до ст.197 КАС України вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач звернувся до відповідача про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, а саме з 1197,91 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення на підставі рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп/2008 та пп.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Суд першої інстанції вважав, що дії УПФУ щодо застосування під час проведення перерахунку пенсії позивачу в 2010 році показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, а не за попередній календарний 2009 рік, є неправомірними.
Однак, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції суперечать нормам матеріального права. Так, ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
У редакції Закону від 9 липня 2003 року, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою:Зп = Зс х (Ск : К), де:Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону).
Відповідно до ч 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції до внесення змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VI) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. № 107-VI статтю 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" змінено та викладено в такій редакції: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Цим же Законом до ст. 40 Закону було внесено зміни, згідно яких показник Зс було змінено та викладено в такій редакції Зс - (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 вказані вище зміни були визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновлено дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону, у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме, нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Отже, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні та, як наслідок, застосування 20% надбавки відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні».
За таких обставин, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України є підставою для її скасування та прийняття нової постанови про відмову у позові.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Долинському районі задовольнити.
Постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 30.01.2012 року у справі №2а-22/2012 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньою до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Л.П.Іщук
Судді В.П. Дякович
Т.В. Онишкевич