ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"20" червня 2014 р. № 809/1460/14
11 год. 00 хв. м. Івано-Франківськ
Колегія суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду в складі:
головуючого - Гундяка В.Д.,
суддів: Черепія П.М., Мигалюка Ю.В.,
при секретарі Мулі Х.О.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Олійника Я.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити дії,-
12.05.2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства соціальної політики України (далі - відповідач) про визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Міністерством соціальної політики України ОСОБА_1 протиправно відмовлено у поновленні статусу ліквідатора 2 категорії, якого його було незаконно позбавлено рішенням тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчення „Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС”.
Позивач, представник позивача заявлені вимоги підтримали з підстав, викладених в адміністративному позові. Суду пояснили, що 14-17 липня 1986 року на виконання рішення Уряду колишнього СРСР з числа військовослужбовців запасу був сформований Івано-Франківський протипожежний батальйон - військова частина НОМЕР_1 у складі якої був і позивач. Вказали, що ОСОБА_1 виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-ти кілометровій зоні протягом 48 діб, про що свідчить запис у його військовому квитку. Зазначили, що ОСОБА_1 вручено посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2 серії А. У 1993 році дане посвідчення замінили на відповідне категорії 2 серії А. Однак рішенням обласної тимчасової комісії Івано-Франківської обласної державної адміністрації перереєстровано посвідчення позивача з категорії 2, серії А на категорію 3 серії А. При цьому, ОСОБА_1 на засідання комісії не викликався, не проведено дослідження первинних документів, які були підставою для перереєстрації позивача на третю категорію учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Вважають, що таким чином спірне рішення приймалось без врахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття. Тому згадане рішення, на їх думку, винесене неправомірно. Не погодившись з вищевказаним рішенням позивач звернувся до відповідача щодо поновлення йому відповідного статусу, однак у цьому йому було відмовлено. Дану відмову ОСОБА_1 вважає протиправною. Позов просили задовольнити повністю
Представник відповідача в судове засідання не з'явився повторно, хоча в обох випадках був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не подав, причини неявки суду не повідомив. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався.
Враховуючи наявність в матеріалах справи достатньої кількості доказів, необхідних для вирішення справи по суті, згідно положень ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України суд визнав можливим розглянути дану адміністративну справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності відповідача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши позивача, його представника, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів дійшла до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що як вбачається з пояснень позивача та його представника відповідно до вимог Закону ОСОБА_1 було встановлено статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видано посвідчення категорії 2.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" від 04.02.1997 року №135 визнано за необхідне провести у період до 1 травня 1998 року перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС". При цьому, зобов'язано Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації для проведення цієї перевірки утворити тимчасові комісії та затвердити відповідні положення.
На підставі вищенаведеного розпорядженням голови Івано-Франківської облдержадміністрації від 26.03.1997 року за №184 така комісія утворена в Івано-Франківській області.
У судовому засіданні встановлено, що при прийнятті відповідного рішення тимчасовою комісією ОСОБА_1 було перереєстровано посвідчення з категорії 2 на категорію 3.
Даний факт підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з протоколу засідання обласної тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчення “Учасника по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС” від 24.07.1997 року за № 16.
В судовому засіданні встановлено, що 12.02.2014 року до відповідача по справі позивач звернувся з заявою про винесення на розгляд комісії зі спірних питань його звернення про поновлення статусу ліквідатора другої категорії .
Як вбачається з дослідженого в якості письмового доказу по справі листа Міністерства соціальної політики від 17.03.2014 року за 235/20/132-14, надісланого позивачу на його звернення, останньому роз'яснено порядок поновлення статусу ліквідатора 2 категорії. Зокрема, вказано що відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 20.01.1997 року за №51, визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
За наслідками судового розгляду суд погоджується з діями відповідача по справі з огляду на нижчевикладене.
У відповідності до приписів ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок видачі посвідчень особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 за № 51 “Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (надалі Порядок №51).
Відповідно до п.12 цього Порядку спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Таким чином, законодавством України передбачений механізм захисту прав, свобод та інтересів осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зокрема згідно вищевказаних положень Порядку за №51 відповідач вправі розглянути питання поновлення статусу позивача не інакше, як за відповідним поданням Івано-Франківської ОДА. Дані положення повністю кореспондуються з п. 5.4. Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України за N 187 від17.05.2006, зареєстрованого в МЮУ, згідно якого комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Однак, як вбачається з встановлених судом обставин передбаченого нормативно-правовими актами подання ОДА відповідачу не вносилось. Дана обставина крім матеріалів справи також підтверджується поясненнями позивача та його представника.
Вищезгаданим пунктом Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС передбачено можливість в окремих випадках розгляду справи громадян за їх особистим зверненням, однак виключно у порядку оскарження попереднього рішення.
Проте, як вбачається з тексту адресованого відповідачу звернення від 12.02.2014 року, жодних попередніх рішень з питань визначення статусу ліквідатора позивачем не оскаржувалось.
За таких обставин відповідно до приписів ст.19 Конституції України відповідач був позбавлений можливості вирішення питання поновлення ОСОБА_1 статусу ліквідатора 2 категорії за відсутності відповідного подання Івано-Франківської ОДА.
Враховуючи вищевикладене у задоволенні позову слід відмовити повністю.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
В задоволенні позову відмовити.
Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова складена в повному обсязі 01.07.2014 року
Головуючий : /підпис/ Гундяк В.Д.
Судді: /підпис/ Черепій П.М.
/підпис/ Мигалюк Ю.В.