Постанова від 26.06.2014 по справі 813/3971/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2014 року № 813/3971/14

м. Львів , вул. Чоловського, 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тертичного В.Г., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області про скасування постанови та визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області, в якому просить:

1) скасувати постанову державного виконавця Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області про зупинення виконавчого провадження від 14.03.2014 року ВП № 41549248;

2) визнати неправомірними дії державного виконавця Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області щодо не вжиття заходів з виконання виконавчого листа № 2а-8843/12/1370, виданого 10.12.2013 року Львівським апеляційним адміністративним судом;

3) зобов'язати державного виконавця Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області вжити заходи для виконання виконавчого листа № 2а-8843/12/1370, виданого 10.12.2013 року Львівським апеляційним адміністративним судом;

4) повернути суму сплаченого судового збору шляхом її стягнення з Державного бюджету України.

Позивач в обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 25 травня 2014 року отримав постанову державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області Бродяка В.Б. про зупинення виконавчого провадження від 14 березня 2014 року ВП № 41549248. Дана постанова направлена на адресу позивача рекомендованим листом 12 травня 2014 року (згідно поштового штемпеля на конверті). Разом із постановою про зупинення виконавчого провадження виконавчим органом надіслано заяву про встановлення порядку виконання рішення суду відповідно до ст.ст.36, 78 Закону України «Про виконавче провадження» від 14 березня 2014 року № /09-13/2606, яка направлялась виконавцем до Львівського окружного адміністративного суду. З постановою державного виконавця від 14 березня 2014 року позивач не погоджується, вважає її неправомірною та такою, що порушує його законні права та інтереси. Дії державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Бродяка В.Б. щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження та подання заяви до Львівського окружного адміністративного суду про роз'яснення/встановлення чи зміну способу виконання рішення є неправомірними та були спрямовані на затягування виконання рішення чи взагалі його невиконання. Просить проводити розгляд даної справи у його відсутності.

17 червня 2014 року позивачем подано до канцелярії суду заяву за вх. № 21256, в якій просить проводити попередній розгляд справи та усі подальші судові засідання у його відсутності, направити на його адресу копії усіх долучених до справи відповідачем документів і матеріалів та повідомити про прийняте рішення у відповідності до ч.3 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України

Одночасно, 17 червня 2014 року від відповідача до суду надійшло заперечення проти адміністративного позову за вх. № 611ел., в якому просить винести постанову про відмову в задоволенні позовних вимог та проводити розгляд справи без участі представника відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції та просить роз'яснити позивачу, що вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.

25 червня 2014 року від відповідача на адресу суду надійшов лист за вх. № 646ел., в якому зазначено, що заява про встановлення порядку виконання рішення суду відповідно до ст.ст.36, 78 Закону України «Про виконавче провадження» скерована на адресу Львівського окружного адміністративного суду надійшла із запізненням у зв'язку з відсутністю коштів на маркувальній машинці, так як у відділі виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції не передбачено спеціального рахунку по якому проходять кошти на матеріально-технічне забезпечення, такий рахунок закріплено за Головним управлінням юстиції у Львівській області, яке проводить оплату маркувальної машини.

Частина 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

У відповідності до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На підставі вищевикладеного, суд вважає за можливе провести розгляд справи в порядку письмового провадження, а враховуючи вимоги ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.

13 листопада 2012 року Львівським окружним адміністративним судом у справі № 2а-8843/12/1370 за позовом ОСОБА_1 до Призовної комісії Дрогобицько-Бориславського об'єднаного районного військового комісаріату Львівської області, Дрогобицько-Бориславського об'єднаного районного військового комісаріату Львівської області, військового комісара ОСОБА_2 , за участю третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення від 03.04.2012 р., визнання незаконними дій щодо відмови видати військовий квиток, зобов'язання вчинити дії -винесено постанову, якою позов задоволено частково, визнано протиправними дії Дрогобицько-Бориславського об'єднаного районного військового комісаріату щодо відмови у видачі ОСОБА_1 військового квитка та зобов'язано Дрогобицько-Бориславський об'єднаний районний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 військовий квиток у п'ятиденний строк з дня набрання постановою суду законної сили.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2013 року постанову суду від 13 листопада 2012 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог скасувано та прийнято в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги позивача задоволи, а саме:

- визнано неправомірним та скасувано рішення призовної комісії Дрогобицько-Бориславського об'єднаного районного військового комісаріату Львівської області від 03.04.2012 р. в частині направлення матеріалів до правоохоронних органів, як на призовника, який ухилявся від призову згідно пп.7 п.3 ст.16 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу”, прийнятого відносно ОСОБА_1 .

- визнано неправомірними дії Дрогобицько-Бориславського об'єднаного районного військового комісаріату Львівської області щодо внесення запису “ухилявся від призову” в п.23 Додаткові дані обліково-послужної карти ОСОБА_1 та зобов'язати Дрогобицько-Бориславський об'єднаний районний військовий комісаріат Львівської області усунути даний запис.

- в решті постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2012 року у справі № 2а-8843/12/1370 залишено без змін.

10 грудня 2013 року Львівським апеляційним адміністративним судом видано виконавчий лист.

17 січня 2014 року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Бродяком В.Б. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 41549248 та надано добровільний термін на виконання рішення суду до 23 січня 2014 року.

27 січня 2014 року державним виконавцем скеровано виклик-попередження на адреси боржників, а саме: призовна комісія Дрогобицько-Бориславського об'єднаного районного військового комісаріату Львівської області, АДРЕСА_1 , військовому комісару ОСОБА_2 -Бориславського об'єднаного районного військового комісаріату Львівської області, АДРЕСА_2 , та зобов'язано з'явитись до державного виконавця до 05.02.2014 року

Як вбачається з долучених представником відповідача доказів, 06 лютого 2014 року державним виконавцем здійснено вихід за адресою: АДРЕСА_2 та встановлено, що військовий комісар Дрогобицько-Бориславського об'єднаного районного військового комісаріату Львівської області ОСОБА_2 перебуває на заняттях у Обліковому військовому Комісаріаті у м.Львові, про що складено відповідний акт.

Згідно виклику державного виконавця від 08 лютого 2014 року № 1102/0913, зобов'язано ОСОБА_1 (стягувача у виконавчому провадженні № 41549248) з'явитися до державного виконавця до 12 лютого 2014 року з обліково-послужною карткою.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, стягувач 08 лютого 2014 року з'явився на виклик до державного виконавця без обліково-послужної картки.

10 лютого 2014 року позивачем було направлено два листи начальнику Відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції у Львівській області та державному виконавцю Бродяку В.Б. з проханням вжити заходів щодо виконання рішення суду від 08.11.2013 року та проханням повідомити заявника про такі заходи у встановленому порядку. Листом від 14 лютого 2014 року № 0913/1472 ОСОБА_1 надано відповідь на дані листи.

20.02.2014 року державним виконавцем вдруге здійснено вихід за адресою: АДРЕСА_2 про що складено відповідний акт, де зазначено, що військовий комісар ОСОБА_2 зобов'язується виконати рішення суду, однак таке виконання можливе в разі пред'явлення до Дрогобицько-Бориславського ОРВК обліково-послужної картки, про що стягувач знає та навмисно не з'являється до військового комісаріату.

24.02.2014 року до відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції надійшло повідомлення від боржника (військового комісара Дрогобицько-Бориславського ОРВК ОСОБА_2 ), що для виконання постанови виданої 08.11.2013 року Львівським апеляційним адміністративним судом, для внесення змін - стягувачеві необхідно з'явитись з військово-обліковими документами у військовий комісаріат.

Одночасно, 12.03.2014 року до відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції надійшло роз'яснення від боржника, що відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2013 року, призовна комісія, як один із відповідачів, зобов'язана переглянути рішення від 03.04.2012 року та внести відповідні зміни. Так як, призовна комісія працює лише у періоди проведення чергових призовів (тобто свою роботу вона розпочне не раніше 01 квітня 2014 року), відповідно розгляд даного питання неможливий. Після внесення відповідних змін, військовий комісар, який відповідає за достовірність та повноту внесення записів у військово-облікові документи, буде мати підстави для приведення у відповідність записів в обліково-послужній карті та військовому квитку до рішення призовної комісії від 03.04.2012 року.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що державним виконавцем здійснювались заходи по виконанню рішення суду від 18.11.2013 року. В той же час, оскільки склались обставини, які ускладнюють виконання даного рішення, а саме: незрозумілий порядок усунення запису в обліково-послужній картці, 14 березня 2014 року державний виконавець Бродяк В.Б. звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із заявою № /09-13/2606 про встановлення порядку виконання рішення суду відповідно до ст.ст.36, 78 Закону України «Про виконавче провадження», в якій просить роз'яснити рішення суду та встановити спосіб і порядок виконання виконавчого документа у справі № 2а-8843/12/1370.

У зв'язку з зверненням із зазначеною заявою до суду, 14 березня 2014 року державним виконавцем Бродяком В.Б. винесено постанову про зупинення виконавчого провадження при примусовому виконанні виконавчого листа № 2а-8843/12/1370 виданого 10.12.2013 року Львівським апеляційним адміністративним судом.

Вирішуючи спір, суд керується наступними положеннями чинного законодавства:

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року за № 606-XIV (з наступними змінами та доповненнями), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до статті 19 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч.1 ст.6 цього ж Закону, державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Примусове виконання рішень судів України відбувається на підставі виконавчих документів, які є основою для відкриття державним виконавцем виконавчого провадження і проведення виконавчих дій.

Зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень полягає у відстроченні виконання судового рішення на певний строк, має відповідати принципу верховенства права та здійснюватися у випадках і на підставі, визначених законом.

Статтею 38 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження може бути зупинено, зокрема, у разі звернення державного виконавця до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, що підлягає виконанню, про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.

Аналіз зазначених правових норм свідчить про те, що державний виконавець має право на звернення до суду із заявою про роз'яснення судового рішення, і як наслідок такого звернення - право на зупинення виконавчого провадження до отримання рішення суду за результатами його звернення.

Згідно з приписами ч. 2 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених, в тому числі, п. 1 ч. 1 ст. 38 цього Закону, - у разі звернення державного виконавця до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, що підлягає виконанню, про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання - до розгляду питання по суті.

Відповідно до п. 3.10 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 за наявності обставин, передбачених ст. 38 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець має право винести постанову про зупинення виконавчого провадження.

Матеріалами справи підтверджено, що у Львівському окружному адміністративному суді зареєстрована заява державного виконавця Бродяка В.Б. про встановлення порядку виконання рішення суду від 18.11.2013 року у справі № 2а-8843/12/1370 відповідно до ст.ст.36, 78 Закону України «Про виконавче провадження», однак станом на день розгляду даної адміністративної справи не розглянута судом, оскільки матеріали справи № 2а-8843/12/1370 знаходяться на розгляді у Вищому адміністративному суді України, що унеможливлює розгляд даної заяви. Дана заява буде розглянута судом одразу після повернення матеріалів справи з Вищого адміністративного суду України.

Отже, дії державного виконавця щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження № 41549248 від 14.03.2014 року станом на час її прийняття є правомірними та узгоджуються з приписами статті 38 Закону України «Про виконавче провадження».

Як передбачено п.3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Окрім того, позивачем не надано суду доказів, що свідчили б про порушення Відділом державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області норм чинного законодавства України та обґрунтованість даного позову.

Враховуючи норми вищезазначеного законодавства та аналізуючи докази, долучені позивачем до матеріалів справи, суд зазначає, що підстав для задоволення даного позову немає.

Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові, не передбачено.

Керуючись ст. ст. 18, 71, 94, 143, 151-154, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Головного управління юстиції у Львівській області про скасування постанови та визнання протиправними дій - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Тертичний В.Г.