ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10
про повернення позовної заяви
05 червня 2014 року813/927/14
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мартинюк В.Я. розглянувши матеріали адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області в особі підрозділу примусового виконання рішення про визнання неправомірними дій та скасування постанови, -
Управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області звернулося в суд з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області в особі підрозділу примусового виконання рішень про визнання неправомірними дій та скасування постанови про накладення штрафу від 19.12.2013 року ВП №36684331.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить скасувати постанову державного виконавця про накладення штрафу, яка прийнята під час здійснення виконавчого провадження, відкритого на підставі виконавчого листа №2а-94/2010, виданого 23.05.2012 року Яворівським районним судом Львівської області.
Відповідно до п.6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 року за №3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи з приводу оскарження постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, прийнятих у виконавчих провадженнях щодо примусового виконання усіх виконавчих документів незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції, вони видані.
При цьому, суд звертає увагу на те, що вищенаведеним положенням спори про оскарження постанов державного виконавця про накладення штрафу віднесено до адміністративної юрисдикції, однак, ним не визначено предметної підсудності даних спорів.
Також, слід зазначити, що дії державного виконавця щодо винесення постанови про накладення штрафу за невиконання судового рішення є діями, які вчиняються в межах здійснення одного виконавчого провадження.
Як передбачено п.5 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті.
Пунктом 4 ч.1 ст.18 КАС України передбачено, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Таким чином, суд вважає, що, оскільки постанова державного виконавця про накладення штрафу прийнята під час виконання рішення суду у справі, передбаченій п.4 ч.1 ст.18 КАС України, даний спір повинен вирішуватись місцевим загальним судом як адміністративним.
У відповідності до п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи те, що даний спір предметно підсудний місцевому загальному суду як адміністративному, суд вважає за необхідне повернути позовну заяву позивачеві.
Керуючись, ст.ст.18, 108, 160, 165 КАС України, суд, -
1. Адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області в особі підрозділу примусового виконання рішення про визнання неправомірними дій та скасування постанови - повернути позивачеві.
2. Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядку та строки передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Суддя В.Я.Мартинюк