Провадження № 2-а-145/14 р.
У справі № 760/1959/14-а
12 червня 2014 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді - Лазаренко В.В.
при секретарі - Пономарьові М.О.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчини певні дії, суд, -
29.01.2014 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по перерахунку позивачу у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців СБУ з 01.04.2012р. - протиправною; визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по обмеженню права позивача на розмір підвищення пенсії як «Дитині війни» з 30% мінімальної пенсії за віком до 7% прожиткового мінімуму - протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.05.2012р. №21/3/2-1622/4528 наданої ФЕУ СБУ та здійснити відповідні виплати з 01.04.2012р.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести нарахування заборгованості та її виплату (визначеної за різницею належних до виплати і отриманих сум) позивачу підвищення пенсії як «Дитині війни» з 01.01.2012р.
Дані вимоги позивач мотивує тим, що він є військовим пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до довідки фінансово-економічної служби СБУ від 25.04.2012 р. №21/3/2-1622/4528 йому стало відомо, що станом на 01.04.2012 р. за посадою, яку він обіймав перед звільненням відбулось фактичне збільшення грошового забезпечення.
На підставі вказаної довідки відповідачем здійснено підвищення до пенсії в порядку визначеному постановою КМУ №355 від 23.04.2012 р.
Позивач вважає, що такі дії відповідача протиправними, оскільки на його думку в даному випадку управління ПФУ мало керуватися Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснити перерахунок його пенсії на відповідно до ст. 63 названого закону.
Крім того, позивач вказує на неправомірність дії відповідача щодо нарахування підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 7% прожиткового мінімуму, що є порушенням ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Ухвалою суду від 30.01.2014 року вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.05.2012р. №21/3/2-1622/4528 наданої ФЕУ СБУ та здійснити відповідні виплати за період з 01.04.2012 року по 28.07.2013 року, та в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача провести нарахування заборгованості та виплату позивачу підвищення пенсії як «Дитині війни» за період з 01.01.2012 року по 28.07.2013 року - залишено без розгляду.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили його задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість. Зокрема вказував на те, що постановою КМУ від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» передбачено підвищення до пенсій у відсотковому відношенні до розміру пенсій, а не перерахунок у зв'язку зі зміною розмірів окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців. Починаючи з 01.01.2008 року, нові нормативні акти, які б встановлювали нові розміри грошового забезпечення, не приймались, а з 01 січня 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» позивачу вже було проведено перерахунок пенсії.
Щодо підвищення позивачу пенсії як дитині війни, то дане підвищення здійснено у відповідності до п. 4 постанови КМУ від 28.12.2011 р. «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», яка набрала чинності 01.01.2012 р., та котрою визначено порядок та розміри застосування ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», як це передбачено п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік».
З цих підстав представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1
Заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року №393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
На виконання ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до положень п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.01.2008 року, затверджено структуру та розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2008 р. відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ з урахуванням грошового забезпечення визначеного вказаною постановою.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 335 від 23.04.2012 року передбачено здійснення підвищення до пенсій, обчислених відповідно до ст. 13, 21, 36 Закону України № 2262 з 01.07.2012 року в розмірі 11 % розміру пенсій, з 01.09.2012 року до 23% та з 01.01.2013 року до 35 % розміру пенсій.
Зазначеною постановою КМУ також визначено, що розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.
Пунктом 2 Постанови КМУ №335 від 23.04.2012 року визначено, що Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, тощо після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 01.04.2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393».
На виконання вимог п. 2 постанови КМУ №335 від 23.04.2012 року ФЕУ СБУ до Головного управління пенсійного фонду в м. Києві надано довідку від 24.05.2012р. №21/3/2-1622/4528 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012 р.
Встановлено, що на підставі зазначеної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведено підвищення до пенсії позивачу починаючи з 01.07.2012 року, у відповідності до вимог постанови КМУ № 335 від 23.04.2012 року.
Разом з цим вбачається, що в порівнянні із довідкою про розмір грошового забезпечення на підставі якої позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2008 р. відбулись зміни в таких видах грошового забезпечення: розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби збільшився до з 18,6% до 100%, премія з 10% до 30% та з'явилася нова надбавка військовослужбовцям, які проводять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, що становить - 50%, а також надбавка військовослужбовцям, які безпосередньо займаються виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, що становить - 70%.
При цьому суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Згідно п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання,
1)установлювати:
- надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, за службу на посадах слідчих, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується;
- надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, військовослужбовцям Управління державної охорони, які забезпечують державну охорону органів державної влади та посадових осіб України - в розмірі до 70 відсотків посадового окладу;
- надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
При цьому постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 встановлено не конкретні розміри цих надбавок, а лише їх граничні розміри та право керівників відповідних органів визначати їх розмір в залежності від характеру, обсягу та складності виконуваної роботи.
Таким чином, розміри спірних надбавок встановлені Кабінетом Міністрів України не у конкретному розмірі.
Порядок включення до грошового забезпечення при перерахунку пенсій такого виду надбавок, встановлений абзацом п'ятим пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».
За правилами наведеної норми для перерахунку пенсій враховуються інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Оскільки при видачі ФЕУ СБУ довідки від 24.05.2012р. №21/3/2-1622/4528 дотримано положення вказаного пункту і надбавки враховані в розмірі, фактично виплаченому за відповідною посадою станом на 01.04.2012 р., суд приходить до висновку про відсутність підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Також відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Разом з тим, 06.12.2012 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» №5515-VI, відповідно до п. 4 Прикінцевих положень якого встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Згідно наведеної норми, визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
28.12.2011 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381, якою встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.
Постанова КМ України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28 грудня 2011 року №1381 була прийнята без обмеження терміну її дії, встановлені нею розміри соціальних виплат такими, що не відповідають наявним фінансовим ресурсам Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік - не визнавалася.
Встановлено, що відповідачем здійснено підвищення пенсії ОСОБА_1 у відповідності до положень постанови №1381.
З огляду на наведене суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 6 України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, беручи до уваги наведені вище положення законодавства та встановлені в ході судового розгляду обставини, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в м. Києві.
На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 17, 18, 104-106, 128, 158, 159, 161-163, 171-2 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчини певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом 10 днів з моменту отримання стороною її копії.
Суддя: