Провадження № 2/235/464/14
Єдиний унікальний номер № 235/265/14-ц
Іменем України
19 травня 2014 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого - судді Токарєва А.Г.
при секретарі - Ванжа А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Красноармійську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноармійської райдержадміністрації, ОСОБА_2, відділу Держкомзему у Красноармійському районі про визнання недійсними та скасування актів органів державної влади, скасування акту на право власності на земельну ділянку, -
17.01.2014 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Красноармійської райдержадміністрації, ОСОБА_2, відділу Держкомзему у Красноармійському районі про визнання недійсними та скасування актів органів державної влади, скасування акту на право власності на земельну ділянку
На підтвердження позовних вимог позивачка зазначила, що наприкінці 2012 р. їй стало відомо, що розпорядженням голови Красноармійської районної державної адміністрації від 25.11.08 №680 їй, ОСОБА_1, було передано безоплатно у приватну власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку площею 2,00 га, кадастровий номер 1422783200:03:000:0480 та видано акт на право власності серія №435822.
Вказані відомості висвітилися після того, як до неї звернулися органи податкової інспекції щодо сплати земельного податку за вказану ділянку. У подальшому вона отримала в органах земельного впорядкування Красноармійського району інформацію, відповідно до якої, підставою прийняття рішення про передачу земельної ділянки була заява від імені ОСОБА_1, яку написано відповідачкою ОСОБА_2
Наміру отримувати ділянку у Красноармійському районі вона не мала, оскільки проживає у м.Донецьк та користуватися ділянкою у Красноармійському районі їй не зручно. З заявою про передачу їй земельної ділянки до Красноармійської райдержадміністрації вона не зверталася та довіреностей на представництво її інтересів щодо одержання земельної ділянки ОСОБА_2 не видавала.
З вказаних приводів вона подала заяву про злочин до правоохоронних органів та у теперішній час СВ Красноармійського МВ ГУМВС України в Донецькій обл. веде кримінальне провадження № 42013050670000025 від 06.02.2013 р.
Позивачка зазначає, що у розпорядженні голови Красноармійської районної державної адміністрації від 25.11.2008 р. №680 вказано, що ним розглянута заява гр.ОСОБА_2 від 19.11.2008 р. (вхідний реєстраційний №01-2467-4в) - від імені громадян-замовників проекту землеустрою, та з цього приводу прийняте рішення щодо затвердження проекту землеустрою, передати у приватну власність 3-м громадянам земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 6,0000 га ріллі за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності на території Михайлівської сільської ради (лот №65) з видачею Державних актів на право власності на земельні ділянки та перенесенням ділянок в натуру (на місцевість) у розрізі землевласників, площ і угідь згідно додатку.
Виділення земельної ділянки було здійснено по за її волею та без її відома на підставі заяви, яку вона не підписувала, не подавала та не вповноважувала на це інших осіб.
Вказаними діями Красноармійської райдержадміністрації щодо передачі ділянки позивачка була позбавлена можливості на свій розсуд розпорядитися своїм правом на отримання земельної ділянки відповідно до ст.116,118 ЗК України, що є суттєвим порушенням її цивільних прав та інтересів.
Відповідно до ст. 244 ЦК України представництво здійснюється на підставі довіреності. У матеріалах Відділу держкомзему у Красноармійському районі на передачу земельної ділянки на ім'я ОСОБА_1 відсутня довіреність на вчинення дій щодо отримання земельної ділянки на її ім'я іншою особою, у тому числі ОСОБА_2
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Розпорядженням, яке оскаржується, затверджено проект землеустрою щодо відведених ділянок, проте, позивачка не зверталася до відповідних органів щодо укладення договорів на розробку проекту землеустрою, як це передбачено п. б ст.22 Закону України «Про землеустрій», тому вказаний проект не може бути чинним. Крім того, акту узгодження меж земельної ділянки складений у с. Михайлівка, 30 жовтня 2008 p., вона не підписувала та не отримувала. Акт на право власності на землю серія №435822 вона також не отримувала.
Таким чином, із власності держави у власність фізичної особи без відома позивачки Красноармійською райдержадміністрацією за документами, підробленими ОСОБА_2, було незаконно передано земельну ділянку площею 2 га рілля.
Порушення при передачі земельної ділянки з державної власності у приватну власність фізичної особи, а саме: відсутність особистого звернення позивача, відсутність його особистого підпису на документах, пов'язаних з виготовленням технічної та іншої документації, відсутність підпису щодо отримання документів, які стосуються процесу виділення земельної ділянки, відсутність підпису щодо отримання на підставі вказаного розпорядження Державного акту, відсутність довіреності, на підставі якої вищевказані дії може вчиняти інша особа, у тому числі відповідач ОСОБА_2, є підставами для скасування розпорядження голови Красноармійської районної державної адміністрації від 25.11.08 в частині, що стосується затвердження проекту землеустрою та передачі у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки, а також визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на землю.
На підставі вищенаведеного, просить суд визнати недійсним та скасувати розпорядження голови Красноармійської районної державної адміністрації від 25.11.08 №680 в частині, що стосується затвердження проекту землеустрою та передачі у приватну власність їй земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 1422783200:03:000:0480, визнати недійсним та скасувати державний акт на право власності на землю №435822.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.49).
Представник відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації до судового засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та заперечення проти задоволення позовних вимог, вважає за неможливе розглянути справу до виявлення обставин та вирішення питання по кримінальній справі відносно ОСОБА_4, яка безпосередньо стосується даного спору, в зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (57-60).
Відповідач ОСОБА_2 до судового засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі та в якій пояснила, що вона дійсно зверталася до Красноармійської районної державної адміністрації з заявою про відведення їй у приватну власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, а також до ТОВ «Земельно-кадастровий центр» для розробки проекту землеустрою щодо відведення їй та іншим особам, які були у розпорядженні голови районної державної адміністрації. У зв'язку з поганим станом здоров'я свій державний акт вона не отримувала та земельну ділянку не відчужувала, але податок на землю сплачувала, тому їй не зрозуміло яким чином позивачці на протязі 5 років не було відомо про відведену земельну ділянку. Вона не розпоряджається земельною ділянкою позивачки, не має стосунків з Красноармійською райдержадміністрацією, і тому не розуміє яким чином її звернення до ТОВ «Земельно-кадастровий центр» позбавив позивачку права на отримання земельної ділянки (а.с.48).
Представник відділу держкомзему у Красноармійському районі до судового засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та пояснення, в яких зазначив, що відповідно до заяв гр. ОСОБА_2, гр. ОСОБА_1, ОСОБА_5 було прийнято розпорядження голови райдержадміністрації № 604 від 15.10.2008 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_2 та іншим на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства на території Михайлівської сільської ради». Розроблений ТОВ «Земельно-кадастровий центр» у 2008 році проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності на території Михайлівської сільської ради Красноармійського району Донецької області було надано на розгляд до райдержадміністрації та затверджено розпорядженням № 680 від 25.11.2008.
За вказаним розпорядженням були передані у власність громадян земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, а саме: гр. ОСОБА_5 - площею 2,0га, кадастровий №1422783200:03:000:0479; гр. ОСОБА_1 - площею 2,0000 га, кадастровий № 1422783200:03:000:0480; гр. ОСОБА_2 - площею 2,0000 га, кадастровий № 1422783200:03:000:0481 на території Михайлівської сільської ради. Межі земельних ділянок, переданих у власність, встановлені за актами узгодження меж від 30.11.2008, підписаними землевласниками. 01.01.2010 року державна реєстрація правовстановлюючих документів на землю здійснювалася структурними підрозділами державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», зокрема в Красноармійському районі - Красноармійським районним відділом Донецької регіональної філії Державного підприємства «ЦДЗК при ДКЗ». Структурні підрозділи ДП "ЦДЗК" мали статус реєстраторів державного реєстру земель з правом доступу та внесення відомостей до бази даних АС ДЗК, вели Поземельну книгу, здійснювали реєстрацію та видачу державних актів на право власності на земельну ділянку, договорів оренди (суборенди) землі. Відповідно до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі серія 1АА 007353 розділ книги 1 було зареєстровано за реєстраційним № 010816000068 від 04.12.2008 р. державний акт на право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_1 серія ЯЖ № 435822 (кадастровий номер 1422783200:03:000:0480), який отримано гр. ОСОБА_4 Крім того, згідно відомостей державного земельного кадастру земельні ділянки площею 2,0000 га кадастровий номер 1422783200:03:000:0479 та площею 2,0000 га кадастровий номер 1422783200:03:000:0480 об'єднанні в одну ділянку загальною площею 4,0га, кадастровий №1422783200:03:000:0488. Згідно відомостей книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі серія розділ книги 1АА 007353 гр. ОСОБА_4 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку (серія ЯЖ № 812129 реєстраційний № 010816000007 від 25.06.2009) площею 4,0000 га кадастровий №1422783200:03:000:0488 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки № 1387 від 07.04.2009. Постановою КМУ від 9 вересня 2009 N 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» 01.01.2011 функції з ведення державного реєстру земель були покладені на територіальні органи Держкомзему. У зв'язку з чим кадастровим центром були передані до Управління Держземагентства у Красноармійському районі на зберігання книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі. В Управлінні Держземагентства у Красноармійському районі зберігаються архівний примірник проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та другі примірники державних актів. Вважають, що оскільки на ділянку, заявлену в позові, виникло другорядне право власності за договором купівлі-продажу, та утворено нову земельну ділянку площею 4,00 га кадастровий №1422783200:03:000:0488 при її об'єднанні з іншою ділянкою (кад. №1422783200:03:000:0479), що унеможливлює повернути земельну ділянку до земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності для всебічного розгляду справи необхідно залучити гр. ОСОБА_4 (а.с.15-17).
Представник третьої особи ТОВ «Земельно-кадастровий центр» до судового засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та письмові пояснення, в яких зазначив, що у відповідності до діючого законодавства ОСОБА_2 від свого імені та від імені ОСОБА_1 та ОСОБА_5 звернулась до ТОВ «Земельно-кадастровий центр» для розробки проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок. Між ОСОБА_2 та ТОВ «Земельно-кадастровий центр» був укладений договір від 02.09.2008 р. № 007/089 на виконання робіт з розробки проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок. Договір був укладений у письмовій формі, розрахунки за виконання робіт по договору ОСОБА_2 здійснювала у безготівковій формі через відповідне відділення банку. За давністю часу копії зазначеного договору та інших документів, що стосуються господарських відносин з ОСОБА_2 надати немає можливості. Для виконання ТОВ «Земельно-кадастровий центр» робіт за зазначеним договором ОСОБА_2 надала всі необхідні вихідні данні. Таким чином, хто саме з громадян яким відводились у власність земельні ділянки і у який спосіб звертався до Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області у порядку ст. 118 Земельного кодексу України для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок ТОВ «Земельно-кадастровий центр» невідомо. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності на території Михайлівської сільської ради Красноармійського району розроблено у відповідності до вимог чинного законодавства України і відповідає діючим нормам і правилам. Зазначений Проект землеустрою погоджений замовником і землевласниками, отримані позитивні висновки державних служб, які погоджують його згідно до чинного законодавства, та пройшов державну експертизу документації із землеустрою. Акт узгодження меж земельної ділянки ОСОБА_1 про який йдеться у позовній заяві був складений в с. Михайлівка Красноармійського району в присутності ОСОБА_2 та, як і Проект землеустрою, переданий їй для підписання землевласниками. Також, згідно ст. 186 Земельного кодексу України Проект землеустрою підлягає затвердженню органом виконавчої влади, який відповідно до повноважень розпоряджається земельними ділянками. З цією метою розроблений Проект землеустрою був ТОВ «Земельно-кадастровий центр» переданий замовнику для його подальшого затвердження у порядку ст. 118 Земельного кодексу України. Таким чином хто саме з громадян яким відводяться у власність земельні ділянки і у який спосіб зверталися до Красноармійської райдержадміністрації для затвердження проекту землеустрою та передачі земельних ділянок у власність ТОВ «Земельно- кадастровий центр» наразі невідомо. У 2008 році функції з державної реєстрації та видачі державних актів, й в тому числі державних актів на право власності на земельну ділянку, були покладені на ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» та його структурні підрозділи тому, яким чином відбувалася державна реєстрація і видача державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 у ТОВ «Земельно-кадастровий центр» інформації немає. Таким чином ТОВ «Земельно-кадастровий центр» до прийняття рішень про надання дозволу на розробку Проекту землеустрою, його затвердження та передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_1, а також державної реєстрації та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку жодного відношення не мав (а.с.37,38).
Представник третьої особи Михайлівської сільської ради до судового засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечував та просив їх задовольнити (а.с.36).
Дослідивши матеріали справи, вивчивши письмові заперечення сторін, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного: судом встановлено, що 13.10.2008 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до голови Красноармійської райдержадміністрації про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га ріллі у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Михайлівської сільської ради Красноармійського району (а.с.7).
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 15.10.2008 року №604 надано дозвіл 3-м громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства загальною орієнтованою площею 6,00га ріллі по 2,00 га кожному, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності на території Михайлівської сільської ради (а.с.19).
На підставі заяви ОСОБА_2 від 19.11.2008 року (а.с.21), яка діяла від імені громадян-замовників, розпорядженням голови районної державної адміністрації від 25.11.2008 року №680 затверджено проект землеустрою та передано у приватну власність 3-м громадянам земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною орієнтованою площею 6,00га ріллі (а.с.4), а саме: ОСОБА_2 - земельна ділянка площею 2,0000 га рілля, кадастровий номер 1422783200:03:000:0481; ОСОБА_1 - земельна ділянка площею 2,0000 га рілля, кадастровий номер 1422783200:03:000:0480; ОСОБА_5 - земельна ділянка площею 2,0000 га рілля, в т.ч. 0,6481 га в зоні дії земельного сервітуту, кадастровий номер 1422783200:03:000:0479 (а.с.23).
Межі земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_1, встановлені за актом узгодження меж від 30.10.2008 року, про що свідчать підписи ОСОБА_1, директора ТОВ «Земельно-кадастровий центр» Зайчикова О.В., начальнику відділу Держкомзему у Красноармійському районі Кирилова В.В., Михайлівського сільського голови Кашика А.П., ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с.20).
Згідно відомостей книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та направо постійного користування землею, договорів оренди землі серія розділ книги 1АА007353, 04.12.2008 року на ім'я ОСОБА_1 було видано державний акт серія №435822 про право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, про що свідчить підпис в даній книзі (а.с.6,24-27).
10.10.2012 року ОСОБА_1 звернулася до Генеральної прокуратури України, прокуратури Донецької області, Красноармійської міжрайонної прокуратури з заявою про скоєння злочину, в якій просила порушити кримінальну справу у відношенні ОСОБА_4 за ознаками злочину, передбаченого ст.190 КК України, так як він отримав державний акт на її ім'я, хоча не мав відповідної правової підстави для цього (а.с.8).
Згідно листа Красноармійської міжрайонної прокуратури від 25.06.2014 року встановлено, що за заявою гр.. ОСОБА_1 06.02.2013 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42013050670000025 внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення за ст.190 КК України та на теперішній час досудове розслідування триває (а.с.62).
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст..125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 ЗК України (в редакції до 05.03.2009 року) передбачається, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Отже, суд приходить до висновку, що позивач в установленому законом порядку набув право власності на земельну ділянку площею 2,00 га, з дотриманням всієї передбаченої законом процедури.
Звертаючись до суду з даним позовом ОСОБА_1 зазначила, що без її відома Красноармійська районна держадміністрація за документами, підробленими ОСОБА_2, було їй, ОСОБА_1, незаконно передано земельну ділянку площею 2 га рілля. Крім того, ОСОБА_1 зазначила, що вона не зверталася до жодної установи з даного питання, не підписувала та не отримувала жоден документ.
Суд вважає. що на час розгляду справи це є тільки думка позивачки, яка не підтверджується жодними письмовими доказами: вироком суду тощо..
Відповідно 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Згідно ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Статтею 60 ЦПК України - кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 ЦПК України.
Проте, в матеріалах справи відсутні будь-які докази про те, що розпорядження голови районної державної адміністрації від 25.11.2008 року №680, на підставі якого видано державний акт про право власності на земельну ділянку №435822 є незаконним та порушує право власника, як на час його прийняття так і на даний час. Крім того, позивачем не надано жодного доказу про те, що вона не зверталася із зазначеною заявою.
А тому відсутні підстави для скасування вказаного розпорядження та визнання недійсним державного акту.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 393 ЦК України, ст. ст. 116, 125, 126, 155 ЗК України, ст.ст. 10,11, 60, 212-214 ЦПК України суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Красноармійської райдержадміністрації, ОСОБА_2 про визнання недійсними та скасування актів органів державної влади, скасування акту на право власності на земельну ділянку - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд протягом десяти днів після проголошення рішення.
Суддя А.Г. Токарєв