Справа: № 810/254/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р. Суддя-доповідач: Бабенко К.А
Іменем України
02 червня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Борисюк Л.П., Кобаля М.І., розглянувши адміністративну справу за апеляційною скаргою Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом Заготівельно-виробничого приватного підприємства «Регіон-2001» до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про скасування податкових повідомлень-рішень форм «В4», «Р», -
В зв'язку з неприбуттям жодного з представників осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до п. 2 частини першої ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ТОВ «ВКФ Мілана» за період з 01.08.2012 р. по 31.08.2012, про що складено відповідний Акт від 06.08.2013 року № 67/22-1/31463419 (далі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.20-34).
Перевіркою встановлено порушення Позивачем вимог п.п.198.2, 198.3, 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 30555,00 грн.; пп.1.2 п.1, п.п.2.1,2.4 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.051995 р. №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за №168/704; пп.пп.139.1.1, 139.1.9, п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 32083,00 грн.; п.8 розділу 3 Порядку «Про затвердження форми та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 р. №41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 р. за №197/18935, ТОВ «ВКФ Мілана» невірно визначено суму податкового зобов'язання.
На підставі вищезазначених порушень, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В4» від 15.08.2013 року №0005232202, яким зменшено на 30555,00 грн. розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість та податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 15.08.2013 р. №0005242202, яким 48125,00 грн. збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств, в тому числі на 32083,00 грн. за основним платежем та 16042,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
24 червня 2003 року між Калинівською селищною радою Броварського району Київської області (Орендодавцем) та Позивачем (Орендарем) укладено Договір оренди земельної ділянки, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.125), відповідно до п.п. 1 п. 1 якого Орендодавець передає в оренду, а Орендар приймає в довгострокову оренду земельну ділянку загальною площею 11,353 га під розміщення полігону для захоронення твердих промислових відходів, з земель запасу, що знаходиться в селі Димитрово в адміністративних межах Калинівської селищної ради Броварського району Київської області.
На проведення господарської діяльності зі збирання, заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини (макулатури, склобою, відходів полімерних, відходів гумових, у тому числі зношених шин, матеріалів текстильних вторинних) Позивачу видано Ліцензію Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (серія АВ №361378), копія якої наявна в матеріалах справи (а.с.127), та строк дії якої з 05.10.2007 р. до 05.10.2012 р., а також Дозвіл на розміщення відходів на 2012 рік №123-5 від 07.06.2011 року, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області
Як вбачається з пп. 1.1. п. 1. Договору № 0343 НП про надання послуг (виконання робіт) від 02 квітня 2012 року, укладеного між Позивачем, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Мілана», як Виконавцем, останній зобов'язується за дорученням Замовника надати послуги: навантажувально-розвантажувальні, сортувальні роботи (день); навантажувально-розвантажувальні, сортувальні роботи (нічна зміна); сортування промислових відходів для утилізації; обслуговуванню промислового майданчика загальною площею 20 000 кв.м. за адресою: Київська область, Броварський район, смт. Велика Димерка; вивантаження, складування товару в складському приміщенні та завантаження для вивезення.
Відповідно до пп. 3.2. п. 3. зазначеного Договору, оплата за надані послуги (виконані роботи) здійснюється Замовником згідно підписаних актів приймання-передачі робіт на поточний рахунок Виконавця.
Згідно з пп. 9.1 п. 9 Договору, він набирає чинності з дати його підписання та діє до 31 грудня 2012 року.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Згідно із ст. 1, частиною першою ст. 3 та частинами першою, другою ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996-ХІV, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства; підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій; первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи; первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
На підтвердження факту отримання зазначених у Договорі послуг Позивачем надано акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), копії яких наявні в матеріалах справи, №ОУ-0000152 від 31.08.2012 р. на загальну суму 59 364,90 гривень, в тому числі ПДВ 20% - 9894,15 грн. (а.с.100); №ОУ-0000153 від 31.08.2012 р. на загальну суму 50 633,10 грн., в тому числі ПДВ 20% - 8 438,85 грн. (а.с.101); №ОУ-0000154 від 31.08.2012 р. на загальну суму 30 353,76 грн., в тому числі ПДВ 20% - 5058,96 грн.(а.с.102); № ОУ-0000155 від 31.08.2012 р. на загальну суму 42 977,52 гривень, в тому числі ПДВ 20% - 7162,92 грн. (а.с. 103).
На виконання зазначеного Договору Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Мілана» видано Позивачу податкові накладні, копії яких також наявні в матеріалах справи, № 152 від 31.08.2012 р. на загальну суму 59364,90 грн., в тому числі ПДВ 9894,15 грн. (а.с. 104); № 153 від 31.08.2012 р. на загальну суму 50633,10 грн., в тому числі ПДВ 20% - 8438,85 грн. (а.с.105); № 154 від 31.08.2012 р. на загальну суму 30353,76 грн., в тому числі ПДВ 20% - 5058,96 грн. (а.с.106); № 155 від 31.08.2012 р. на загальну суму 42977,52 грн., в тому числі ПДВ 20% - 7162,92 грн. Зазначені податкові накладні оформлено відповідно до вимог пункту 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України та Наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми Податкової накладної та Порядку її заповнення» № 969 від 21.12.2010 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за №1401/18696.
Будь-яких доказів, які б спростовували пояснення Позивача та надані ним докази, що доводять товарність та реальність господарських операцій між Позивачем та зазначеним контрагентом Відповідачем до суду не надано.
Як зазначено Відповідачем в Акті та апеляційній скарзі, підставою для висновків щодо відсутності факту реального здійснення господарських операцій між Позивачем та його контрагентом - Товариством з обмеженою відповідальністю «ВКФ «Мілана» є складений Бориспільською ОДПІ Акт від 18.04.2013р. № 214/22-1/30523272 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ВКФ Мілана» (код ЄДРПОУ 30523272) з питань дотримання вимог податкового законодавства при фінансово-господарських взаємовідносинах із ТОВ «Маркітант груп» (код за ЄДРПОУ 37866492) за період з 01.05.2012 року по 30.06.2012 рік, з 01.08.2012 року по 31.08.2012 року, з 01.11.2012 року по 30.11.2012 року». Зазначеним Актом не встановлено факту передачі товарів (послуг) від ТОВ «ВКФ Мілана» до підприємств-покупців, у зв'язку з відсутністю (не наданням для перевірки) актів приймання-передачі товару, довіреностей, документів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів, а також інших первинних документів.
Відповідно до п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України, витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом ІІ цього Кодексу.
Згідно із п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а)придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; не відносяться до податкового кредиту, зокрема, суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Тобто, обов'язковою умовою підтвердження реальності здійснення господарських операцій є фактична наявність у платника податків первинних документів, фізичних, технічних та технологічних можливостей для здійснення відповідної операції та зв'язку між фактом придбання товару (послуги) і подальшою господарською діяльністю.
На виконання господарських зобов'язань, підтвердження надання контрагентом послуг оформлено всі необхідні первинні документи, укладення Договору спрямовано на реальне настання правових наслідків, він відповідає економічному змісту та чинному законодавству.
Про відсутність факту здійснення господарських операцій можуть свідчити, зокрема, такі обставини: всупереч даним податкового обліку будь-кого з учасників операції відсутні зміни активів, зобов'язань чи власного капіталу принаймні в одного з таких учасників; результати, відображені у даних податкового обліку будь-кого з учасників господарської операції, фактично не настали внаслідок відсутності відповідних дій будь-кого з учасників такої операції (наприклад, відображення отримання послуг без їх фактичного надання або в разі їх надання іншою особою, ніж та, що вказана у даних податкового обліку чи первинних документах; імітація купівлі товару в особи, яка ніколи його не продавала тощо).
З метою встановлення факту здійснення господарських операцій, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість має бути підтверджено рух активів у процесі здійснення господарських операцій, при цьому дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарської операції: договори, акти виконаних робіт тощо; фізичні, технічні та технологічні можливості певної особи до вчинення тих чи інших дій, що становлять зміст господарської операції, як-от: наявність відповідних ліцензій та інших дозвільних документів, що необхідні для ведення певного виду господарської діяльності; встановлено зв'язок між фактом придбання товарів (послуг) і господарською діяльністю платника податку, що збігається з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною, зокрема, в його Листі від 02.06.2011 року № 742/11/13-11.
Відповідачем до судів першої та апеляційної інстанцій будь-яких доказів на спростування зазначеного та/або відповідних судових рішень щодо визнання укладеного між Позивачем і його контрагентом Договору недійсним не надано, не доведено безтоварності здійснених господарських операцій. Крім того, Позивач не може нести відповідальності за порушення його контрагентом податкового законодавства.
В зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правомірно визнано протиправними та скасовано оскаржені Позивачем податкові повідомлення-рішення Відповідача.
Згідно із частиною другою ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області залишити без задоволення, а Постанову Київського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Борисюк Л.П.
Кобаль М.І.
.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Борисюк Л.П.
Кобаль М.І.