справа № 361/2811/14-а
провадження № 2-а/361/174/14
25.06.2014
25 червня 2014 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді ОСОБА_1,
при секретарі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання позивача ОСОБА_3 про поновлення строку звернення до адміністративного суду,
31 березня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 ДАІ Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві та інспекторів Відділу ДАІ Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_5 і ОСОБА_6 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, у якому просив визнати протиправними дії службової особи Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві про притягнення його до адміністративної відповідальності та скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серії АА2 № 017366, винесену інспектором Відділу Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_6 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП у виді штрафу в розмірі 255 грн. та стягнути на його (позивача) користь з відповідачів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 кошти в розмірі 85 грн. 08 коп.
Позивач ОСОБА_3 у судовому засіданні подав до суду клопотання про поновлення йому строку звернення до адміністративного суду, у якому зазначав, що у зв'язку з тим, що він працює менеджером з реклами та його робота, пов'язана з частковим відрядженням за межі Київської області, він не зміг подати позовну заяву в установлений законом строк.
Відповідачі ОСОБА_4 ДАІ Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві та інспектор Відділу ДАІ Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_5 у суд не з'явилися, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялися належним чином, про причини неявки суд не повідомили, заяви про розгляд справи за їх відсутності до суду не надходили.
Інспектор Відділу ДАІ Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_6 подав до суду заперечення на позовну заяву, у яких просить розглянути справу за його відсутності.
Заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
За змістом ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із ст. 104, ч. 1 ст. 105 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до адміністративного суду першої інстанції у формі письмової позовної заяви, яка за формою і змістом має відповідати вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.
У ч. 1 ст. 287, ст. 289 КУпАП визначено, що постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
За змістом ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Виходячи з наведеного вище, суд вважає, що адміністративний позов про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення має бути поданий до суду протягом десяти днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що копію оскаржуваної постанови в справі про адміністративне правопорушення від 06 лютого 2014 року позивач ОСОБА_3 одержав у день винесення оскаржуваної ним постанови - 06 лютого 2014 року, що підтверджується його підписом у цій постанові.
З позовної заяви ОСОБА_3 видно, що до суду вона подана 31 березня 2014 року, тобто з пропуском десятиденного строку з дня отримання позивачем копії оскаржуваної постанови, який, враховуючи вихідні дні, закінчився 17 лютого 2014 року.
У ч. 1 ст. 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно із п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Будь-яких доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду позивачем суду не надано та судом не встановлено, тому позовна заява ОСОБА_3 підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 287, 288, 289 КУпАП, ст. ст. 6, 99, 100, 104 - 107, 155, 165 КАС України, суд
У задоволенні клопотання позивача ОСОБА_3 про поновлення строку звернення до адміністративного суду відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_3 до ОСОБА_4 ДАІ Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві та інспекторів Відділу ДАІ Дарницького РУ ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_5 і ОСОБА_6 про визнання дій протиправними, скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення та відшкодування майнової шкоди залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Дутчак І. М.