донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
24.06.2014 справа №905/8013/13
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Марченко О.А.
суддівПопкова О.Д., Радіонової О.О.
за участю представників сторін:
від позивача 1: Не з'явився
від позивача 2: Удачина Е.А. - за довіреністю № 06/4814 від 16.04.13р.;
від відповідача:ОСОБА_5 - особисто за паспортом;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5, м.Горлівка, Донецька область
на рішення господарського суду Донецької області
від11.03.2014р.(повний текст підписано 17.03.2014р.)
по справі№905/8013/13 (суддя Нестеренко Ю.С.)
за позовом1. Комунального підприємства "Міська служба єдиного замовника" Горлівської міської ради м. Горлівка, Донецька область 2. Приватного акціонерного товариства "Горлівськтепломережа",м. Горлівка, Донецька область
доФізичної особи - підприємця ОСОБА_5, м.Горлівка, Донецька область
проспонукання вчинити певні дії
Рішенням господарського суду Донецької області від 11.03.2014р. у справі №905/8013/13 позов Комунального підприємства "Міська служба єдиного замовника" Горлівської міської ради м. Горлівка, Донецька область та Приватного акціонерного товариства „Горлівськтепломережа", м. Горлівка, Донецька область до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 м.Горлівка, Донецька область про зобов'язання відповідача привести мережу центрального опалення у нежитловому приміщенні, вбудованому у житловий будинок АДРЕСА_1 до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до внутрішньої системи опалення житлового будинку АДРЕСА_1 - задоволені в повному обсязі.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Фізична особа - підприємець ОСОБА_5 звернулася з апеляційною скаргою, в якій йдеться про скасування судового рішення у зв'язку з тим, що наведене рішення є незаконним та винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, скаржник вважає хибним висновок суду про обґрунтованість позовних вимог.
Позивач 1 наданим йому правом не скористався, у судове засідання не з'явився, поважних причин нез'явлення у судове засідання не представив. На адресу суду надіслав відзив на апеляційну скаргу, в якому проти скарги заперечує, просить рішення суду залишити без змін, а скаргу без задоволення.
Позивач 2 проти апеляційної скарги заперечує, просить рішення суду залишити без змін, а скаргу без задоволення, про що також зазначив у відзиві на апеляційну скаргу.
Відповідач наполягає на задоволенні апеляційної скарги, скасуванні судового рішення та задоволенні позову.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів, та керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України - справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі XII Господарського процесуального кодексу України. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно з ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і переглядає законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду, переглянувши в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин справи №905/8013/13; розглянувши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї; заслухавши пояснення позивача 2 та відповідача; перевіривши застосування судом норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, м. Горлівка, Донецька область та скасування рішення господарського суду Донецької області від 11.03.2014р. у справі №905/8013/13 з огляду на наступне.
Так, відповідачем на підставі договорів купівлі-продажу квартири, укладених з попереднім власником - ОСОБА_6 та зареєстрованих в реєстрі за № 6745 та № 6746, набуто право приватної власності на квартири АДРЕСА_1, житловою площею 20,8 кв.м. і 27,9 кв.м.
Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 212 від 03.03.2004 р. «Про виключення з обліку житлового фонду квартир та їх перепланування» квартири АДРЕСА_1 виключено з житлового фонду та надано відповідачу дозвіл на перепланування вказаних приміщень під магазин продовольчих товарів.
Матеріалами справи підтверджується, що Позивач 1 є балансоутримувачем житлового будинку АДРЕСА_1
У відповідності до Законів України «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги» 18.08.2008р. між ЗАТ „Горлівськтепломережа", правонаступником якого є позивач 2, та відповідачем укладено договір №1784 на поставку теплової енергії (вбудовані в жилих будинках нежитлові приміщення), відповідно до пунктів 1.1, 5.1 якого постачальник (позивач 2) поставляє споживачу (відповідачу) теплову енергію для теплопостачання нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 з тепловим навантаженням на опалення Qоп. = 0,007 Гкал/год загальною площею 84,90 кв.м., а споживач оплачує отриману теплову енергію за опалення загальної площі 84,90 кв.м. за тарифом 10,00 грн. за 1 кв.м. в місяць, сума оплати в місяць опалювального періоду 1018,80 грн. з ПДВ.
Оплату за теплову енергію споживач відповідно до п.5.4 договору №1784 здійснює до початку розрахункового місяця, згідно платіжній вимозі-дорученню, виставленому постачальником.
Відповідно до п.2.2 договору №1784 всі нові або реконструйовані системи теплоспоживання споживача, до введення їх в роботу, повинні бути прийняті в експлуатацію постачальником і власником житла згідно з вимогами Закону України "Про теплопостачання", Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правилами надання послуг по централізованому опаленню, поставки холодної і гарячої води та водовідведенню, затвердженими Постановою КМУ від 21.07.2005р. №630 і "Правил технічної експлуатації тепловикористовуючих установок та теплових мереж" з оформленням відповідного допуску, підписаного сторонами.
Згідно п.3.2.6 договору №1784 споживач не має права самовільно, без згоди постачальника та власника будинку здійснювати переобладнання, реконструкцію, демонтаж та відключення систем теплоспоживання вбудованого приміщення (заміна та збільшення поверхні нагріву, встановлення нагрівальних приладів на балконах, лоджіях, прибудованих тамбурах та інших приміщеннях, в які встановлення нагрівальних приладів не передбачена проектом).
Пунктом 10.1 договору №1784 встановлений строк його дії - з 01.10.2008р. по 01.01.2009р. Після закінчення строку дії договору, договір автоматично продовжується на кожний наступний такий же період (п.10.3 договору №1784).
Оскільки матеріали справи не містять доказів у підтвердження звернення будь-якої сторони договору до іншої сторони з заявою про припинення цього договору або перегляд його умов, колегія суддів вважає, що у спірний період сторони знаходились у договірних відносинах. Інших доказів закінчення строку дії договору сторонами не представлено.
З акту технічного обстеження системи теплопостачання приміщення відповідача від 2008 року, що є додатком до договору № 1784, складеного представниками теплопостачання, позивача 1 і Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5, яка займає в будинку АДРЕСА_1 нежитлове приміщення вбачається, що опалювальна площа 84,9 кв.м., яку займає відповідач, входить до єдиної системи опалення з внутрішньої системою житлового будинку АДРЕСА_1 В якості нагрівальних приладів встановленні чавунні радіатори М-140.
Місцевому господарському суду представлено акт від 16.09.2011р., складений представниками позивачів у присутності представника відповідача, в якому зафіксовано, що в приміщенні, розташованому у будинку АДРЕСА_1 самовільно проведене відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення, що є порушенням Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. №630.
У зв'язку з наведеним позивачі звернулись до суду з позовом про зобов'язання відповідача привести мережу централізованого опалення у нежитловому приміщенні, вбудованому у житловий будинок АДРЕСА_1 до попереднього стану шляхом відновлення централізованого опалення приєднанням нагрівальних приладів опалення до стояків централізованої системи опалення будинку АДРЕСА_1
Дослідивши матеріали справи, апеляційний суд погоджується з висновком місцевого суду щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне:
Відповідно до ст.714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Статтею 275 Господарського кодексу України визначено, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відносини щодо отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладеними між конкретними споживачами та комунальними підприємствами, які надають такі послуги. Комунальні підприємства зобов'язуються надавати споживачам вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов'язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.
В силу Закону України „Про теплопостачання", регулювання відносин у сфері теплопостачання має особливості, які викликані об'єктивними умовами функціонування систем теплопостачання. Законом визначений обов'язок додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання.
Згідно ст.9-14 Закону України „Про теплопостачання" основним обов'язком державного управління у сфері теплопостачання є забезпечення надійності теплопостачання, як одного з необхідних елементів безпеки людини.
Одночасно, згідно ст.24 Закону України „Про теплопостачання" основним обов'язком споживача теплової енергії є забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання, додержання вимог договору та нормативно-правових актів.
Будь-який суб'єкт теплоспоживання вправі здійснювати, змінювати, реконструювати об'єкти в сфері теплопостачання лише в тому випадку, якщо це технічно можливо здійснюється на основі проектування схем теплопостачання, відповідає Державним будівельним нормам та має відповідні дозволи.
Питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630, Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Мінбуду від 22.11.2005р. N4, а також СНиП 2.04.05.-91 „Отопление, вентиляция и кондиционирование".
У відповідності до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України „Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Тобто, і в разі відсутності потреби в отриманні теплової енергії, і в разі відмови споживача від користування нею внаслідок порушення умов теплопостачання, споживач має вчинити певні дії, спрямовані на від'єднання від централізованого опалення.
Оскільки єдина система опалення багатоквартирного будинку передбачає одночасне балансове теплове навантаження на весь об'єкт теплопостачання (будинок), то самовільне відключення частини єдиної системи теплопостачання призводить до порушення норм Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630, Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Мінбуду від 22.11.2005р. №4, СНиП 2.04.05.-91 „Отопление, вентиляция и кондиционирование".
В порушення вищевикладених вимог закону, відповідач не надав доказів на підтвердження того, що здійснене ним самовільне відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення житлового будинку та здійснені ним заміни в системі не є вибухонебезпечними, відповідають державним нормам та правилам, та є безпечним з огляду на зміни потужності, джерела та розподіл теплоносія в межах всього житлового будинку в цілому, а також що таке відключення є безпечним для суміжних співвласників квартир та не порушує права інших власників квартир на отримання належної якості та кількості опалення.
При цьому, наведеними нормами передбачено певний порядок відключення будинків від теплових мереж, який відповідачем не було дотримано, доказів зворотного суду не представлено.
Відповідач, як на доказ правомірності відключення належного йому нежитлового приміщення від внутрішньобудинкової мережі центрального опалення, посилається на акт від 28.10.2010 року відключення квартири (нежитлового приміщення) від внутрішньо будинкової мережі центрального опалення, складений з ПП «Тепло-Ліга».
Наявною в матеріалах справи довіреністю № 992 від 21.10.2010 року підтверджено, що позивачем 1 делеговано ПП «Тепло-Ліга» повноваження на вчинення від імені позивача 1 дій з виконання договору № 2607 від 07.09.2010 року купівлі-продажу теплової енергії, укладеного між позивачем 1 та позивачем 2. Вказаною довіреністю визначений певний перелік документів право підпису яких від імені позивача 1 надано ПП «Тепло-Ліга».
Однак, акт від 28.10.2010 року не приймається колегією суддів до уваги як належний та допустимий в розумінні ст. 32-34 ГПК України доказ, оскільки даний акт складено особою, яка на вчинення даних дій довіреністю № 992 від 21.10.2010 р. не уповноважена. Крім того, за відсутності доказів дотримання позивачем певного порядку відключення від теплової мережі окремого нежитлового приміщення в житловому будинку, вказаний акт лише фіксує фактичне відключення належного відповідачеві приміщення від загальнобудинкової мережі центрального опалення.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що матеріалами справи доведений факт самовільного відключення відповідачем нагрівальних приладів опалення від внутрішньої системи опалення без дотримання Правил та доведено те, що система опалення нежитлового приміщення, вбудованого до житлового багатоповерхового, багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, яке належить відповідачу на праві приватної власності, є єдиною з системою опалення зазначеного житлового будинку. Тому позовні вимоги судом першої інстанції задоволені правомірно.
Таким чином, матеріали справи свідчать, що місцевим господарським судом в порядку ст.43 ГПК України всебічно, повно і об'єктивно досліджено матеріали справи в їх сукупності і вірно застосовано норми процесуального та матеріального права.
Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування судом першої інстанції норм законодавства при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.
Рішення господарського суду Донецької області з урахуванням мотивів, зазначених апеляційним судом, відповідає фактичним обставинам справи, чинному законодавству.
Доводи, наведені в апеляційній скарзі, не впливають на правильність висновків суду першої інстанції та спростовані вищевикладеними висновками судової колегії.
Враховуючи наведене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду Донецької області від 11.03.2014р. у справі №905/8013/13 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що відповідає приписам ст.43 Господарського процесуального кодексу України, тому залишає зазначене рішення без змін, а апеляційну скаргу за наведеними в ній мотивами - без задоволення.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника скарги по справі.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Фізичної - особи підприємця ОСОБА_5, м. Горлівка, Донецька область залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 11.03.2014р. у справі №905/8013/13 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
У судовому засіданні 24.06.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено 24.06.2014р.
Головуючий О.А. Марченко
Судді: Д.О. Попков
О.О. Радіонова