Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
18 червня 2014 р. № 820/1149/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюков Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Кікоян Г.О.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Простотіна О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3
до третя особа: Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області
про скасування вимоги,-
До Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_3.) до Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі по тексту - відповідач, Лозівська ОДПІ), третя особа - управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області (далі по тексту - третя особа, УПФУ в Лозівському районі), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати незаконним та скасувати вимогу Лозівської ОДПІ від 21.11.2013 року № Ф-107 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 11192, 10 грн.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та перебуває на обліку в УПФУ в Лозівському районі.
Висновок про незаконність оскаржуваної вимоги позивач робить з посиланням на Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. N 21-5 згідно п. 6.3. якої, органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки за результатами проведення документальних перевірок за результатами яких складається акт.
У випадку, передбаченому підпунктом "а" цього пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску, або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до Пенсійного фонду та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого (зменшеного) єдиного внеску.
Згідно п. 6.4. цієї Інструкції вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, інформації органів державної податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників.
Вважає, що в порушення вимог Інструкції відповідач жодного разу не запрошував позивача для здійснення документальної перевірки та складання акту та не вручав жодних вимог.
Крім того, зазначає, що у ВДВС Лозівського МУЮ вже є на виконанні вимога про сплату недоїмки від 07.08.2013 року № 1059 від УПФУ в Лозівському районі на суму 9998, 07 грн. станом на 01.08.2013 року, винесення оскаржуваної вимоги на суму 11192, 10 грн. вже включає суму 9998, 07 грн., тобто включена до заборгованості позивача повторно.
У зв'язку із вищенаведеним вважає винесену вимогу незаконною та такою що підлягає скасуванню.
Відповідач в письмових запереченнях проти позову заперечив у повному обсязі з тих підстав, що він при винесенні оскаржуваної вимоги діяв в межах на підставі, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки вказана заборгованість ФОП ОСОБА_3 була передана до податкового органу управлінням ПФУ в Лозівському районі у зв'язку із початком адміністрування сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органами Міндоходів в силу Закону.
Щомісячна сума єдиного внеску позивача становить 1194, 03 грн., яка у вересні 2013 року позивачем сплачена не була, а тому, вважає відповідач, ним цілком правомірно в оскаржуваній вимозі була врахована сум заборгованості, що передана УПФУ - 9998, 07 грн. та 1194, 03 грн. за вересень 2013 року, що загалом становить 11192, 10 грн.
Третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову - УПФУ в Лозівському районі надала до суду письмові заперечення, в яких зазначила про те, що згідно картки особового рахунку на день розгляду справи заборгованість позивача становить 9998, 07 грн., згідно вимоги УПФУ про сплату недоїмки від 07.08.2013 року № 1059 від УПФУ в Лозівському районі, яка знаходиться на виконанні ВДВС Лозівського МУЮ. Зазначена заборгованість було передано до Лозівської ОДПІ, оскільки вона була сплачена органу пенсійного фонду до набрання чинності законом про передачу функцій з адміністрування єдиного внеску.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов та просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебувала на обліку в УПФУ в Лозівському районі з 09.10.1996 року по 11.08.2013 року, як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Законом України від 04.07.2013 року № 404-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, Податковий кодекс України доповнено статтею 19-1, якою дофункцій контролюючих органів було зокрема віднесено: контроль за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів (пп. 19-1. 1.2); забезпечення достовірності та повноти обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням (пп. 19-1.1.8.).
Згідно п. 3-1 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464, в редакції Закону України від 04.07.2013 р. N 406-VII, органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
УПФУ в Лозівському районі листом від 20.09.2013 року № 9825/19-03 було надано інформацію щодо заборгованості та звіти про надходження сум єдиного внеску до Лозівської ОДПІ, згідно яких станом на 01.09.2013 року заборгованість ФОП ОСОБА_3 становить 9998, 07 грн.
Починаючи з 01.10.2013 року контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог Закону №2464-VІ покладено на Лозівську ОДПІ.
У зв'язку із набранням чинності Закону № 406 - VIІ УПФУ в Лозівському районі Лозівській ОДПІ були передані списки боржників по фізичних особах - підприємцях станом на 01.10.2013 року.
Відділом адміністрування єдиного соціального внеску Лозівської ОДПІ відповідно до ст. 25 Закону № 2464-VІ та на підставі картки особового рахунку платника було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2013 р. № Ф-107 на суму 11192,10 грн. Вимога була направлена на адресу ФОП ОСОБА_3 21.11.2013 року поштою листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, вимогу отримала особисто ФОП ОСОБА_3 29.11.2013 року.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України від 08.07.2010 року №2464 - VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Статтею 4 Закону №2464- VII визначено перелік платників єдиного внеску, зокрема, згідно п. 4 частини 1 ст. 4 Закону №2464- VII платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Порядок обліку платників єдиного внеску визначено статтею 5 Закону №2464-VI. Згідно до частини 2 ст. 5 Закону №2464-VI у редакції, яка діяла до набрання чинності Закону України від 04.07.2013 року № 406-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи» (далі за текстом Закон № 406-VІІ), взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2-14 частини першої статті 4 Закону №2464-VI, здійснювався Пенсійним фондом з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб.
Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 частини 1 ст. 4 Закону №2464-VI, зокрема фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 частини 8 ст. 9 Закону №2464-VI).
Згідно пп. 2 п. 4.6 розділу IV Інструкції про порядок нарахування та сплати платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 455 (далі за текстом Інструкція 455) платники єдиного внеску, визначені пп. 3 п. 2.1 розділу II Інструкції № 455 (фізичні особи -підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування), сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Зазначена категорія платників самостійно обчислює для себе суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску на місяць (пп. 1 п. 4.6 розділу IV Інструкції № 455).
Єдиний внесок для платників, зазначених, зокрема, у пунктах 4 та 5 частини 1 ст. 4 Закону №2464-VI, встановлюється у розмірі 34,7 %. визначеної пунктами 2 та 3 частини 1 ст. 7 Закону №2464-УІ бази нарахування єдиного внеску (частина 11 ст. 8 Закону № 2464-VІ).
Пунктом 3 частини 1 ст. 7 Закону №2464-VІ визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 ст. 7 Закону №2464-VІ, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується - на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464-VI. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Отже, фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування без-використання праці найманих працівників, нараховують єдиний внесок у розмірі 34,7 % на суму, визначену такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464-VІ та не менше розміру мінімального страхового внеску.
Законом № 4014-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності», який набрав чинності з 01.01.2012 року, внесено зміни до Податкового кодексу та інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Відповідно до цих змін суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на чотири групи платників єдиного податку з різними ставками податку. Такий поділ не впливає на порядок нарахування та сплати єдиного внеску, визначений Законом №2464-VІ для фізичних осіб - підприємців.
Так як, ФОП ОСОБА_3 в 2013 р. знаходилася на спрощеній системі оподаткування - 3 група, їй автоматично нараховано єдиний соціальний внесок за 3 квартал 2013 року по строку сплати 21.10.2013 року в сумі 1194,03 грн. за вересень 2013 року (мінімальний страховий внесок для фізичної особи-підприємця платника єдиного податку визначений як добуток мінімального розміру заробітної плати на 1 січня 2013 року.(1147 грн.) на 34,7%.).
Таким чином, станом на 01.11.2013 року по картці особового рахунку платника ФОП ОСОБА_3 обліковується недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 11192,10 грн.
Порядок стягнення недоїмки по сплаті єдиного внеску визначений статтею 25 Закону №2464-VІ. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Порядок стягнення заборгованості з платників єдиного внеску регламентується Інструкцією 455. Згідно до п. 6.2 розділу VI Інструкції 455 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно до п. 6.3 розділу VI Інструкції 455 органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
- якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях- розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога надсилається:
- платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);
- платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'ятнадцяти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками.
Згідно до п. 6.4 розділу VI Інструкції 455 вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Протягом десяти календарних днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органів доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що у п. 6.9. розділу VI Інструкції 455 зазначено, що якщо протягом наступного базового звітного періоду платник наростив суми боргу, то після проходження відповідної процедури узгодження та оскарження вимога подається до органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України тільки на суму зростання боргу.
Отже, зважаючи на вказану норму Інструкції, оскільки сума заборгованості ФОП ОСОБА_3 станом на 01.09.2013 року становить 9998,07 грн., на яку вже виносилася вимога органом Пенсійного фонду, а за 3 квартали - 11192, 10 грн., то відповідач не мав права включати вказану суму до оскаржуваної вимоги, а лише на суму зростання боргу - 1194, 03 грн. за вересень 2013 року, яка позивачем також сплачена не була, що не заперечується представником позивача.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вимоги позивача про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2013 року № Ф - 107 в частині донарахування 9998, 07 грн. є обґрунтованими, а в іншій частині такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, третя особа- управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про скасування вимоги - задовольнити частково.
Скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області від 21.11.2013 року № Ф - 107 в частині донарахування Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 9998, 07 грн. (дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім гривень 07 копійок).
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.