Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 червня 2014 р. Справа №805/6270/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Музиканті В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного підприємства «ЕЛЕКОМ» до Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Приватне підприємство «ЕЛЕКОМ» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про визнання дій протиправними щодо внесення 12.03.2014 запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність за місцезнаходженням ПП «ЕЛЕКОМ» (код ЄДРПОУ 32724491) та зобов'язання поновити запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про знаходження ПП «ЕЛЕКОМ» (код ЄДРПОУ 32724491) за адресою: 83111, Донецька область, м. Донецьк, Петровський район, вул. Салтикова-Щедріна, буд 26, кв.30.
В обґрунтування позову зазначено, що ПП «ЕЛЕКОМ» відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи зареєстрований за адресою: 83111, Донецька область, м. Донецьк, Петровський район, вул. Салтикова-Щедріна, буд 26, кв.30. 13.01.2014 відповідно до повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу від 24.12.2013 позивачем були подані необхідні документи до державного реєстратора для проведення реєстраційної дії. 12.03.2014 відповідачем на підставі повідомлення Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області за формою 18-ОПП від 23.01.2014 №925-10-05-68-1 про відсутність за місцезнаходженням ПП «ЕЛЕКОМ» було внесено запис до ЄДР про відсутність юридичної особи ПП «ЕЛЕКОМ» за місцезнаходженням.
Позивач вважає дії відповідача щодо внесення відповідного запису незаконними, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 755 відомості про юридичну особу включаються до ЄДР на підставі відомостей відповідних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Також абз. 2 ч. 12 ст. 19 Закону №755 у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи та її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надсилати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. На підставі ч. 14 ст. 19 Закону №755 лише у випадку, коли державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор має право внести до ЄДР запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Оскільки відповідачем на адресу відповідача не направлялося повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки, тому державним реєстратором протиправно було внесено зміни до ЄДР щодо відсутності ПП «ЕЛЕКОМ» за місцезнаходженням.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засідання заперечувала проти позову, в обґрунтування чого зазначила, що на підставі ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у разі надходження реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Від Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області неодноразово надходили повідомлення за формою 18-ОПП щодо ПП «ЕЛЕКОМ», однак підприємством раніше надавалося відповідна реєстраційна картка за формою №6. 30.01.2014 від податкової інспекції знов надійшло повідомлення за формою 18-ОПП та державний реєстратор 30.01.2014 направив відповідне повідомлення на адресу юридичної особи з необхідністю підтвердити свої відомості в Єдиному державному реєстрі. У зв'язку із поверненням до адресу відповідача 12.03.2014 поштового відправлення з відповідною відміткою, та керуючись ст. 19 Закону № 755 державним реєстратором внесено реєстраційну дію «відсутність юридичної особи за вказаним місцезнаходженням». Також зазначила, що підприємство на теперішній час знаходиться у стані припинення на підставі власного рішення, яке було внесено до ЄДР 28.04.2014, отже того ж дня позивач повинен був дізнатися про наявність в ЄДР запису про відсутність за місцезнаходженням. З вказаних підстав, просила відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, вважав запис внесений державним реєстратором Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції 12.03.2014 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність за місцезнаходженням ПП «ЕЛЕКОМ» (код ЄДРПОУ 32724491) законно та обґрунтовано, з огляду на що просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що згідно з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07.10.2013 Приватне підприємство «ЕЛЕКОМ» зареєстроване у встановленому порядку як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за №32724491, місцезнаходженням юридичної особи зазначено: 83111, Донецька область, місто Донецьк, вул. Салтикова-Щедріна, будинок 26, квартира 30 (а.с. 8).
Приватне підприємство «ЕЛЕКОМ» перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області з 23.12.2003, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 23.12.2003 № 620 (а.с.42).
Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №08291045 Приватне підприємство «ЕЛЕКОМ» зареєстроване як платник податку на додану вартість 10.02.2004 (а.с.54).
З матеріалів справи вбачається, що Державною податковою інспекцією в Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області неодноразово були проведені заходи щодо встановлення місцезнаходження ПП «ЕЛЕКОМ», що підтверджується запитом № 3 про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 15.05.2013 до відділу податкової міліції ДПІ у Кіровському районі м. Донецька, відомостями про відсутність за місцезнаходженням від 19.04.2013, довідкою про встановлення місцезнаходження (місце проживання) платника податків від 25.11.2013 №562, актом про результати перевірки місцезнаходження від 19.11.2013 №19/15/32724491, довідкою про встановлення місцезнаходження (місце проживання) платника податків від 14.01.2014 № 4.
23.01.2014 Державною податковою інспекцією у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області складене повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням № 925-10-05-68-18. Згідно з цим повідомленням, ДПІ у Петровському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області повідомляє, що стосовно юридичної особи - Приватного підприємства «ЕЛЕКОМ» проведені заходи щодо встановлення фактичного місцезнаходження. За результатами проведених заходів встановлено відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса, за якою здійснюється зв'язок не встановлено (а.с.59).
30.01.2014 державним реєстратором Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку на підставі ч. 12. ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та у зв'язку з отриманням від державної податкової адміністрації повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (Форма № 18-ОПП) складено повідомлення за вих. №034-10-727 щодо необхідності подання Приватним підприємством «ЕЛЕКОМ» державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу протягом місяця, до 28.02.2014 (а.с.30).
Зазначене повідомлення було направлено відповідачем на адресу позивача 30.01.2014, що підтверджується реєстром № 17-п поштових відправлень відділу державної реєстрації юридичних осіб-підприємців реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку з відділення зв'язку № 15 та квитанцією пошти (а.с.34).
На адресу відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку повернувся конверт від ПП «ЕЛЕКОМ» з позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с.31).
12.03.2014 державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність юридичної особи Приватного підприємства «ЕЛЕКОМ» за місцезнаходженням.
Зазначена обставина підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.06.2014 Серії АД №079845-№079846 (а.с.35-36).
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 березня 2003 року № 733.
Статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Частинами 1, 2 та 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор, зокрема, проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
За правилами ч. 1 та 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.
Частиною 11 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Частиною 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
У разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно з ч. 13, 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» було направлено на адресу Приватного підприємства «ЕЛЕКОМ» повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки, проте конверт з поштовим відправленням повернувся.
Таким чином, відповідач правомірно вніс до Єдиного державного реєстру запис про відсутність позивача за місцезнаходженням.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, суд вважає, що відповідач при внесенні 12.03.2014 запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність за місцезнаходженням Приватного підприємства «ЕЛЕКОМ» діяв на підставі та у спосіб передбачений ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», з огляду на що суд дійшов висновку, що позов Приватного підприємства «ЕЛЕКОМ» до Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову Приватного підприємства «ЕЛЕКОМ» до Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 18 червня 2014 року у присутності представників сторін. У повному обсязі постанова виготовлена 23 червня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.