Постанова від 17.06.2014 по справі 807/1334/14

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2014 рокум. Ужгород№ 807/1334/14

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іванчулинець Д.В.

за участю секретаря судового засідання Гринюк І.В..

та сторін, які беруть участь у справі:

представника позивача: не з'явився,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Оноківської сільської ради про зобов'язання виконати вимогу , -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Оноківської сільської ради про зобов'язання виконати пункти 2.1, 2.2, 2.3 вимоги від 29.11.2013 р. № 01-13/973, щодо усунення порушень та недоліки, виявлених ревізією в в сумі 357640,47 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до Плану контрольно - ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Закарпатській області на III квартал 2013 року, працівниками Держфінінспекції в Закарпатській області, проведено планову ревізію сільського бюджету та фінансово-господарської діяльності Оноківської сільської ради за період з 01.01.2013 р. по 30.08.2013 р.. Результати ревізії відображені в акті від 25.10.2013 р. №07-810/48.

Керуючись п.7 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ Державною фінансовою інспекцією направлено Оноківській сільській раді вимогу від 29.11.2013 року №01-13/973, якою зобов'язано у встановлений термін до 20.12.2013 р. вжити заходи щодо усунення виявлених ревізією порушень та проінформувати про виконання вимог.

17.06.2014 р. на адресу суду від представника позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій просить суд розглядати позовні вимоги у збільшеному розмірі до 415632,47 грн. із врахуванням часткового усунення порушень.

Як вбачається із заяви про збільшення позовних вимог станом на 17.06.2014 року, залишаються не виконаними пункти 2.1, 2.2, 2.3 вимоги щодо усунення порушень та недоліків виявлених ревізією на загальну суму 415632,47 гривень

Представник позивача в судове засіданні не з'явився, однак надав суду клопотання про розгляд справи без його участі з підстав, викладених у позовній заяві, та просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, однак надав суду письмові заперечення, в яких просить суд відмовити в задоволенні позову. Зокрема, відповідач вважає ч.1 п. 2.2 щодо забезпечення надходження недоотриманих (втрачених) доходів від оренди земель до загального фонду бюджету сільської ради на загальну суму 263837,76 протиправним у зв'язку з наступним. Оноківською сільською радою було затверджено базову вартість одного метра квадратного землі, та вартість одного квадратного метра землі в розрізі економічно-планувальних зон, а тому, на думку відповідача, фінансова інспекція прийшла до висновку про недоотримання загальним фондом бюджету Оноківської сільської ради 236867,76 грн., оскільки сільською радою не були укладені додаткові угоди про збільшення орендної плати за землю та фактично вимагає в односторонньому порядку внести зміни у договори оренди. Щодо встановлення актом ревізії недоотримання коштів бюджетом на загальну суму 263837,76 грн. відповідач у запереченнях зазначив, що плата за землю може бути розрахована лише на підставі діючого договору оренди або іншого правоустановчого документа, який би закріплював земельні правовідносини та надавав би право приступити до використання земельної ділянки. Оскільки нових умов договорів оренди стосовно збільшення орендної плати між сторонами не укладено, визначення недоотримання у сумі 263837,76 грн. є безпідставним.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно положень ст. 4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до Плану контрольно - ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Закарпатській області на III квартал 2013 року, працівниками Ужгородської об'єднаної Держфінінспекції, проведено планову ревізію сільського бюджету та фінансово-господарської діяльності Оноківської сільської ради за період з 01.01.2010 року по 30.08.2013 року.

Згідно п. 40 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, що затверджені Постановою КМУ від 20.04.2006 року №550, - керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.

Так, встановлені ревізією порушення законодавства з питань збереження і використання фінансових ресурсів викладені в акті ревізії від 25.10.2013 р. № 07-810/48, який було підписано відповідачем із запереченнями..

Відповідно до п.7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р., Ужгородською об'єднаною Держфінінспекцією направлено Оноківській сільській раді вимогу від 29.11.2013 р. № 01-13/973, якими зобов'язано у встановлений термін до 20.12.2013 р. вжити заходів щодо усунення виявлених ревізією порушень та проінформувати про виконання робіт.

Однак, станом на 17.06.2014 року, залишаються не відшкодованими пункти 2.1, 2.2, 2.3 вимоги на загальну суму 415632,47 гривень.

Виявлені порушення, що залишаються не усунутими полягають у наступному.

Ревізією використання коштів на ремонтно-будівельні роботи встановлено завищення вартості робіт шляхом перевірки правильності застосування ресурсних елементних кошторисних норм, застосування усереднених показників розміру кошторисного прибутку, проведення контрольних обмірів та за результатами зустрічної звірки на загальну суму 16368, 01 грн., чим порушено п. 3.3.10 "Правила визначення вартості будівництва", затверджених наказом державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 р. (із змінами і доповненнями), а саме в розрізі об'єктів та підрядних організацій:

- КП "Комунальна служба" на загальну суму 2978,00 грн;

- ПП "Мілада" по об'єкту "Реконструкція амбулаторії під дитячий садик в с. Оноківці" на суму 7752,63 грн. з урахуванням суми ПДВ;

- ПП Ласлофі по об'єкту "Поточний ремонт фасаду та сходів адмінбудинку сільської ради с. Оноківці" на суму 5637,38.

Із врахуванням часткового усунення виявлених порушень п. 2.1 вимоги підлягає до виконання в наступній частині:

- забезпечити відшкодування зайво використаних і списаних на видатки коштів на оплату завищених об'ємів робіт в загальній сумі 13390,01 грн. в т. ч. по підрядних організаціях: ПП "Мілада" - на суму 7752,63 грн., з урахуванням суми ПДВ; ПП Ласлофі - на суму 5637,38.

За результатами ревізії виявлено, що бюджетом сільської ради недоотримано належних платежів від оренди земельних ділянок за оформленими договірними відносинами протягом 2010-2012 рр. та 8 місяців 2013 року на загальну суму 345311,81 грн., в т. ч.:

- внаслідок не укладення додаткових угод до діючих договорів оренди земельних ділянок щодо відповідного підвищення розмірів орендної плати, відсутності звернень до суду для відповідного захисту своїх прав й інтересів та порушення п. 2 рішень від 10.01.2012 р. та від 14.03.2012 № 37 "Про внесення змін в п. "Орендна плата" до діючих договорів оренди земельних ділянок, що укладені Оноківською сільською радою, бюджетом сільської ради недоотримано належних платежів від оренди землі протягом 2012 р. та 8 місяців 2013 р (враховуючи фактичну сплату, згідно даних ДПІ та оперативного обліку сільської ради) на загальну суму 256470,99 грн. (в т.ч. по Орендарях - ВАТ "Концерн Галнафтогаз" - 56093,95 грн., ПП ОСОБА_1 - 200377,04 грн );

- в порушення умов діючих договорів про впорядкування плати за користування земельними ділянками, ст.. 1, 21 ЗУ "Про оренду землі" від 06.10.1998 р., ст.. 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р., ст.. 509 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. загальним фондом бюджету сільської ради протягом 2010-2012 р.р. та 8 місяців 2013 р. недоотримано належних платежів на загальну суму 84801,47 грн. (в т.ч. по Землекористувачах - ПП ОСОБА_2 - 39694,40 грн., ПП ОСОБА_3 - 29260,00 грн., ТОВ "Анко - ЛТД" - 10452,07 грн. та ТзОВ "Воля" - 5395,00 грн.).

Констатуючи дане порушення із врахуванням часткового усунення порушень виявлених ревізією, відповідно до п. 2.2. вимоги зобов'язано об'єкта контролю забезпечити надходження до загального фонду бюджету сільської ради недоотриманих доходів від оренди земельних ділянок за оформленими договірними відносинами на загальну суму 341272,46 грн., в т.ч. в сумі

- 256470,99 грн. - по договорах оренди земельних ділянок, що укладені з ВАТ "Концерн Галнафтогаз" (сума заборгованості 56093,95), ПП "ОСОБА_1" (сума заборгованості 200377,04);

- 84801,47 грн. - по діючих договорах про впорядкування плати за користування земельними ділянками до укладення договорів оренди по Землекористувачах - ПП ОСОБА_2 (сума заборгованості 39694,40), ПП ОСОБА_3 (сума заборгованості 29260,00), ТОВ "Анко-ЛТД" (заборгованість 10452,07) та ТзОВ "Воля" (заборгованість - 5395,00).

Ревізією повноти та своєчасності надходження коштів пайової участі виявлено, що внаслідок порушення Порядків залучення і використання пайових коштів забудовників у розвиток інфраструктури сіл, затверджених рішенням 20 сесії п'ятого скликання від 26.06.2009 р. та рішенням 14 сесії шостого скликання від 10.10.2006 р. № 101, незабезпечення головою сільської ради укладання договорів про пайову участь із забудовниками по введених протягом 2011-2012 р.р. в експлуатацію об'єктів сільським бюджетом недоотримано внесків у створення та розвиток інфраструктури сіл протягом 2011-2012 р. р. та завершеного періоду 2013 р. на загальну суму 78,94 тис. грн., в т.ч:

- ТОВ "Мисливський клуб "Кераміка" - 1,0 тис. грн.;

- ТОВ "ДС-Автосервіс" - 75,97 тис. грн;

- ПП ОСОБА_4 - 1,97 тис грн.

Із врахуванням часткового усунення виявлених ревізією порушень, п. 2.3 вимоги зобов'язано об'єкта контролю вжити заходів щодо укладення договорів про пайову участь з розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів та надходження коштів пайової участі у створення та розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури до бюджету розвитку сільської ради в сумі 60970 грн. (ТОВ "ДС - Автосервіс").

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХП (зі змінами та доповненнями) законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Оноківської сільської ради про зобов'язання виконати пункти 2.1, 2.2, 2.3 вимоги від 29.11.2013 року № 01-13/973, щодо усунення порушень та недоліків виявлених ревізією на загальну суму 415632,47 грн. підлягають до задоволення повністю.

Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 128, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Оноківської сільської ради про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Оноківську сільську раду (вул. Головна,59, с. Оноківці, 89411, ідентифікаційний код - 04350168) виконати пункти 2.1, 2.2, 2.3 вимоги Ужгородської об'єднаної Держфінінспекції від 29.11.2013 № 01-13/973 щодо усунення порушень та недоліків виявлених ревізією на загальну суму 415632,47 грн..

3. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяД.В. Іванчулинець