23 червня 2014 року Житомир справа № 806/1784/14
час прийняття: 12 год. 10 хв. категорія 6.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сичової О.П.,
за участі секретаря Шевчук Т.А.,
за участі представника позивача ОСОБА_1,
за участі представника відповідача Бондар О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просить визнати вимагання Головним управлінням Держземагенства в Житомирській області додаткових документів за його клопотанням від 25.03.2014 року, які не передбачені ст. 123 Земельного кодексу України, протиправними. Також просить зобов'язати Головне управління Держземагенства в Житомирській області розглянути його клопотання від 25.03.2014 року та прийняти рішення згідно чинного законодавства. В обґрунтування позову зазначив, що 25.03.2014 року він звернувсь до Головного управління Держземагенства в Житомирській області на підставі статей 122, 123, 124, 134 Земельного кодексу України з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 450 га із земель запасу та резерву на території Хомутецької сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства. До вказаного клопотання були додані графічні матеріали. Листом від 07.04.2014 року № 19-6-0.21-1986/2-14 відповідач повідомив, що до клопотання не додані належним чином оформлені графічні матеріали та документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, а також копії паспорта та ідентифікаційного коду. Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать статті 123 Земельного кодексу України, оскільки нею заборонено вимагати додаткові документи.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на слідуюче.
Як свідчать матеріали справи, 25 березня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держземагенства в Житомирській області із клопотанням (далі - клопотання ОСОБА_1 від 25.03.2014 року), у якому на підставі статей 122, 123, 124, 134 Земельного кодексу України просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 450га, за рахунок земельних ділянок з земель запасу та резерву на території Хомутецької сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства. До вказаного клопотання позивачем були додані графічні матеріали (а.с. 5-8).
Відповідач листом від 07.04.2014 року № 19-6-0.21-1986/2-14 повідомив, що до клопотання не додано належним чином оформлені графічні матеріали, документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, а також копії паспорта та ідентифікаційного коду. При цьому відповідач у свої відповіді посилався на статтю 7 Закону України "Про фермерське господарство", якою визначено даний перелік документів (а.с. 9-10).
Суд вважає, що дії відповідача суперечать приписам частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на наступне.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначено статтею 122 Земельного кодексу України.
Зокрема, частиною 4 цієї статті передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Аналіз зазначених норм Кодексу дає підстави для висновку, що для одержання у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності особі достатньо подати відповідне клопотання із зазначенням орієнтовного розміру земельної ділянки та її цільового призначення, а також графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки. Перелік даних документів є виключним та розширеному тлумаченню не підлягає. Крім того, дана норма містить пряму заборону вимагати додаткові документи.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про фермерське господарство", для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Слід відзначити, що даною нормою врегульовано відносини, які виникають лише між громадянами та районними державними адміністраціями чи місцевими радами з питань отримання в оренду земельної ділянки.
Тобто, стаття 7 Закону України "Про фермерське господарство" не поширює свою дію на відносини, які виникли між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держземагенства в Житомирській області, оскільки останній не наділений повноваженнями вимагати додаткові документи, що не передбачені статтею 123 Земельного кодексу України.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, не розглянувши належним чином клопотання ОСОБА_1 від 25.03.2014 року та не прийнявши рішення відповідно до законодавства, відповідач порушив право позивача на отримання земельної ділянки в оренду.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25.03.2014 року та прийняти рішення відповідно до законодавства.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у Житомирській області щодо вимагання у ОСОБА_1 документів, які не передбачені ст.123 Земельного кодексу України за його клопотанням від 25 березня 2014 року.
Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Житомирській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25 березня 2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 24 червня 2014 р.