03 червня 2014 року (09 год. 00 хв.) Справа № 808/3199/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.,
при секретарі судового засідання Ємельяновій А.С.,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про: стягнення податкового боргу,
20 травня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - позивач) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у сумі 859,58 грн.
У судове засідання представник заявника не з'явився, надіслав клопотання про підтримання позовних вимог та розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання призначене на 03.06.2014 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином відповідно до відомостей, що зазначені у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів частини шостої статті 128 та частини першої статті 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали судом встановлені наступні обставини.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована 26.01.2012 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради як фізична особа-підприємець за адресою: АДРЕСА_1.
Станом на час розгляду справи за відповідачем рахується податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 859,58 грн., який виник у зв'язку з несплатою узгоджених сум податкових зобов'язань, обчислених платником самостійно відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування.
Згідно розрахунку заборгованості та довідки позивача має заборгованість у сумі 859,58 грн., яка виникла внаслідок наступного:
- 20.07.2012 - нараховано по розрахунку № 10111 від 12.03.2012р. - 171,68 грн.;
- 20.08.2012р.-нараховано по розрахунку № 10111 від 12.03.2012р. - 171,68 грн.;
- 20.08.2012р. зменшено про розрахунку 10111 від 12.03.2012р. - 171,68 грн.;
- 20.09.2012р. - нараховано по розрахунку № 10111 від 12.03.2012р. - 171,68 грн.;
- 20.10.2012р. - нараховано по розрахунку № 10111 від 12.03.2012р. - 171,68 грн.;
- 20.11.2012р. - нараховано по розрахунку № 10111 від 12.03.2012р.- 171,68 грн.;
- 20.12.2012р.-нараховано по розрахунку № 10111 від 12.03.2012р.- 171,68 грн.;
- пеня, нарахована з 23.07.2012р. по 19.08.2012р.-1,18 грн.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України), грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За приписами абзацу 1 підпункту 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За приписом пункту 20.1.19 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України;
Згідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
У зв'язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкового зобов'язання контролюючим органом вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме надсилалась податкова вимога форми «Ю» від 10.10.2013 № 217-19.
Відповідно до пункту 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Контролюючі органи відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до вимог статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Станом на час розгляду справи, податковий борг у розмірі 859,58. не погашений.
Таким чином, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів пункту 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 -162, 183-3 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) суму податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 859 (вісімсот п'ятдесят дев'ять) грн. 58 коп. на розрахунковий рахунок № 31515970700005, код платежу 18050400, призначення платежу «єдиний податок з фізичних осіб», банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач - Держбюджет у Комунарському районі, ЄДРПОУ 38025435.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.С. Лазаренко