Постанова від 26.06.2014 по справі 256/3650/14-а

№ 256/3650/14-а

2а/256/172/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2014 року

Калінінський районний суд міста Донецька Донецької області у складі:

головуючого судді - Токарєвої Н.М.,

при секретарі - Дегтярьової І.О.,

за участю:

представника позивача - Лукьянчук О.А.,

представника Управління

Пенсійного фонду України

в Калінінському районі м. Донецька - Качмара В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Калінінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (розпорядження № 179830 від 23.05.2011 року) та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 16.05.2011 року у розмірі 80% від суми заробітної плати. 24.02.2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй сум допомоги на оздоровлення, грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації, відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідач рішенням від 04.03.2014 року № 41 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що вказані виплати не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при розрахунку пенсії державного службовця. Вважає відмову відповідача, такою, що суперечить законодавству, оскільки перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Просила суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_4 - протиправними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2014 року в розмірі 80 % від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням допомоги на оздоровлення, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та заробітної плати, які відповідно до довідки «Про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» включені до графи «інші виплати».

Позивач у судове засідання не з'явилася, до суду надала заяву, в якій просила справу розглянути у її відсутність, за участю її представника.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала і дала пояснення аналогічні, викладеним у адміністративній позовній заяві.

У судовому засіданні представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька позовні вимоги не визнав, суду надав письмові заперечення, в яких в обґрунтування своїх заперечень пояснив, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_4 проведено у відповідності до Закону України «Про державну службу». Просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглянувши адміністративну справу в межах заявлених вимог, вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1, 4 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його

справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Отже, основною умовою судового захисту є порушення суб'єктивного права або охоронюваного законом інтересу особи.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (розпорядження № 179830 від 23.05.2011 року) та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 16.05.2011 року у розмірі 80% від суми заробітної плати.

24.02.2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй сум допомоги на оздоровлення, грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації, відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідач рішенням від 04.03.2014 року № 27 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що вказані виплати не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при розрахунку пенсії державного службовця.

До заяви про перерахунок пенсії від 24.02.2014 року позивачем була додана довідка про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради. Згідно відомостям вказаної довідки позивачу здійснювалися інші виплати за період з 01.06.2009 року по 31.05.2011 року (індексація, матеріальна допомога), на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція має вищу юридичну силу, Закони та інші правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції є нормами прямої дії.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Частиною третьою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суду перевіряють, серед іншого, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. ст. 1 Закону України «Про оплату праці» - заробітна тата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ст.371 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №19-11 від 30 жовтня 2008 року передбачені форми довідок про заробітну плату, на підставі яких провадиться призначення (перерахунок) пенсії, в яких не враховано складові заробітної плати, запроваджені нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року по справі № 2а-4753/09/2670, яка набрала законної сили, постанова правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року № 19-11 визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. У зв'язку з чим, до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 та в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою від 21.11.2012 року по справі К-39768/10 Вищий адміністративний суд України визнав постанову Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 незаконною та такою, що не відповідає Постанові КМУ від 31,05.2000 року №865.

Згідно ст.66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788- ХІІ «Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9.07.2003 року № 1058-1У «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В статті 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, йдеться про умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Згідно статті 35 Закону України «Про державну службу» щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.

Відповідно п. 2.3.3 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 1/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Види оплати праці та інших виплат, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-ІУ та стаття 66 Закону №1788-ХІІ.

З огляду наведеного, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_4 щодо визнання дії Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_4 - протиправними; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2014 року в розмірі 80 % від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням допомоги на оздоровлення, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та заробітної плати, які відповідно до довідки «Про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» включені до графи «інші виплати».

Керуючись ст. ст. 6, 7, 9, 10, 11, 17, 69, 70, 71, 94, 105, 122, 158-163, 185, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_4 - протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2014 року в розмірі 80 % від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням допомоги на оздоровлення, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та заробітної плати, які відповідно до довідки «Про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» включені до графи «інші виплати».

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Токарєва Н.М.

26.06.2014