12 червня 2014 року м. Львів Справа № 9104/114601/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А.І.,
суддів - Багрія В.М., Старунського Д.М.,
з участю секретаря - Волошин М.М.,
прокурора - Ольшанської Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора Личаківського району м. Львова на постанову Личаківського районного суду м. Львова від 14 травня 2012 року по справі № 2а-83/12/1312 за позовом прокурора Личаківського району м. Львова в інтересах держави в особі інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова та Обласного комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» про визнання протиправним та скасування рішення та реєстрації права власності на нерухоме майно, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Аптечна управляюча компанія» та Приватне торговельно-посередницьке мале підприємство фірма «Едельвейс»,
Прокурор Личаківського району м. Львова звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова та Обласного комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова від 19 травня 2011 року № 209 «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії щодо можливості узаконення самочинно здійсненої реконструкції торгового павільйону № 15 по вул. Галицька, 18 у м. Винники та оформлення Свідоцтва про право власності» та реєстрацію Обласним комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» права власності ТзОВ «Аптечна управляюча компанія» на нерухоме майно - торговий павільйон № 15 загальною площею 134.2 кв.м по вул. Галицькій, 18 у м. Винники.
Позов обґрунтовував посиланням на те, що з 12 березня 2011 року, з моменту набрання чинності Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», у виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова не було повноважень узаконювати самовільно реконструйоване нерухоме майно, що в свою чергу вказує на протиправність згаданого вище рішення виконавчого комітету та є підставою для його скасування.
Постановою Личаківського районного суду м. Львова від 14 травня 2012 року в задоволенні вказаного позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, прокурор Личаківського району м. Львова подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою повністю задовольнити його позов.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує на те, що суд першої інстанції не дав належної оцінки доводам прокурора щодо відсутності у виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова повноважень з узаконення, прийняття в експлуатацію та видачі свідоцтва на право власності на самовільно реконструйоване нерухоме майно.
Інші особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, хоча їх належним чином було повідомлено про дату, час та місце апеляційного розгляду, що відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, прокурора, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи видно, що рішенням виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова від 19 травня 2011 року № 209 «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії щодо можливості узаконення самочинно здійсненої реконструкції торгового павільйону № 15 по вул. Галицька, 18 у м. Винники та оформлення Свідоцтва про право власності» затверджено висновок міжвідомчої комісії про наявність технічної можливості узаконення самовільно здійсненої реконструкції торгового павільйону № 15, що знаходиться за адресою: м. Винники, вул. Галицька, 18, та його експлуатації після здачі в експлуатацію у встановленому законом порядку, узаконено самовільно здійснену реконструкцію вказаного торгового павільйону, доручено ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» оформити свідоцтво про право власності ТзОВ «Аптечна управляюча компанія» на вказаний торговий павільйон.
На підставі вказаного рішення Винниківською міською радою м. Львова ТзОВ «Аптечна управляюча компанія» на вказаний торговий павільйон видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 27 травня 2011 року.
Зазначений павільйон 30 травня 2011 року зареєстрований Обласним комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» за ТзОВ «Аптечна управляюча компанія» у реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 30117469.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що виконавчий комітет Винниківської міської ради м. Львова при прийнятті оскаржуваного рішення діяв в межах наданих йому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень та на виконання умов укладеної між ним та ТзОВ «Аптечна управляюча компанія» угоди про погодження самочинного будівництва від 18 травня 2011 року. Крім цього, судом першої інстанції зроблено висновок про відсутність в даному випадку в прокурора підстав для звернення до суду із позовом в інтересах держави, оскільки єдиним наслідком задоволення даного позову було б повернення з місцевого бюджету сплаченого ТзОВ «Аптечна управляюча компанія» інвестиційного внеску.
Суд апеляційної інстанції вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими з огляду на наступне.
Згідно з підпунктом 10 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відома виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належали делеговані повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, а згідно з підпунктом 1 пункту «б» статті 31 цього ж Закону - делеговані повноваження щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України», який набрав чинності 16 березня 2010 року, викладено в новій редакції Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», згідно з статтею 6 якого систему органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.
Цим же Законом з підпункту 10 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключено слова «та реєстрація».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла», який набрав чинності 23 липня 2010 року, підпункт 1 пункту «б» частини 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» викладено в новій редакції, згідно з якою до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить участь у прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством.
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», який набрав чинності 12 березня 2011 року, у підпункті 1 пункту "б" статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» слова «встановленому законодавством» замінити словами «та у випадках, встановлених законом».
Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що на момент прийняття оскаржуваного рішення до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад не належали повноваження щодо реєстрації об'єктів нерухомого майна та щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Крім цього, слід зазначити, що згідно з частиною 3 статті 376 Цивільного кодексу України повноваження щодо визнання за особою права власності на самочинно збудоване нерухоме майно належить до компетенції суду.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на момент прийняття оскаржуваного рішення виконавчий комітет Винниківської міської ради м. Львова не мав повноважень узаконювати самовільно здійснену реконструкцію нерухомого майна та доручати оформляти свідоцтво на право власності на це майно, що в свою чергу свідчить про його протиправність.
Суд першої інстанції не звернув увагу на вказані обставини та прийшов до помилкового висновку про наявність у виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова відповідних повноважень.
Також помилковим є висновок суду першої інстанції про відсутність в прокурора підстав для звернення до суду з даним позовом, оскільки в даному випадку інтерес держави полягає в необхідності усунення порушень законодавства, що регламентує процедуру визнання права власності на самочинно реконструйоване нерухоме майно та прийняття його в експлуатацію.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про задоволення позову.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 197, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу прокурора Личаківського району м. Львова задовольнити.
Постанову Личаківського районного суду м. Львова від 14 травня 2012 року по справі № 2а-83/12/1312 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов прокурора Личаківського району м. Львова в інтересах держави в особі інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова та Обласного комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» про визнання протиправним та скасування рішення та реєстрації права власності на нерухоме майно задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення виконавчого комітету Винниківської міської ради м. Львова від 19 травня 2011 року № 209 «Про затвердження висновку міжвідомчої комісії щодо можливості узаконення самочинно здійсненої реконструкції торгового павільйону № 15 по вул. Галицька, 18 у м. Винники та оформлення Свідоцтва про право власності» та реєстрацію Обласним комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» права власності ТзОВ «Аптечна управляюча компанія» на нерухоме майно - торговий павільйон № 15 загальною площею 134.2 кв. м по вул. Галицькій, 18 у м. Винники.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А.І. Рибачук
Судді В.М. Багрій
Д.М. Старунський
Повний текст постанови виготовлено 17 червня 2014 року.