Ухвала від 12.06.2014 по справі 821/428/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И

12 червня 2014 р. Справа № 821/428/14

Категорія: 11.5 Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» до Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо перерахування коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра», звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області про визнання, мотивуючи позовні вимоги тим, що платіжним дорученням №6227 від 30.09.2013 р. відділом примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Херсонській області через казначейський рахунок відділу, відкритий у ГУДКСУ в Херсонській області, було перераховано позивачу, як стягувачу у виконавчому провадженні, грошові кошти в сумі 24879,07 грн., за результатами реалізації арештованого рухомого майна, що належить ОСОБА_1 та перебуває у заставі в ПАТ "КБ "Надра", проте вказані кошти до позивача не надійшли.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» - задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області щодо невиконання платіжного доручення Головного управління юстиції у Херсонській області від 30 вересня 2013 р. № 6227.

Зобов'язано Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області перерахувати на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» грошові кошти в сумі 24879 (двадцять чотири тисячі вісімсот сімдесят дев'ять) грн. 07 коп., відповідно до платіжного доручення від 30 вересня 2013 р. № 6227. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» судовий збір в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

В апеляційній скарзі, Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на виконанні відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в Херсонській області знаходиться виконавчий лист №2114/2189/12, виданий 06.06.2012 р. Комсомольським районним судом м. Херсона про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «КБ «Надра» суми боргу в розмірі 105560,95 грн.

В ході проведення виконавчих дій звернуто стягнення на рухоме майно, а саме: автомобіль марки VOLKSWAGEN МОДЕЛІ LT 35, 2001 р.в., д/н НОМЕР_1, що належить боржнику, шляхом реалізації його на прилюдних торгах.

Майно відчужене за ціною 24879,07 грн., вказані грошові кошти надійшли на депозитний рахунок УДВС ГУЮ у Херсонській області.

Також судом першої інстанції встановлено, що 27.09.2013 р. відділом примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в Херсонській області видано розпорядження № 33388815/5 про перерахування 24879,07 грн. боргу на користь позивача на підставі виконавчого листа №2114/2189/12 виданого 06.06.2012 р. Комсомольським районним судом м. Херсона.

Проте, станом на день розгляду даної справи по суті вищезазначені кошти на рахунки ПАТ «КБ «Надра» не перераховані.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було доведено правомірності своєї бездіяльності щодо невиконання платіжних доручень, а тому позов ПАТ «КБ «Надра» є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з вище вказаними висновками суду першої інстанції та вважає, що при винесенні постанови про задоволення адміністративного позову судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та застосовані норми матеріального права, виходячи з наступного.

Статтею 3 Закону України «Про Державну виконавчу службу» №202/98-ВР від 24.03.1998р. визначено, що виконання рішень, перелік яких встановлено законом, покладається на державних виконавців.

Районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.

Розрахунки з таких рахунків здійснюються тільки в безготівковій формі. Не допускаються видача та переказ стягнутих державними виконавцями сум стягувачам без зарахування на депозитний рахунок органу ДВС.

Згідно частин 1-2 статті 45 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999р. грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби. Стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються державним виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем належні йому рахунки.

Не допускається виплата стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами. Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто (крім випадків, коли стягувач є одночасно боржником у іншому виконавчому провадженні).

Не пізніше ніж протягом трьох робочих днів від дня ознайомлення з інформацією про надходження коштів державний виконавець у разі достатності суми для покриття всіх вимог стягувача та наявності відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів готує одне розпорядження (у тому числі за зведеним виконавчим провадженням), яким визначає належність указаних коштів та спосіб перерахування стягувачу, яке затверджується начальником органу ДВС із зазначенням дати та скріплюється печаткою органу ДВС. Указане розпорядження готується в двох примірниках, оригінал видається особі, відповідальній за ведення книги обліку депозитних сум, копія залишається у виконавчому провадженні.

Згідно з п. 12.1 р. ХІІ Наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 «Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішення» (далі-Інструкція 512/5) органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.

При перерахуванні коштів, які належать стягувачу - юридичній особі, списання коштів з відповідних рахунків органу ДВС здійснюється на підставі платіжних доручень (п.12.18 р. ХІІ Інструкції №512/5).

Виходячи з аналізу змісту вказаних правових норм, орган державної виконавчої служби повинен підготувати необхідні документи, в тому числі платіжне доручення для перерахунку на користь стягувача грошових коштів з депозитного рахунку ВДВС, відкритого в органах Державної казначейської служби України, а після отримання платіжного доручення (платіжної вимоги) органи Державної казначейської служби повинні перерахувати зазначені грошові кошти з Депозитного рахунку на рахунок стягувача - в даному випадку ПАТ «КБ «Надра» .

Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Національного банку України від 21.01.2004 № 22 (далі - Інструкція №22), визначено, що платіжне доручення - це розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача.

Згідно Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр). Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.

Преамбула Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», № 2346-ІІІ від 05.04.2001р. встановлює, що цей Закон визначає загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків (далі - платіжні системи) в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України, встановлює відповідальність суб'єктів переказу, а також визначає загальний порядок здійснення нагляду (оверсайта) за платіжними системами.

Таким чином, оскільки Казначейство України та його територіальні органи є учасниками системи електронних платежів, у своїй діяльності керуються Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Національного банку України від 21.01.2004р. №22, то суд вважає відповідача суб'єктом регулювання Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

Відповідно до положень п. 8.4 ст. 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів.

Згідно ч.1 ст.43 Бюджетного кодексу України № 2456-VI від 08.07.2010р. при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Відповідно до п. 1.2. Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої Наказом Державного казначейства України 26.12.2003р. за №242 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.01.2004р. за №106/8705 (зі змінами та доповненнями, далі Інструкція №106), депозитні рахунки - рахунки, які відкривають в органах Державного казначейства та/або установах банків за коштами, які отримали бюджетні установи в тимчасове зберігання згідно з законодавством (без права користування цими коштами, що перебувають на цих рахунках) і з настанням відповідних умов належать поверненню або перерахуванню за призначенням.

На думку колегії суддів, обґрунтованим є критичне ставлення суду першої інстанції на посилання відповідача на ту обставину, що Державна казначейська служба України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку не відповідає приписам Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої Наказом Державного казначейства України 26.12.2003р. за № 242.

В силу п. 2.4 Положення про єдиний казначейський рахунок затвердженого Наказом Державного казначейства України 26.06.2002р №122 (у редакції наказу Державного казначейства України 30.11.2010р. № 449) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2002р. за N 594/6882, з метою ведення бухгалтерського обліку операцій по виконанню державного та місцевих бюджетів, а також інших операцій з коштами клієнтів, передбачених законодавством, в органах Державного казначейства України відкрито: рахунки інших клієнтів за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів, але відповідно до вимог законодавства обслуговуються органами Державного казначейства України.

Відповідно до п. 12.1 Інструкції № 512/5, органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.

Згідно до п. 12.18 Інструкції № 512/5, при перерахуванні коштів, які належать стягувачу-юридичній особі, списання коштів з відповідних рахунків органу ДВС здійснюється на підставі платіжних доручень.

Аналіз вище зазначених норм нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що депозитний рахунок УДВС ГУЮ у Херсонській області, який відкритий в ГУДКСУ у Херсонській області, не є рахунком для зарахування коштів Державного бюджету України або місцевого бюджету. Кошти, які зараховуються на цей рахунок, не є коштами Державного бюджету України чи доходом Державного бюджету України або місцевого бюджету, ці кошти не мають ніякого відношення до виконання казначейством захищених статей або інших видатків бюджету (виплата заробітної плати, комунальних послуг та енергоносіїв тощо), ці кошти є власністю ПАТ «КБ «Надра», розміщенні на депозитному рахунку з метою виконання виконавчого листа №2-2114/2189/12, виданий 06.06.2012 р. Комсомольським районним судом м. Херсона.

Крім того, згідно до вимог п.3.5 Інструкції № 22, відповідач зобов'язаний прийняти платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.

Як встановлено судом першої інстанції, платіжне доручення від 30.09.2013 року №6227 не виконане відповідачем протягом 30 календарних днів з дня їх оформлення.

Враховуючи викладене, доводи відповідача щодо можливості виплати коштів позивачу лише за наявності підкріплення на єдиному казначейському рахунку та виконання платіжних документів у порядку черговості надходження коштів у межах відповідних бюджетних призначень та бюджетних асигнувань, повністю спростовується положеннями зазначених нормативно-правових актів, та власне нормами Конституції України, яка гарантує виконання судових рішень на всій території України.

Крім того, обставини щодо належного оформлення третьою особою платіжних документів та своєчасного подання їх відповідачу, а також щодо належності грошових коштів саме позивачу сторонами не заперечуються.

З огляду на викладене та враховуючи наведені норми права і обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог ПАТ «КБ «Надра» про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання вчинити дії щодо перерахування коштів .

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Позивачем було доведено апеляційному суду протиправність бездіяльності відповідача. В свою чергу відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду не довів та не обґрунтував.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скаргах доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА :

Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» до Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо перерахування коштів - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: