12 червня 2014 року Справа № 49968/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест», Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про скасування податкового повідомлення-рішення,
ТОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест» 08.04.2011 року звернулося в суд з адміністративним позовом до ДПІ у Галицькому районі м. Львова в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення №0000422321 від 29.03.2011р.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ТОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест», ДПІ у Галицькому районі м. Львова оскаржили його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі ДПІ у Галицькому районі м. Львова просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі ТОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест» просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що судом першої інстанції були недостатньо досліджені докази та обставини справи, рішення постановлено з порушенням норм матеріального права. Зазначає, що судом першої інстанції не було враховано те, що позивач не отримував акт перевірки №1 від 15.03.2011р. на підставі якого виносилось оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а акт, який було надано представником відповідача у судовому засіданні є Актом про не допуск до перевірки, складеного у довільній формі.
Вказує, що у разі необґрунтованого нарахування штрафних санкцій ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест» у держави виникають безпідставно одержані доходи за рахунок ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест», що не відповідає смислу та меті Податкового кодексу України.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що старшими державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА у Львівській області Пасірським P.M. та Цибрухом 15.03.2011 року складено акт №1, яким зафіксовано вчинення посадовими особами позивача дій, що перешкоджають здійсненню законних повноважень представників органів державної податкової служби, оскільки станом на 11:00 год. 15.03.2011 р. не надано до перевірки оригіналів первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку відповідно до усних та письмових вимог від 10.03.2011р. та від 12.03.2011 року, внаслідок чого неможливе проведення документальної перевірки та оформлення її результатів.
З долученого представником позивача фіскального чека встановлено направлення позивачу 15.03.2011 р. о 11:53 год. вказаного акта рекомендованим листом через відділення поштового зв'язку №58 у м. Львові.
На підставі вказаного акта №1 від 15.03.2011 року відповідачем 29.03.2011 р. виставлено податкове повідомлення-рішення №0000422321 за платежем «інші фінансові санкції» на суму 1020 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що податкове повідомлення-рішення №0000422321 від 29.03.2011 р. винесено відповідачем правомірно, в межах вимог чинного законодавства, по причині порушення позивачем вимог п.85.2, 85.4, 85.8 Податкового кодексу України щодо ненадання відповідачу документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, вважаючи, що він відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Посадові особи органів державної податкової служби відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Згідно ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій. Шкода, завдана неправомірними діями посадових осіб контролюючих органів, підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету, передбачених таким контролюючим органам.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.75.1 ст.75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом, зокрема: камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Під час проведення перевірок органи державної податкової служби мають право відповідно до п.20.1.8 ПК України вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Згідно ст.81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
Платник податків зобов'язаний згідно з п.85.2 ст.85 ПК України надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки або пов'язані з ним. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа, відповідно до п.85.6 ПК України, складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Отримання копій документів згідно з п.85.7 ст.85 ПК України оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи органу державної податкової служби, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.
Пунктом 121.1 статті 121 ПК України, передбачено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Як видно з матеріалів справи, факт ненадання позивачем працівникам органу державної податкової служби документів для проведення перевірки та виконання покладених на податковий орган завдань та обов'язків підтверджується актом №1 від 15.03.2011 року, складеним у відповідності до п.85.6 ПК України, доказів протилежного позивачем не надано, оскільки в матеріалах справи відсутні згідно з п.85.7 ст.85 ПК України описи про надання до перевірки копій документів.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що на підставі акта №15 від 03.03.2011р. та акта №16 від 04.03.2011 року відповідачем 16.03.2011 р. за таке ж порушення виставлено податкове повідомлення-рішення №0000372321, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 510 грн. Представник відповідача стверджує, а представник позивача не заперечує, що вказане податкове повідомлення-рішення не оскаржено у встановленому порядку штрафні санкції сплачено позивачем у добровільному порядку, доказів протилежного позивачем суду не надано.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій у подвійному розмірі за вчинення повторно протягом року такого ж порушення.
Щодо апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова, колегія суддів вважає її поданою помилково, оскільки рішення суду першої інстанції прийняте на користь відповідача, а тому її слід залишити без задоволення.
За правилами, встановленими ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і така задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест», Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року у справі №2а-4229/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І. Рибачук