Постанова від 19.06.2014 по справі 820/10679/14

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

19 червня 2014 р. № 820/10679/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Гайворонського В.С.,

представників сторін:

позивача - Патокіної А.В.,

відповідача - Шепетухи В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова до Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: стягнути з Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник, на користь управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в розмірі 34282,37 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на приписи ст. 24 Закону України "Про наукову і наукову-технічну діяльність", де зазначено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом. Заборгованість по відшкодуванню різниці фактично виплаченої пенсії складає 34282,37 грн. та момент звернення до суду не погашена.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов, просив суд ухвалити рішення яким позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де вказав, що з 23.01.2014 року відповідач реорганізований шляхом перетворення в науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", яка згідно зі статутом є бюджетною установою і фінансується за рахунок коштів державного бюджету, а тому виплата пенсій науковим працівникам повинна здійснюватись виключно за рахунок коштів державного бюджету. Просив у позові відмовити в повному обсязі.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.10.2013 року №425 припинено державне підприємство "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" шляхом перетворення у науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" (а.с. 86).

Зі статуту науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 09.01.2014 року №2 встановлено, що відповідач є державною установою, яка заснована на державній формі власності (а.с. 88-92).

Установа відповідача здійснює свою діяльність на засадах фінансування з державного бюджету, що передбачає фінансування по заробітній платі в повному обсязі, що підтверджується довідкою від 17.06.2014 року №721 (а.с. 110).

Крім того, з довідки управління державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова від 05.03.2014 року, судом встановлено, що Український науково-дослідний інститут екологічних проблем є одержувачем бюджетних коштів та фінансується з державного бюджету цільовим призначення за кодом економічної класифікації 2281, та має бюджетний рахунок, відкритий в УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області: 35233001009625 (а.с. 85).

Судовим розглядом встановлено, що позивачем направлялись на адресу відповідача повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник за період січень-березень 2014 року (а.с. 6-13)

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створює умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку регулюються Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 року №1977-XII.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету.

Оскільки, з 23.01.2014 року відповідач реорганізований шляхом перетворення в науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", яка згідно із статутом є бюджетною установою, стягнення заборгованості з відшкодування різниці суми пенсії за період січень-березень 2014 року повинно здійснюватись виключно за рахунок коштів державного бюджету, у відповідності до ч. 9 ст. 24 вище зазначеного Закону.

З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що позивачем не правомірно надсилались на адресу відповідача повідомлення про відшкодування суми пенсії за період січень-березень 2014 року, так як інститут є державною установою, яка заснована на державній формі власності, а тому різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, повинна фінансуватись за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Зі змісту частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги вище наведене, та враховуючи той факт, що відповідач є державною установою, суд приходить до висновку, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова до Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем про стягнення заборгованості - відмовити в повному обсязі. .

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 23 червня 2014 року.

Суддя М.О. Лук'яненко