Справа № 465/3247/13 Головуючий у 1 інстанції: Дячишин В.Ф.
Провадження № 22-ц/783/4008/14 Доповідач в 2-й інстанції: Зверхановська Л. Д.
Категорія: 34
16 червня 2014 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого: Зверхановської Л.Д.
суддів: Цяцяка Р.П., Шеремети Н.О.
секретаря: Ясиновської Я.М.
з участю: представника позивача ОСОБА_2 ОСОБА_3, представника Служби автомобільних доріг у Львівській області - Лущак О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Служби автомобільних доріг у Львівській області на рішення Франківського районного суду м. Львова від 24 січня 2014 року,
Рішенням Франківського районного суду м. Львова від 24 січня 2014 року задоволено частково позов ОСОБА_2 до Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", Служби автомобільних доріг у Львівській області, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Стягнуто з Служби автомобільних доріг у Львівській області на користь ОСОБА_2 4048, 92 грн. матеріальної шкоди та 230 грн. сплаченого судового збору.
В решті позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Рішення суду оскаржив відповідач - Служба автомобільних доріг у Львівській області.
В апеляційній скарзі зазначає, що оскаржуване рішення є необгрунтованим, ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Посилається на Закон України «Про дорожній рух», «Положення про Службу автомобільних доріг у Львівській області», затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2011 року № 12, згідно з якими служба автомобільних доріг у Львівській області виконує лише функції замовника з усього комплексу дорожніх робіт. Вказує на те, що відповідно договору № 03-02/12 від 15.02.2012 року експлуатаційне утримання даної ділянки дороги на момент скоєння ДТП здійснювалось ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», а відтак Служба автомобільних доріг у Львівській області виконала свої функції по забезпеченню безпечних умов дорожнього руху шляхом укладення договору підряду, поклавши всю відповідальність щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, ремонту доріг, належного їх утримання на підрядника - ДП «Львівський облавтодор». Вважає, що вина дорожньої організації у скоєнні ДТП не є доведеною і встановленою належними та допустимими доказами. Апелянт звертає увагу суду на те, що з матеріалів справи видно, що саме порушення позивачем Правил дорожнього руху спричинило попадання його автомобіля колесами у вибоїну, а тому суд першої інстанції повинен був застосувати положення ст.1193 ЦК України.
Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення у повній мірі відповідає даним вимогам.
Відповідно до вимог ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусила зробити для відновлення свого порушеного права.
Згідно із ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Районним судом встановлено, що 10 лютого 2013 року близько 17 год. 00 хв. на 55 км. + 750 м автомобільної дороги «Львів-Тернопіль» у напрямку м. Львова ОСОБА_2, рухаючись зі швидкістю 50-60 км/год. на автомобілі «Nissan Juke» номерний знак НОМЕР_1, наїхав на яму (вибоїну) розміром 0,7м х 0,6м та глибиною 0,12 м, що знаходилася на правій смузі руху проїзної частини дороги, в результаті чого автомобіль зазнав технічних пошкоджень, зокрема, вийшли з ладу ліва передня та ліва задня шини автомобіля, які згідно акту огляду транспортного засобу та проведення шино-монтажних робіт №2905-1/10 від 10.02.2013р. не підлягають реставрації.
Згідно акту огляду транспортного засобу та проведення шино-монтажних робіт №2905-1/10 від 10.02.2013р. причиною ДТП могла стати глибока вибоїна на дорожньому полотні, або інші сторонні предмети, що могли бути на дорожньому полотні. Із цього ж акту вбачається, що попереджувальних дорожніх знаків, які б обмежували швидкість руху транспортних засобів на цьому відрізку автотраси не було, станом на момент огляду автомобіля дорога не була освітлена.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" від 18.09.1991 року (зі змінами та доповненнями) автомобільні дороги загального користування та сільські дороги України - це дороги державного та місцевого значення, які забезпечують внутрішньодержавні та міжнародні перевезення пасажирів і вантажів врахуванням адміністративно-територіального поділу держави, з'єднують населені пункти і є складовою частиною єдиної транспортної системи держави.
Автомобільна дорога «Львів-Тернопіль» згідно Титульного списку наявності автомобільних доріг державного значення станом на 01.01.2012 року належить до категорії національних автодоріг.
У відповідності до ст.10 Закону України «Про автомобільні дороги», державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.
Відповідно до ст. 9 Закону України „Про дорожній рух" до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні події сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами.
Згідно із ст.24 Закону України „Про дорожній рух" власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Статтею 13 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за відшкодуванні збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом.
Згідно з п. 1.1 Положення про Службу автомобільних доріг у Львівській області служба автомобільних доріг у Львівській області є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агенства автомобільних доріг України, яке відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 №456/2011 «Про положення про Державне агентство автомобільних доріг України» є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України. підвідомча їй та здійснює функції управління автомобільними дорогами загального користування і є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування.
Метою діяльності служби автомобільних доріг у Львівській області є організація утримання в належному технічному стані та розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, мостів та інших штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них (п. 2.1 Положення).
Предметом діяльності служби автомобільних доріг у Львівській області серед іншого є організація будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд(п.2.2 Положення).
Згідно п.3.1.2 ДСТУ 3587 -97 гранична глибина окремих осідань, вибоїн не повинна перевищувати 4 см для доріг 1-111 категорій і груп Б вулиць і доріг населених пунктів , 6 см - для решти категорій і груп.
Глибина вибоїни на ділянці дороги, де сталася ДТП, як зазначено працівниками ВДАІ у схемі місця ДТП, становила 0,12м, ширина 0,6 м, довжина 0,7м. Таким чином, вказана ділянка дороги не відповідала правилам утримання автомобільних доріг та вулиць.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає правильним висновок районного суду про те, що причиною ДТП 13.02.2013 року було незадовільне експлуатаційне утримання автомобільної дороги Львів - Тернопіль.
На думку колегії суддів, безпідставними є твердження апелянта про те, що відсутній зв'язок між заподіянням шкоди позивачу та діями Служби автомобільних доріг у Львівській області, та погоджується з висновком суду першої інстанції щодо покладення саме на цього відповідача обов'язку по відшкодуванню шкоди ОСОБА_2.
Колегія суддів вважає неспроможними та необґрунтованими твердження апелянта у тій частині, що саме порушення позивачем Правил дорожнього руху спричинило попадання його автомобіля колесами у вибоїну, а відтак можливість застосування до спірних правовідносин положень ст.1193 ЦК України.
Доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують, а тому підстав для їх задоволення немає.
Судом правильно встановлені фактичні обставини справи, вірно застосовано матеріальний закон та дотримана процедура розгляду, передбачена ЦПК України, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307 ч.1 п.1, 308, 313, 314 ч.1 п.1, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Служби автомобільних доріг у Львівській області відхилити.
Рішення Франківського районного суду м. Львова від 24 січня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:
Судді: