Справа №173/423/14-а
Провадження №2-а/173/11/2014
іменем України
12 травня 2014 р. м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Шевченко О.Ю.
при секретарі судового засідання - Демяненко С.І.,
за участі представника позивача Слівчук Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру нарахованої суми державної допомоги сім'ям з дітьми,
Департамент соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області звернувся до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру нарахованої суми державної допомоги сім'ям з дітьми. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 22 березня 2010 року до управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради Дніпропетровської області звернулася ОСОБА_2 із заявою про признання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідачем було подано документи, передбачені п. 20 постанови КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Рішенням від 25 березня 2010 року «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» відповідачу було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З аналогічними заявами відповідач зверталася також 20 вересня 2010 року та 23 березня 2011 року. 30 січня 2012 року державним соціальним інспектором УПСЗН ДСГП Слівчук Г.Г. було проведено перевірку правильності та повноти інформації, наданої заявником ОСОБА_2 для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у збільшеному розмірі. Під час перевірки встановлено, що ОСОБА_2 не надавала довідку про дохід чоловіка, ОСОБА_4 за період з 1 вересня 2009 року до 31 жовтня 2009 року в сумі 1340 грн. це призвело до надміру нарахованої та виплаченої допомоги в сумі 74, 44 грн. щомісяця в період з 1 березня 2010 року до 31 серпня 2011 року. Окрім того відповідач не повідомила про вихід на роботу з 6 червня 2011 року, що призвело до переплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 650 грн. 95 коп. за період з 6 червня 2011 року до 5 серпня 2011 року. таким чином загальна сума переплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить 1097, 59 грн., яку позивач просив стягнути з відповідача на його користь.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, підтвердила обставини, викладені в позовній заяві, просила суд задовольнити позовні вимоги. Також додала,що відповідач мала намір погасити добровільно заборгованість, проте так цього і не зробила, у зв'язку з чим Департамент соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області звернувся до суду.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 22 березня 2010 року ОСОБА_2 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради із заявою про призначення соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.9-10). Аналогічні заяви були надані також 20 вересня 2010 року (а.с. 13-14) та 23 березня 2011 року (а.с.16-17).
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
На підставі наданих ОСОБА_2 документів рішеннями від 25 березня 2010 року (а.с.11), від 20 жовтня 2010 року (а.с.15) та від 5 квітня 2011 року їй було призначено державну допомогу по догляду за дитиною, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, виходячи із розміру середньомісячного сукупного доходу сім'ї, в тому числі доходу чоловіка - ОСОБА_4.
Разом з тим з метою отримання соціальної допомоги ОСОБА_2 не було надано відомості про дохід її чоловіка в період з 1 вересня 2009 року до 31 жовтня 2009 року, який в цей період працював та отримував заробітну плату в товаристві з обмеженою відповідальністю «Вулкан», що підтверджується довідкою від 29 вересня 2010 року (а.с. 20).
Згідно з розрахунком, зробленим позивачем, переплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виникла внаслідок подання ОСОБА_2 неповних даних про доходи членів сім'ї становить 74 грн. 44 коп., а разом 446 грн. 64 коп. (а.с.27).
Відповідно до п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року особи, яким виплачується державна допомога зобов'язані повідомити органи, які призначають та виплачують зазначену допомогу про зміну всіх можливих обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Згідно з п. 23 даного Порядку виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється з дня працевлаштування.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 працювала на посаді квиткового касира-контролера Вільногірської АС в період з 6 червня 2011 року до 1 липня 2011 року та в період з 12 вересня 2011 року до 23 вересня 2011 року (а.с. 21-26).
Проте в порушення встановленого Порядку відповідач не повідомила позивача про дану обставину, однак продовжувала отримувати державну допомогу. Згідно з розрахунком позивача переплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цей період становить 650 грн. 95 коп. (а.с.27).
Згідно з п. 49 даного Порядку суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
2 лютого 2012 року та 18 січня 2013 року відповідачу надсилались повідомлення про необхідність повернення переплаченої допомоги (а.с.29,30), проте на час розгляду справи доказів такого повернення сторонами не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області є законними та обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
Керуючи Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, ст.ст. 11, 17, 18, 71, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру нарахованої суми державної допомоги сім'ям з дітьми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНН НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована: АДРЕСА_1 на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (державний бюджет р/р 31111115700012, МФО 805012, ОКПО 24237534, код платежу 24060300, назва платежу - повернення допомоги до трьох років) надміру нараховану суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1097 грн. 59 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.Ю. Шевченко