Постанова від 18.06.2014 по справі 389/1808/14-а

18.06.2014

Провадження №2-а/389/58/14

ЄУН 389/1808/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2014 року Знам'янський міськрайонний суд

Кіровоградської області

в складі:

головуючого судді Савельєвої О.В.

при секретарі Баланюк Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Гревцева Ігоря Миколайовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до начальника Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Гревцева Ігоря Миколайовича, в якому просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії СА №051624 від 09.04.2014. Свої позовні вимоги мотивувала тим, що 09.04.2014 відповідачем винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії СА №051624, якою її визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.165-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 340 грн.

Вважає постанову протиправною та такою, що винесена всупереч вимогам закону. Вказує, що на підставі акту від 31.03.2014 №98/22/01072036, складеного за результатами перевірки відокремленого структурного підрозділу - Знам'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління №3 Одеської залізниці, головним державним ревізором-інспектором відділу КПР доходів і зборів з фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб Кіровоградської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Мангуком В.П. складено протокол про адміністративне правопорушення серії АА №490083 від 31.03.2014, згідно з яким вона порушила порядок нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011-2012 роки та занизила єдиний внесок на суму 46470 грн. 13 коп. На підставі даного протоколу 09.04.2014, за її відсутності, начальником Знам'янської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Гревцевим І.М. винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення, якою її визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.165-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 340 грн. В порушення ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглянута у її відсутності, другий екземпляр оскаржуваної постанови надіслано поштою 11.04.2014 на адресу Знам'янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління №3 Одеської залізниці, де вона працює головним бухгалтером, що є порушенням її права на захист та позбавило можливості бути присутньою 09.04.2014 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення у Знам'янській ОДПІ. Складання протоколу про адміністративне правопорушення головним державним ревізором-інспектором відділу КПР доходів і зборів з фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб Кіровоградської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Мангуком В.П. є порушенням норм чинного законодавства, оскільки відповідно до ч.1 ст.255 КУпАП, протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.165-1, мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ. У порушення вимог КУпАП, відповідач не з'ясував усіх необхідних питань для розгляду справи. Так, не маючи жодних доказів про повідомлення її про дату, місце та час розгляду справи, розглянув питання про притягнення її до адміністративної відповідальності без її особистої участі. Крім того, основними документами, які підтверджують вчинення нею адміністративного правопорушення відповідачем зазначено акт перевірки від 31.03.2014 №98/22/01072036 та протокол про адміністративне правопорушення від 31.03.2014, складений з порушенням вимог чинного законодавства України. Проте, відповідачем не з'ясовано, що податкове повідомлення-рішення, яке було прийняте за результатами зазначеної перевірки, оскаржено. Так, не погоджуючись з висновком Знам'янської ОДПІ та податковим повідомленням-рішенням, Одеська залізниця 07.04.2014 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про скасування вказаного податкового повідомлення-рішення. Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.05.2014 у справі №П/811/1035/14 позовну заяву Одеської залізниці задоволено, зазначені рішення та вимоги скасовані. Тобто, факт вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ст.165-1 КУпАП, не доведено відповідно до вимог чинного законодавства.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надавши заяву, в якій підтримала свої позовні вимоги в повному обсязі, просила розглядати справу за її відсутності.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надавши заяву, в якій позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, просив розглядати справу за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Рішення відповідача - постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2).

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі акту від 31.03.2014 №98/22/01072036, складеного за результатами перевірки відокремленого структурного підрозділу - Знам'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління №3 Одеської залізниці, головним державним ревізором-інспектором відділу КПР доходів і зборів з фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб Кіровоградської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Мангуком В.П. складено протокол про адміністративне правопорушення серії АА №490083 від 31.03.2014, згідно з яким ОСОБА_1 порушила порядок нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011-2012 роки та занизила єдиний внесок на суму 46470 грн. 13 коп., тобто вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.165-1 КУпАП (а.с.9).

Статтею 234-2 КУпАП встановлено, що органи доходів і зборів розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ст.165-1). Від імені органів доходів і зборів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники органів доходів і зборів та їх заступники.

Приписами статті 255 КУпАП встановлено, що у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222 - 244-19 КУпАП, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів.

Тобто, протокол про адміністративне правопорушення серії АА №490083 від 31.03.2014 складений уповноваженою на те посадовою особою - головним державним ревізором-інспектором відділу КПР доходів і зборів з фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб Кіровоградської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Мангуком В.П.

Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Вручення особі протоколу про адміністративне правопорушення підтверджується її підписом, а в разі відмови від підписання - поясненнями свідків такої відмови та вручення протоколу або відеозаписом цих фактів.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, уповноваженою особою вимоги ст.254 КУпАП виконані. В протоколі міститься підпис ОСОБА_1 та зазначено, що з протоколом вона не згодна.

На підставі даного протоколу 09.04.2014, начальником Знам'янської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Гревцевим І.М. винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.165-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 340 грн. (а.с.10).

Зазначена постанова, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, судом перевірялася на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме, чи прийнято рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення тощо.

Частина 1 ст.165-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Маючи перед прийняттям рішення про притягнення до адміністративної відповідальності протокол про адміністративне правопорушення, в якому ОСОБА_1 не визнавала свою вину у вчиненні правопорушення, суб'єкт владних повноважень мав би, використовуючи свої повноваження, у спосіб, що передбачений чинним законодавством (передбачений ст.ст.277-2, 278, 279 КУпАП порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення) з урахуванням права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на участь у процесі прийняття рішення, з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 в установленому законом порядку про час розгляду стосовно неї справи про адміністративне правопорушення - 09.04.2014, повідомлена не була, оскільки докази повідомлення про дату та час розгляду справи відсутні.

Відповідно до ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Таким чином, відповідач, приймаючи 09.04.2014 рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, не пересвідчився у належному повідомленні ОСОБА_1 про час та місце розгляду стосовно неї справи про адміністративне правопорушення, внаслідок чого були порушені права останньої, передбачені ст.268 КУпАП.

Крім того, Одеська залізниця в судовому порядку оскаржила податкове повідомлення-рішення, подавши 07.04.2014 до Кіровоградського окружного адміністративного суду відповідний адміністративний позов (а.с.11-12). Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.05.2014 у справі №П/811/1035/14 позовну заяву Одеської залізниці задоволено, зазначені рішення та вимоги скасовані (а.с.20-22).

Згідно зі ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до п.56.22 ст.56 Податкового кодексу України, якщо платник податків оскаржує рішення контролюючого органу в адміністративному порядку та/або до суду, повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків не може ґрунтуватися виключно на цьому рішенні контролюючого органу до закінчення процедури адміністративного оскарження або до остаточного вирішення справи судом.

Визнаючи винною ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.165-1 КУпАП, та накладаючи стягнення, начальником Знам'янської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Гревцевим І.М. не взято до уваги те, що ДП Одеською залізницею проводиться процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення. Процедура оскарження на час притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не була завершена, тобто податкове повідомлення-рішення, складене уповноваженою особою Знам'янської ОДПІ, не є узгодженим у встановленому законом порядку, отже фактично склад адміністративного правопорушення на час розгляду справи не встановлений.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем відповідними доказами не спростовано доводів позивача щодо порушення передбаченого чинним законодавством порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно неї, порушення її прав та не встановлення на час розгляду справи складу адміністративного правопорушення, а тому прийнята суб'єктом владних повноважень за наслідками такого розгляду справи постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є протиправною та підлягає скасуванню.

Вимога позивача в частині закриття провадження у справі задоволенню не підлягає, оскільки справа про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.165-1 КУпАП не підвідомча суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.71, 158-163, ст.171-2 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до начальника Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області Гревцева Ігоря Миколайовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі, задовольнити частково.

Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.165-1 КУпАП, серії СА №051624 від 09.04.2014 визнати протиправною та скасувати.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова суду оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови виготовлено 20.06.2014.

Суддя Знам'янського міськрайонного суду

Кіровоградської області О.В.Савельєва