ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про закриття провадження у справі
05 червня 2014 рокум. Київ№ 826/6447/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом до Приватного підприємства "Метал-Сервіс" Київської міської ради
прозобов'язання вчинити дії
Приватне підприємство "Метал-Сервіс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської ради про часткове визнання протиправним та скасування рішення № 374/431 від 21.12.2006 та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.05.2014 було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 03.06.2014 позивач підтримав позовні вимоги та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 03.06.2014 не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
З огляду на зазначене враховуючи положення до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.06.2014 була залишено без розгляду позовну заяву в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Київської міської ради ІІІ сесії V скликання № 374/431 від 21.12.2006 у частині підпункту 3.11 пункту 3, що стосується зобов'язань Приватного підприємства "Метал-Сервіс" та громадської організації "Київська міська спілка автомобілістів" щодо перерахування місту коштів через Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) як компенсацію витрат за інженерну підготовку та гідроналив території.
Згідно з частиною першою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України № К-36840/10 від 15.05.2013.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Пунктом "б" частини першої статті 5 Земельного кодексу України встановлено, що земельне законодавство базується на таких принципах: поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави.
Частиною третьою статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно з частиною першою статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом "б" частини першої статті 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до частин першої та другої статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
У пунктах "а", "б", "в", "г" і "к" частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Статтею 2 Цивільного кодексу України встановлено, що учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (далі - особи). Учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.
Відповідно до статті 172 Цивільного кодексу України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Отже, Київська міська рада реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, що перебувала у її власності, відповідно до статті 5 Земельного кодексу України має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Таким чином, при здійсненні повноважень власника землі відповідач є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею, з огляду на що відсутня підпорядкованість одного учасника земельних правовідносин іншому, яка має місце під час здійснення органом місцевого самоврядування владних управлінських функцій.
У позовній заяві позивач просить суд зобов'язати відповідача внести зміни до договору оренди земельної ділянки № 78-6-00414 від 19.01.2007
З огляду на викладене, враховуючи те, в частині здійснення повноважень щодо укладання та внесення змін до договору № 78-6-00414 від 19.01.2007 відповідач діє, як власник земельної ділянки, а отже не здійснює владних управлінських функцій, а діє як рівноправний суб'єкт земельних відносин, то відповідні правовідносини щодо внесення змін до вказаного договору між позивачем та відповідачем не є публічно - правовими з огляду на що дана справа не відноситься до юрисдикції адміністративних судів.
Таким чином, позовну заяву Приватне підприємство "Метал-Сервіс" не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 6 частини першої статті 6 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, даний позов підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Пунктом першим частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись статтями 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
1.Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "Метал-Сервіс" до Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії.
2.Роз'яснити позивачу, що даний спір віднесено до юрисдикції відповідного господарського суду.
3.Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини третьої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
4.Ухвалу направити сторонам та третім особам.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Огурцов