18 червня 2014 р.Справа № 816/978/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючого судді Старостіна В.В.
суддів: Мінаєвої О.М.
Шевцової Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
позивача ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представника позивача ОСОБА_4
представника відповідача Чайки М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2014р. по справі № 816/978/14
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 (далі - позивач), звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі - відповідач), в якому просив суд:
скасувати податкові повідомлення-рішення від 27.11.2013 року №0007362202/1049 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1700 грн. та №0007372202/1050 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 32 289,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що контролюючим органом порушено його права та законні інтереси у сфері публічно-правових відносин через безпідставне застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2014 року адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про скасування податкових повідомлень-рішень задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 27.11.2013 року №0007362202/1049 в частині застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 у встановленому законодавством порядку зареєстрований як фізична особа - підприємець, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (а.с. 11-12) та з 01.04.2008 року перебуває на обліку платників податків у Комсомольському відділенні Кременчуцької ОДПІ за №5267 (а.с. 10).
29.10.2013 року Управлінням податкового та митного аудиту Головного управління Міндоходів у Полтавській області на підставі наказу від 28.10.2013 року №426 та направлень від 29.10.2013 року №1119, №1120 проведено фактичну перевірку щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), господарської одиниці ФОП ОСОБА_2, а саме магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті від 29.10.2013 року №0000213 порушення позивачем, вимог п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: не забезпечення виконання друку фіскального звітного чеку за 30.07.2013 року, 24.01.2013 року, 25.08.2013 року, 13.07.2013 року та незбереження фіскального звітного чеку за 28.07.2012 року /а.с. 58-59/.
Крім того, в ході перевірки виявлено факт неоприбуткування готівкових коштів в повній сумі їх фактичного надходження в Книгах обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків за період з 01.07.2013 року по 18.07.2013 року включно в розмірі 3603,60 грн. (КОРО №1602001205/3) та в період з 02.07.2012 року по 25.07.2012 року включно в розмірі 2854,25 грн. (КОРО №1602001205/2), загальна сума неоприбуткованих коштів склала 6457,85 грн., що є порушенням вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
На підставі зазначених висновків акта перевірки Кременчуцькою ОДПІ 27.11.2013 року прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №0007362202/1049, яким на підставі п. 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1700 грн. (а.с. 42-43);
- №0007372202/1050 про застосування до позивача на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" в розмірі 32 289,25 грн. (а.с. 41).
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог в частині скасовання податкового повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 27.11.2013 року №0007362202/1049 в частині застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень. суд першої інстанції виходив з їх обгрунтованості та правомірності.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Пунктом 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР передбачено, що cуб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п. 4 ст. 17 вказаного Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання.
Колегія суддів, аналізуючи положення п. 9 ст. 3 та п. 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зазначає, що зазначена фінансова санкція встановлена за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимоги закону щоденно друкувати фіскальний звітний чек та зберігати його в книзі обліку розрахункових операцій.
Крім того, колегія суддів зазначає, що згідно зі статтею 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, за дії (бездіяльність), які у своїй сукупності складають єдине продовжуване чи триваюче правопорушення, суб'єкта господарювання, у даному випадку, можливо притягнути до відповідальності лише один раз.
Таким чином, враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що контролюючий орган може застосувати до порушника лише одну фінансову санкцію в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.) незалежно від кількості випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чека та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Отже, колегія суддів доходить висновку щодо безпідставності застосовання відповідачем фінансові санкції за порушення вимог п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 1700 грн., оскільки розмір таких санкцій має становити 340 грн.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, враховуючи приписи ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено обов'язок відповідача щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено правомірність податкового повідомлення-рішення від 27.11.2013 року №0007362202/1049, в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1360 грн.
Щодо повідомлення-рішення від 27.11.2013 року №0007372202/1050 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 32 289,25 грн., колегія суддів зазначає наступне.
Згідно п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно ст. 1 Закону УкраїниУкраїни "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" книга обліку розрахункових операцій прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Відповідно до абз. 3 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 року №436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим повідомлення-рішенням від 27.11.2013 року №0007372202/1050 до позивача за порушення вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, що виявилось у неоприбуткуванні готівкових коштів в повній сумі їх фактичного надходження в книгах обліку розрахункових операцій загалом в розмірі 6457,85 грн., на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовано фінансові санкції у п'ятикратному розмірі від суми неоприбуткованих коштів (6457,85 грн. х 5 = 32 289,25 грн.).
Таким чином, колегія суддів зазначає, що висновок відповідача про порушення позивачем вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні відповідає дійсним обставинам справи.
Отже, колегія суддів доходить висновку, що відповідачем доведено правомірність податкового повідомлення - рішення від 27.11.2013 року № 0007372202/1050 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 32 289,25 грн.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2014 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача та позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2014р. по справі № 816/978/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.
Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В.
Повний текст ухвали виготовлений 23.06.2014 р.