про залишення апеляційної скарги без руху
20 червня 2014 р. справа № 219/1491/14-а
Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду Васильєва І. А. розглянувши апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 07 травня 2014 року у справі № 219/1491/14-а (головуючий І інстанції Букрєй С.П.) за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про визнання дії протиправними, зобов"язання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з вересня 2013 року по лютий 2014 року в розмірі 5 357,67грн,-
19 червн 2014 року до Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 219/1491/14-а з апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 07 травня 2014 року по адміністративній справі № 219/1491/14-а.
Апеляційна скарга не відповідає вимогам ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим така скарга підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 6 статті 187 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору. Однак, до апеляційної скарги не було додано документу про сплату судового збору у встановленому розмірі.
З 23 жовтня 2013 року Закон України «Про судовий збір» діє в новій редакції, відповідно до якої змінено ставки судового збору, а також передбачено справляння судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За приписами пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до наведеної норми за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Враховуючи, що предметом позову по цій справі є вимоги майнового характеру, то розмір судового збору повинен визначатися виходячи із ставки, встановленої за подання адміністративного позову майнового характеру, а саме 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Апелянтом судовий збір за подання апеляційної скарги не сплачений.
В матеріалах справи міститься клопотання Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про звільнення від сплати судового збору, але поважних доказів для звільнення від сплати судового збору апелянтом не надано.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» апелянту не надано пільг щодо сплати судового збору.
Таким чином, скаржникові потрібно сплатити судовий збір в сумі 913,50 грн.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» 10 відсотків розміру ставки судового збору сплачується лише під час подання адміністративного позову майнового характеру. Щодо подачі апеляційної скарги вказане не відноситься.
Судовий збір сплачується через банківські установи, чи поштові відділення зв'язку за рахунок платника. У призначенні платежу платник судового збору повинен вказати слова "судовий збір", код ЄДРПО суду, до якого він звертається, пункт з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору.
При цьому несплачену суму судового збору належить перераховувати за наступними реквізитами: рахунок - 31210206781005, код ЄДРПОУ - 38034015, МФО банку - 834016, отримувач - Державний бюджет м. Донецьк КАЛІНІНСЬКИЙ Р-Н 22030001, банк - ГУДКСУ у Донецькій обл., призначення платежу - судовий збір, Код 22030001.
Відповідно до вимог частини 2 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
За приписами ч. 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
В матеріалах справи відсутні відомості про отримання апелянтом копії рішення суду першої інстанції.
Апеляційна скарга подана відповідачем 03 червня 2014 року до суду першої інстанції відповідно до штампу вхідної кореспонденції суду першої інстанції (а.с. 41-42).
Апелянт в прохальній частині апеляційної скарги не просить поновити строк на апеляційне оскарження. Крім того, апелянтом не надано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, з посиланням на те, що строк пропущено з поважної причини.
З урахуванням викладеного, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з наданням апелянтові можливості звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження, в якій обґрунтувати поважність причин його пропущення, або надати докази щодо дотримання строку звернення з апеляційною скаргою, та надати документ про сплату судового збору.
Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 108, 186, 189 Кодексу адміністративного судочинства України суддя,-
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 07 травня 2014 року по адміністративній справі № 219/1491/14-а - залишити без руху.
Встановити Управлінню праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області тридцятиденний строк з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом направлення на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження, з обґрунтуванням поважності причини його пропущення, або доказів щодо дотримання строку звернення з апеляційною скаргою, та надання документу про сплату судового збору.
Після усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
Роз'яснити скаржнику, що при невиконанні вимог даної ухвали, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження, що позбавляє апелянта права повторного звернення до апеляційного суду з цього питання.
Ухвала про залишення апеляційної скарги без руху може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя-доповідач: Васильєва І. А.