Ухвала від 17.06.2014 по справі 812/93/14

Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2014 року справа №812/93/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Попова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу 18 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року у справі № 812/93/14 за позовом 18 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Унівєрсал" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Луганського окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні позовних вимог 18 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Унівєрсал" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

З рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріально та процесуального права. Позивач вважає, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області не дотрималася вимог ч.6 ст.39 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності» та відповідно до ч.4 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» повинен був відмовити Третій особі у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог. Просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі за текстом - Закон № 3038-VI) замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.

Відповідно до частини 4 статті 34 Закону № 3038-VI реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкцію або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а так само нове будівництво відповідно до містобудівної документації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури на замовлення органів державної влади та органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності, може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до статті 14 КАС України (обов'язковість судових рішень) постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 1 статті 72 КАС України (підстави для звільнення від доказування) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до архівної виписки Виконавчого комітету Брянківської міської ради Луганської області за № 101 від 21.02.2011 встановлено наступне. Відповідно до рішення виконкому Брянківської міської ради Луганської області №21 від 21.01.1997 «Про припинення права користування та надання в постійне користування земельних ділянок» виконком, розглянувши клопотання керівництва 35-ї самостійної державної пожежної частини Управління Міністерства внутрішніх справ Луганської області про припинення права користування земельними ділянками та надання у постійне користування земельних ділянок, матеріали, надані відділом земельних ресурсів , керуючись ст.ст. 10, 19, 21, 27 Земельного кодексу України, вирішив:

2. Припинити 35-й самостійній державній пожежній частині Управління Міністерства внутрішніх справ Луганської області право користування земельними ділянками у зв'язку з добровільною відмовою:

- площею 0,02 га, надану під будівництво ТП-6/0.4 по вул. Московській рішенням виконкому № 475 від 17.11.1987 року;

- площею 0,3461 га, надану під будівництво пожежного депо по вул. Московській, рішенням виконкому № 287 від 29.07.1985 року.

3. Земельні ділянки передати в міськземфонд.

4. Надати в постійне користування 35-й самостійній державній пожежній частині Управління Міністерства внутрішніх справ Луганської області для обслуговування об'єктів професійної пожежної частини-36 земельну ділянку площею 0,018 га по вул. Литвинова, 27 (а.с.186).

Державним актом на право постійного користування землею від 31.01.1997 серії І-ЛГ № 000536 35-й самостійній Державній пожежній частині УМВС України в Луганській області Брянківською міською радою народних депутатів була надана у постійне користування 1,092 гектара землі в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для експлуатації та обслуговування об'єктів відповідно до рішень Брянківської міськради народних депутатів від 21.07.1981 № 301; 29.07.1985 № 287; 14.06.1993 № 239; 21.01.1997 № 21. Відповідно до плану зовнішніх меж земельна ділянка знаходилася на вул. Дворцова (а.с.30-31).

Відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 173800 від 23.11.2011 цей акт видано 35-й самостійній Державній пожежній частині ГУ МНС України в Луганській області як користувачу земельної ділянки площею 0,5772 га у межах згідно з планом. Місцезнаходження земельної ділянки - Луганська область, м. Брянка, вул. Дворцова, 11а. Цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування будівель та споруд пожежної частини. Державний акт виданий на підставі рішення 17 сесії 6 скликання Брянківської міської ради від 28.10.2011 №17/31 (а.с.32).

З Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 21.01.2014 вбачається, що 24.12.2013 реєстраційною службою Брянківського міського управління юстиції Луганської області на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 173800 від 23.11.2011 за Позивачем зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою площею 0,5772 га для обслуговування будівель та споруд пожежної частини за адресою: Луганська область, м.Брянка, вул. Дворцова, 11а (а.с.217).

Згідно договору купівлі-продажу незавершеного будівництва на аукціоні від 25.11.2002 державне підприємство Шахта «Краснопльевская» (продавець) зобов'язується передати у власність товариству з обмеженою відповідальністю «Унівєрсал» незавершене будівництво протипожежного депо на 4 автомашини - 2-поверхову окрему цегляну будівлю загальною площею 569,6 кв.м, розташовану в м. Брянка (а.с.28-29).

Рішенням виконкому Брянківської міської ради за № 319 від 15.11.2005 після розгляду клопотання ТОВ «Унівєрсал» про присвоєння поштової адреси об'єкту незавершеного будівництва - протипожежному депо, матеріалів, наданих управлінням містобудування та архітектури, присвоєно об'єкту незавершеного будівництва - протипожежному депо поштову адресу: м. Брянка, вул. Московська, буд 1 В (а.с.173).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 3507060 від 16.05.2013 нежитлове приміщення, складське приміщення за адресою: Луганська область, м.Брянка, вул. Московська, будинок 1в загальною площею 1659,6 кв.м належить на праві приватної власності товариству з обмеженою відповідальністю «Унівєрсал» (а.с.21).

Постановою Брянківського міського суду Луганської області від 24.04.2012 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Унівєрсал» до Брянківської міської ради, третя особа: Самостійна державна пожежна частина №35 головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області про скасування рішення органу місцевого самоврядування, яка набрала законної сили 17.06.2013, скасовано:

рішення 17-тої сесії Брянківської міської ради 6-го скликання від 28.10.2011 за №17/31 «Про затвердження документації по землеустрою, що підтверджує право постійного користування земельною ділянкою за самостійною державною пожежною частиною №35 Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Луганській області»;

рішення 17-тої сесії Брянківської міської ради 6-го скликання від 28.10.2011 за №17/32 про скасування: п. 5.2 рішення міської ради від 10.07.2008 №29/18 «Про надання дозволу на складання документації із землеустрою», рішення міської ради від 29.07.2010 №56/47 «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою, яка підтверджує право постійного користування на земельну ділянку Самостійної державної пожежної частини №35 Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області; рішення Брянківської міської ради №14/34 від 02.09.2011 «Про затвердження технічної документації із землеустрою ТОВ «Унівєрсал» (а.с.61-63; 179-182).

Замовником - ТОВ «Унівєрсал» до Відповідача подана декларація про початок виконання будівельних робіт: реконструкція нежилої будівлі під складське приміщення за адресою: Луганська область, м. Брянка, вул. Московська, 1 «В», яка зареєстрована 11.10.2012 за № ЛГ 08112188136; категорія складності - І. Відомості щодо підстав використання земельної ділянки не заповнювалися, оскільки згідно частини 1 Закону України від 17.11.2011 №4052 «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів без змін зовнішніх геометричних розмірів їх розміщення може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою (а.с.175-176).

Замовником - ТОВ «Унівєрсал» до Відповідача подана декларація про готовність об'єкта до експлуатації: реконструкція нежилої будівлі під складські приміщення за адресою: Луганська область, м. Брянка, вул. Московська, 1 «В», яка зареєстрована 03.12.2012 за № ЛГ 14112235255; категорія складності - І. Відомості щодо підстав використання земельної ділянки не заповнювалися, оскільки згідно частини 1 Закону України від 17.11.2011 №4052 «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів без змін зовнішніх геометричних розмірів їх розміщення може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою (а.с.22-25).

Замовником - ТОВ «Унівєрсал» до Відповідача подана декларація про початок виконання будівельних робіт: реконструкція магазину промислових товарів за адресою: Луганська область, м. Брянка, вул. Московська, 1 «В»), яка зареєстрована 11.02.2013 за № ЛГ 083130390561; категорія складності - ІІІ. Відомості щодо підстав використання земельної ділянки не заповнювалися, оскільки згідно частини 1 Закону України від 17.11.2011 №4052 «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів без змін зовнішніх геометричних розмірів їх розміщення може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою (а.с.26-27).

Встановлено, що Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою розміром 1,092 гектара від 31.01.1997 серії І-ЛГ № 000536 виданий 35-й самостійній Державній пожежній частині УМВС України в Луганській області з урахуванням рішень виконкому Брянківської міської ради Луганської області № 287 від 29.07.1985 року та №21 від 21.01.1997, про що зазначено в самому акті. Тобто, цей акт виданий з урахуванням того, що 35-а самостійна державна пожежна частина Управління Міністерства внутрішніх справ Луганської області станом на 31.01.1997 добровільно відмовилася від права користування раніше наданих земельних ділянок площею 0,02 га, надану під будівництво ТП-6/0.4 по вул. Московській рішенням виконкому № 475 від 17.11.1987 року, та площею 0,3461 га, надану під будівництво пожежного депо по вул. Московській, рішенням виконкому № 287 від 29.07.1985 року, та ця відмова була прийнята рішенням від 21.01.1997 за №21, а ці землі були передані до міськземфонду. Таким чином, ані земельна ділянка площею 0,02 га, надана під будівництво ТП-6/0.4, ані земельна ділянка площею 0,3461 га, надана під будівництво пожежного депо, розташовані по вулиці Московській, не могли бути включені до загального розміру 1,092 га земельної ділянки, на яку 31.01.1997 року був виданий Державний акт серії І-ЛГ № 000536.

Під час судового засідання сторонами не надано доказів тому, що 35-а самостійна державна пожежна частина Управління Міністерства внутрішніх справ Луганської області додатково отримувала право на постійне користування земельними ділянками по вул. Московська м. Брянка, окрім як на підставі рішень виконкому Брянківської міської ради Луганської області № 287 від 29.07.1985 та № 475 від 17.11.1987 року. При цьому рішенням виконкому №21 від 21.01.1997, тобто до дати отримання Державного акту серії І-ЛГ № 000536 - 31.01.1997, було припинено право користування виділеними земельними ділянками у зв'язку з добровільною відмовою користувача.

Зазначений висновок підтверджується планом зовнішніх меж до Державного акту серії І-ЛГ № 000536 від 31.01.1997, на якому відсутні відомості щодо наявності земельних ділянок по вул. Московська м. Брянка.

Також суд першої інстанції зазначив наступне. З 2001 року до 17.07.2009 (набрання чинності змін, внесених Законом України № 1066-VІ від 05.03.2009) стаття 125 Земельного кодексу України (Виникнення права власності та права користування земельною ділянкою) діяла в наступній редакції:

«1. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

2. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

3. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.»

Процедура встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) була врегульована Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі (далі за текстом - Інструкція), затвердженою наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.99 N 43, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647 (наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 404 від 03.07.2013).

Відповідно до пунктів 1.13 та 1.14 Інструкції складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановних документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою відповідною технічною документацією (п. 1.13).

Довгострокові межові знаки передаються на зберігання власнику або користувачу земельної ділянки, про що складається відповідний акт. Акт складається у трьох примірниках, підписується власником або користувачем земельної ділянки, виконавцем робіт і представником районного (міського) відділу (управління) земельних ресурсів Держкомзему України. Один примірник додається до технічної документації зі складання відповідного державного акта, другий - передається виконавцю робіт, третій - видається разом з державним актом на землю власнику або користувачу земельної ділянки. Власник або користувач земельної ділянки попереджається про відповідальність за порушення чи знищення вказаних знаків (п. 1.14).

Однак Позивачем не зазначено та не надано, а судом не виявлено жодного доказу в підтвердження виконання 35-ю самостійною Державною пожежною частиною УМВС України в Луганській області (згодом - 35-ю самостійною Державною пожежною частиною ГУ МНС України в Луганській області) приписів ст. 125 Земельного кодексу України та п. 1.13, 14 Інструкції в частині відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою відповідною технічною документацією відносно земельної ділянки по вул. Московська м. Брянка.

Відсутність зазначених документів (рішень органу місцевого самоврядування щодо виділення земельних ділянок у постійне користування по вул. Московська м. Брянка; документів, передбачених пунктами 1.13, 1.14 Інструкції відносно будь-яких земельних ділянок по вул. Московська м. Брянка, в тому числі й після одержання державного акту від 23.11.2011) спростовує твердження Позивача, що земельна ділянка по вул. Московська, 1 «в», на якій був розташований куплений Третьою особою об'єкт незавершеного будівництва, належала та належить йому на праві постійного користування. Крім того, станом на дату отримання Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 173800 - 23 листопада 2011 року вже існувала поштова адреса: м. Брянка, вул. Московська, буд 1 В (дата присвоєння - 15 листопада 2005 року). Однак в акті серії ЯЯ № 173800 від 23 листопада 2011 року зазначена лише одна адреса: Луганська область, м. Брянка, вул. Дворцова, 11а.

Також рішенням виконкому Брянківської міської ради за № 319 від 15.11.2005 об'єкту незавершеного будівництва - протипожежному депо за клопотанням Третьої особи та на підставі матеріалів, наданих управлінням містобудування та архітектури, вказаному об'єкту присвоєно поштову адресу: м. Брянка, вул. Московська, буд 1 В (а.с.173). Вказане рішення є чинним, не скасованим. З його аналізу вбачається, що при присвоєнні поштової адреси розглядалися матеріали, надані співробітниками управління містобудування та архітектури виконкому Брянківської міської ради, та було прийняте рішення про присвоєння поштової адреси саме по вул. Московська, 1 за відповідною літерою «В». Тобто, якщо б матеріали з управління містобудування та архітектури свідчили про те, що об'єкт незавершеного будівництва - протипожежне депо знаходиться на земельній ділянці 35-ї самостійної державної пожежної частини Управління Міністерства внутрішніх справ Луганської області, яка розташована по вул. Дворцова, 11а, то цьому об'єкту присвоїли б поштову адресу саме по вул. Дворцова. Однак поштова адреса була присвоєна по вул. Московська м. Брянка, що зайвий раз вказує на відсутність у Позивача з 21.01.1997 права користування будь-якими земельними ділянками по вул. Московська м. Брянка та підтверджує висновок суду, що земельна ділянка під об'єктом незавершеного будівництва - протипожежним депо за адресою: м. Брянка, вул. Московська, буд 1 В знаходилася в міськземфонді м. Брянка Луганської області.

Крім того, наявність самого рішення 17-тої сесії Брянківської міської ради 6-го скликання від 28.10.2011 за №17/31 «Про затвердження документації по землеустрою, що підтверджує право постійного користування земельною ділянкою за самостійною державною пожежною частиною №35 Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Луганській області» свідчить про те, що у пожежної частини були відсутні відповідні документи на земельні ділянки, в тому числі й по вул. Московська, 1 «В». Наявність такого рішення спростовує твердження представника Позивача про те, що самостійна державна пожежна частина №35 ГУ МНС України у Луганській області мала набуте у законному порядку право на постійне користування земельною ділянкою під об'єктом незавершеного будівництва - протипожежним депо за адресою: м. Брянка, вул. Московська, буд 1 В. Тобто, наявність документації, відповідно до законодавства правильно та достовірно оформленої на певні земельні ділянки, не потребує звернення до органу місцевого самоврядування для отримання такої документації.

Розділом VІ статуту Позивача (зворотній бік а.с.162- а.с.163) визначено, що саме входить до його майна та що є джерелами формування майна ДПРЧ-18. Однак Позивачем не зазначено та не надано жодного доказу тому, що право постійного користування спірною земельною ділянкою по вул. Московська, 1 «В» відповідно до положень пунктів 6.1 та 6.3 Статуту в установленому порядку передане йому від МНС України чи ГТУ МНС України в Луганській області (відсутні відповідні акти прийому-передачі, накази, розпорядження тощо).

Також Позивач в позовній заяві (а.с.4) зазначає, що він є правонаступником 35 самостійної державної пожежної частини Головного управління МНС України в Луганській області. Однак відповідно до Статуту ДПРЧ-18 відсутні будь-які посилання на ці обставини - правонаступництво. Натомість, відповідно до п. 1.3 Статуту (зворотній бік а.с.158) ДПРЧ-18 створена Міністерством надзвичайних ситуацій України для відповідних цілей. Відповідно до п. 1.23 Статуту (а.с.160) юридичною адресою Позивача є Україна, 94100, Луганська область, м. Брянка, вул. Дворцова, 11а. При цьому немає ніякого посилання про приналежність ДПРЧ-18 якихось ділянок по вул. Московська м. Брянка, хоча поштова адреса м. Брянка, вул. Московська, 1 «В» існує з 15.11.2005 року (Статут ДПРЧ-18 затверджено наказом МНС України від 27.04.2012 №738, тобто більше аніж через шість років після присвоєння вказаної адреси).

Посилання Позивача на постанову Вищого господарського суду України від 29.11.2007 та ухвалу Вищого адміністративного суду України від 23.06.2010 (а.с.123-125), відповідно до змісту яких зазначено, що спірний об'єкт (недобудоване пожежне депо) розташований на земельній ділянці, яка належить самостійній державній пожежній частині №35 Стахановського міського управління МНС України в Луганській області у м. Брянка на праві постійного користування, є незмістовними, оскільки ці рішення винесені без дослідження та, відповідно, оцінки доказів, які наявні в даній адміністративній справі: відомостей про конкретний зміст рішень виконкому Брянківської міської ради Луганської області № 287 від 29.07.1985 року та №21 від 21.01.1997, про що зазначено в самому акті від 31.01.1997 серії І-ЛГ № 000536. Відповідно, зазначеними судами не досліджувалися обставини добровільної відмови 35-ї самостійної державної пожежної частини Управління Міністерства внутрішніх справ Луганської області до 31.01.1997 (дати видачі державного акту на постійне користування земельною ділянкою) від права користування раніше наданих земельних ділянок площею 0,02 га, надану під будівництво ТП-6/0.4 по вул. Московській рішенням виконкому № 475 від 17.11.1987 року, та площею 0,3461 га, надану під будівництво пожежного депо по вул. Московській рішенням виконкому №287 від 29.07.1985, та прийняття цієї відмови рішенням виконкому від 21.01.1997 за №21. Внаслідок чого у суду відсутні підстави для застосування положень ст. 72 КАС України по даній справі відносно обставин, встановлених в постанові Вищого господарського суду України від 29.11.2007 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23.06.2010.

Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 21.01.2014, відповідно до якого 24.12.2013 реєстраційною службою Брянківського міського управління юстиції Луганської області на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 173800 від 23.11.2011 за Позивачем зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою площею 0,5772 га для обслуговування будівель та споруд пожежної частини за адресою: Луганська область, м. Брянка, вул. Дворцова, 11а судом визнається неналежним доказом по даній справі з наступних підстав.

Державна реєстрація була проведена 24.12.2013 на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 173800 від 23.11.2011. В судовому засіданні встановлено, що вказаний акт серії ЯЯ № 173800 від 23.11.2011 був виданий на підставі рішення 17 сесії 6 скликання Брянківської міської ради від 28.10.2011 №17/31. В той же час постановою Брянківського міського суду Луганської області від 24.04.2012, яка набрала законної сили 17.06.2013, скасовано зазначене рішення від 28.10.2011 за №17/31 «Про затвердження документації по землеустрою, що підтверджує право постійного користування земельною ділянкою за самостійною державною пожежною частиною №35 Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Луганській області». Тобто, з 17.06.2013 відсутні підстави, які обумовлювали наявність у самостійної державної пожежної частини №35 ГУ МНС України у Луганській області навіть права постійного користування земельною ділянкою площею 0,5772 га за адресою: Луганська область, м. Брянка, вул. Дворцова, 11а, тим більше земельною ділянкою під будівлею по вул. Московська, 1 «В» м. Брянка. У вказаному витягу цільове призначення земельної ділянки зазначене наступним чином: для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування. Однак свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, індексний номер 3507060 від 16.05.2013 (тобто до 24.12.2013), встановлена приналежність на праві приватної власності за ТОВ «Унівєрсал» нежитлового приміщення, складського приміщення за адресою: Луганська область, м. Брянка, вул. Московська, будинок 1в загальною площею 1659,6 кв.м (а.с.21). Зазначені обставини та протиріччя в позиції Позивача, а саме: скасування підстави для державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою, державна реєстрація права приватної власності на нежитлове приміщення за ТОВ «Унівєрсал», відсутність належним чином оформлених документів щодо можливої передачі права користування земельною ділянкою до моменту проведення державної реєстрації 24.12.2013 ще раз підтверджують висновок про відсутність як у самостійної державної пожежної частини №35 ГУ МНС України у Луганській області, так і у ДПРЧ-18 права на постійне користування земельною ділянкою під будівлею за адресою: Луганська область, м. Брянка, вул. Московська, 1 «В».

З урахуванням вище зазначених обставин, судом першої інстанції державні акти на право постійного користування земельною ділянкою від 31.01.1997 серії І-ЛГ № 000536 та від 23.11.2011 серії ЯЯ № 173800 визнались неналежними доказами тих обставин, що земельна ділянка, на якій знаходилася недобудована будівля за адресою: м. Брянка, вул. Московська, 1, «В», з 31.01.1997 по теперішній час на законних підставах знаходилася на праві постійного користування спочатку за 35-ю самостійною державною пожежною частиною ГУ МНС України в Луганській області, а з моменту створення ДПРЧ-18 - за Позивачем.

Лист за підписом міського голови м. Брянка №336 від 26.02.2014, доданий до нього акт обстеження земельної ділянки від 26.02.2014 з викопіюваннями (а.с.168-172) визналися судом першої інстанції неналежними доказами по справі з наступних підстав. У вказаному листі зазначається, що «проводилося обстеження земельної ділянки за адресою: м. Брянка, вул. Дворцова, 11-а, яку передано у користування ДПРЧ-18. В акті зазначено, що земельна ділянка площею 0,5772 га за адресою: м. Брянка, вул. Дворцова, 11-а, знаходиться у постійному користуванні ДПРЧ-18; на даній ділянці розташовані будівлі та споруди пожежної частини за адресою: м. Брянка, вул. Дворцова, 11-а, а також нежитлове приміщення ТОВ «Унівєрсал», яке після реконструкції введено в експлуатацію як складське приміщення, розташоване за адресою: м. Брянка, вул. Московська, 1-в.» Однак при цьому не зазначено жодного документу, який би підтверджував факт передачі на користь ДПРЧ-18 права постійного користування земельною ділянкою за адресою: м. Брянка, вул. Московська, 1-в. В самому акті допущені протиріччя: на земельній ділянці за адресою м. Брянка, вул. Дворцова, 11-а знаходиться будівля за адресою м. Брянка, вул. Московська, 1-в. При цьому не зазначено жодного документу, який би свідчив, що земельна ділянка за поштовою адресою по вул. Дворцова, 11-а поглинає земельну ділянку за поштовою адресою по вул. Московська, 1-в. Крім того, зазначені висновки в листі та в акті від 26.02.2014 зроблені без врахування та дослідження постанови Брянківського міського суду Луганської області від 24.04.2012, якою скасовані рішення 17-тої сесії Брянківської міської ради 6-го скликання №17/31 від 28.10.2011 «Про затвердження документації по землеустрою, що підтверджує право постійного користування земельною ділянкою за самостійною державною пожежною частиною №35 Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Луганській області» та №17/32 від 28.10.2011 про скасування: п. 5.2 рішення міської ради від 10.07.2008 №29/18 «Про надання дозволу на складання документації із землеустрою», рішення міської ради від 29.07.2010 №56/47 «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою, яка підтверджує право постійного користування на земельну ділянку Самостійної державної пожежної частини №35 Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області; рішення Брянківської міської ради №14/34 від 02.09.2011 «Про затвердження технічної документації із землеустрою ТОВ «Унівєрсал». Проте вказане рішення суду, яке набрало законної сили 17.06.2013 (тобто до 26.02.2014), в силу приписів статті 124 Конституції України та 14 КАС України є обов'язковим до виконання на всій території України, в тому числі й щодо співробітників виконкому Брянківської міської ради Луганської області, які складали зазначений лист, акт та викопіювання від 26.02.2014.

Встановлено, що з 21.01.1997 по теперішній час відсутні будь-які документальні підтвердження, що 35-а самостійна державна пожежна частина ГУ МНС України в Луганській області та ДПРЧ-18 були чи є постійними користувачами будь-якої земельної ділянки по вул. Московська м. Брянка. Також відсутні будь-які належні та законодавчо обґрунтовані документальні підтвердження, в тому числі й компетентних органів: відділу будівництва та архітектури, відділу земельних ресурсів Брянківської міської ради, в підтвердження того, що земельна ділянка за адресою: м. Брянка, вул. Дворцова, 11-а включає в себе земельну ділянку, на якій знаходиться нежитлова будівля за адресою: м. Брянка, вул. Московська, 1-в. Також зовсім відсутні належні докази тому, що поштова адреса: м. Брянка, вул. Дворцова, 11-а поглинає чи включає в себе поштову адресу: м. Брянка, вул. Московська, 1-в. Внаслідок чого, Позивачем не доведено, що будівельні роботи, які проводилися Третьою особою у недобудованій будівлі за адресою м. Брянка, вул. Московська, 1, «В», та відповідні дії Відповідача щодо прийняття та реєстрації відповідних декларацій з цього приводу якимось чином порушують його права.

Наявність постанови Брянківського міського суду Луганської області від 24.04.2012, що набрала законної сили 17.06.2013, якою скасовано:

рішення 17-тої сесії Брянківської міської ради 6-го скликання від 28.10.2011 за №17/31 «Про затвердження документації по землеустрою, що підтверджує право постійного користування земельною ділянкою за самостійною державною пожежною частиною №35 Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Луганській області»;

рішення 17-тої сесії Брянківської міської ради 6-го скликання від 28.10.2011 за №17/32 про скасування: п. 5.2 рішення міської ради від 10.07.2008 №29/18 «Про надання дозволу на складання документації із землеустрою», рішення міської ради від 29.07.2010 №56/47 «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою, яка підтверджує право постійного користування на земельну ділянку Самостійної державної пожежної частини №35 Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області; рішення Брянківської міської ради №14/34 від 02.09.2011 «Про затвердження технічної документації із землеустрою ТОВ «Унівєрсал» надає статус чинності раніше скасованим рішенням Брянківської міської ради від 10.07.2008 №29/18; від 29.07.2010 №56/47 та від 02.09.2011 №14/34. Як наслідок, в наявності чинні рішення органу місцевого самоврядування, якими у встановленому порядку Товариству з обмеженою відповідальністю «Унівєрсал» наданий дозвіл на складання документації із землеустрою, яка згодом була затверджена. Зазначені обставини виключають можливість задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Відповідача визнати об'єкт будівництва ТОВ «Унівєрсал» за адресою: Луганська область, м. Брянка, вул. Московька, 1 «В» самочинно збудованим об'єктом та зобов'язання Відповідача видати ТОВ «Унівєрсал» припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

З урахуванням наявності законних підстав у Товариства з обмеженою відповідальністю «Унівєрсал» відносно отримання дозволу на складання документації із землеустрою, яка згодом була затверджена, відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій Відповідача щодо проведення декларації про початок виконання будівельних робіт від 11.10.2012 № ЛГ 08112188136, декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 03.12.2012 № ЛГ 14112235255, декларації про початок будівельних робіт від 11.02.2013 № ЛГ 083130390561 та зобов'язання Відповідача скасувати реєстрацію вказаних декларацій.

Посилання Позивача на порушення Відповідачем покладених на нього завдань щодо здійснення належного державного контролю додержання ТОВ «Унівєрсал» порядку початку будівельних робіт є незмістовним з наступних підстав. Порядок проведення архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання на лежить до ІV і V категорії складності. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами . Як встановлено матеріалами справи, в наданих деклараціях (про початок виконання будівельних робіт від 11.10.2012 № ЛГ 08112188136, декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 03.12.2012 № ЛГ 14112235255, декларації про початок будівельних робіт від 11.02.2013 № ЛГ 083130390561) чітко зазначені І та ІІІ категорії складності. Тобто, з урахуванням зазначених Третьою особою в поданих деклараціях І та ІІІ категорій складності об'єкта архітектури, у Відповідача були відсутні підстави для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, оскільки такий контроль відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, здійснюється лише відносно об'єктів архітектури, які за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання відносяться до ІV і V категорії складності.

Крім того, Відповідач при прийнятті рішення щодо реєстрації декларації перевіряє лише повноту даних, зазначених у поданій замовником декларації. Жодним діючим на момент виникнення спірних правовідносин нормативно-правовим актом не визначений обов'язок Відповідача здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль на предмет достовірності вказаних у поданих деклараціях даних під час вирішення питання щодо їх реєстрації.

Посилання Позивача на можливі зміни Третьою особою при проведенні реконструкції зовнішніх геометричних розмірів фундаменту об'єкта будівництва у плані є незмістовним, оскільки на підтвердження вказаних обставин Позивачем не зазначено та не надано жодного належного доказу. Натомість, Третьою особою надана відповідна технічна документація (а.с.187-198), яка спростовує зазначені твердження Позивача. Крім того, вказане питання не відноситься до предмету спору, оскільки зачіпає процедуру проведення самої реконструкції, яка не оскаржується в даній адміністративній справі. Позивач в даному позові оскаржує безпосередньо процедуру прийняття та реєстрації спірних декларацій Відповідачем, а не порядок проведення будівельних робіт Третьою особою, що передбачає наявність вже проведеної перевірки. Висновок суду щодо предмету спору по даній справі підтверджується відсутністю факту проведення перевірки Відповідачем Третьої особи, як наслідок, відсутністю відповідного акту перевірки.

Також встановлено, що станом на момент звернення Позивача з даним позовом до суду відсутні будь-які докази порушення його прав, а з боку Відповідача відсутні порушення норм діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства.

Таким чином, позивач не надав суду належні докази в обґрунтування позовних вимог про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні, як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

З висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу 18 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року у справі № 812/93/14 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року у справі № 812/93/14 - залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.

Головуючий О.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

В.В.Попов