Ухвала від 17.06.2014 по справі 412/1357/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Баличева М.Б.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2014 року справа №412/1357/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е. Г., суддів Яманко В. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 11 квітня 2014 р. у справі № 412/1357/14-а (головуючий І інстанції Баличева М.Б.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Краснодонського міськрайонного суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області, в якому просив визнати протиправними дії УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі щодо зменшення призначеного розміру відсотка від заробітної плати, відповідно до якого розраховувалась пенсія, зобов»язати відповідача з 01.10.2013 р. поновити їй розрахунок пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації грошових доходів.

Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 11 квітня 2014 року позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції визнав неправомірними дії УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області щодо зменшення ОСОБА_2 під час перерахунку розміру пенсії, зобов'язав УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області провести перерахунок нарахованої ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну допомогу» (в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 % від заробітної плати з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсії, а саме: матеріальної допомоги, сум нарахованої індексації та інших виплат за останні 24 місяців роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично сплачених сум, починаючи з 01.10.2013 р.

Не погодившись з вказаною постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року текст статті 37 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакції. Нова редакція діє з 01 жовтня 2011 року. Цією статтею зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, тому суд першої інстанції в порушення цього закону безпідставно задовольнив позовні вимоги про перерахунок пенсії позивача у розмірі 90% заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», що привело до неправильного вирішення спору. Просить скасувати постанову суду першої інстанції, у задоволенні позову відмовити.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі та отримувала з 18.02.2011 р. пенсію віком на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від суми заробітної плати.

Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 29.10.2013 р., яка залишена без змін Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.12.2013 р., УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі було зобов»язано зробити ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 6/5-1319 від 16.09.2013 р., виданої Краснодонським міськрайцентром зайнятості, виходячи з усіх складових заробітної плати, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.10.2013 р.

Краснодонським міськрайонним судом Луганської області було видано виконавчий лист, який було пред'явлено на виконання.

Відповідно до довідки УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі від 05.02.2014 р. позивач з жовтня 2013 р. по теперішній час отримує пенсію в розмірі 2374.16 грн. порівняно з вереснем 2013 р., яка складала 2251.29 грн

Відповідно до матеріалів спарви, перерахунок пенсії позивачу було здійснено на підставі рішення суду з розрахунку 80 % від суми заробітної плати (відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.10.2011 р.),

05 лютого 2014 р. позивач звернувся до УПФУ в м. Краснодон а Краснодонському районі з заявою про проведення перерахунку саме у первинно призначеному відсотковому розмірі - 90 % від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Листом УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області від 14.02.2014 року № 5/Ч-2 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» розділ 2 «Прикінцеві та перехідні положення», в якому зазначено, що у ст. 13 частина 2 цифра «90» замінюється на цифру «80», який набрав чинності з 01.10.2011 року.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив із неправомірності дій відповідача при перерахунку пенсії позивача на виконання зазначеного рішення суду, як державному службовцю із розрахунку 90 % від заробітної плати.

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, (розділ ІІ, пункт 6, підпункт 9) стаття 37 Закону України «Про державну службу» викладена в редакції, відповідно до якої на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пенсія, призначена відповідно до цієї статті, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Достроково призначена пенсія з урахуванням підпункту «г» частини першої пункту 1 статті 26 Закону України «Про зайнятість населення», пункту «в» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» і статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» у період до досягнення пенсійного віку, встановленого частинами першою та другою цієї статті, працюючим пенсіонерам не виплачується.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Цей Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, крім абзацу одинадцятого підпункту 11 та абзацу сто тридцять восьмого підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набрали чинності з 1 січня 2012 року.

Таким чином, у вищезазначеній редакції Закон застосовується до пенсій, які призначаються з 01.10.2011 року.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до постанови Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 29.10.2013 року позивач звернувся до суду за відновленням своїх прав, порушених при перерахунку призначеної їй пенсії, під час якого при обрахунку її заробітної плати для перерахунку пенсії були враховані не всі складові заробітної плати.

Як вбачається з матеріалів справи, на час виходу позивача на пенсію, її стаж на державній службі складав більш 20 років, тобто, пенсія їй повинна була призначатися в розмірі 90 % від суми її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що передбачалося ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу).

Аналізуючи приведене законодавство та нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини та встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, оскільки згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка була чинна саме на час призначення пенсії позивачу, пенсійний орган повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу на підставі вказаного судового рішення, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати позивача, на яку були нараховуванні страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. 184, ст.195, ст.196, ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.211, ст.212, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 11 квітня 2014 р. у справі № 412/1357/14-а залишити без задоволення.

Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 11 квітня 2014 р. у справі № 412/1357/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Е.Г.Казначеєв

Судді В.Г.Яманко

І.А.Васильєва