"19" червня 2014 р.Справа № 916/1385/14
За позовом Прокурор Великомихайлівського району Одеської області; в інтересах держави в особі, якою є Великомихайлівська селищна рада Великомихайлівського району Одеської області;
3-тя особа позивача: Відділ Держземагентства у Великомихайлівському районі Одеської області;
до відповідача Суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_2
про зобов'язання внести зміни до договору оренди земельної ділянки
Суддя Гуляк Г.І.
Представники:
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився;
Від третьої особи: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Великомихайлівського району Одеської області в інтересах держави в особі, якою є Великомихайлівська селищна рада Великомихайлівського району Одеської області, за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділу Держземагентсва у Великомихайлівському районі Одеської області, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_2 про внесення змін до Договору оренди землі від 05.02.2008р., укладеного між Великомихайлівською селищною радою та Суб'єктом підприємницької діяльності-фізичною особою ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0234 га, яка розташована в межах території Великомихайлівської селищної ради, для розміщення та обслуговування кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1", строком на 49 років, який зареєстровано у Великомихайлівському районному відділу Одеської РФ Центру ДЗК, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №52.45.519.00001 від 18.03.2008р., а саме: доповнити пункт 2 пунктом 2.1.1 та викласти його у наступній редакції "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 86926,97 гривень згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.02.2014 року №8-01-08/646, складеного відділом Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області", та п.2.2 договору викласти в наступній редакції „Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 0,0234 га. забудованих земель із земель житлової та громадської забудови не наданих у власність та користування в межах території Великомихайлівської селищної ради для розташування та обслуговування кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1", який розташований за адресою: АДРЕСА_1, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 2607,81 гривень на рік. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі".
Представник прокуратури позов підтримує, наполягає на його задоволенні у засіданні суду 5 червня 2014 року .
Позивач у судове засідання не з'явився, 28.04.2014 року надав до суду клопотання щодо розгляду справи без участі представників Виликомихайлівської селищної ради.
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділ Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області, 12.05.2014 року надала до суду клопотання про розгляд справи у відсутності представників Відділу Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, суд встановив:
5 лютого 2008 року між Великомихайлівською селищною радою (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 0,0234 га забудованих земель житлової та громадської забудови не наданих у власність та користування в межах території Великомихайлівської селищної ради для розміщення та обслуговування кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1", яка розташована в АДРЕСА_1 на території Великомихайлівської селищної ради. Строк дії Договору - 49 років. Договір посвідчено нотаріально та зареєстровано у Великомихайлівському районному відділу Одеської РФ Центру ДЗК", про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 18.03.2008р. за №03.26.519.00001.
Згідно розділу 2 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється згідно рахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою , який є невід'ємною частиною до нього договору, здійсненого на підставі рішення Виликомихайлівської селищної ради від 14.01.2008 року №413-У. Орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі щомісячно в сумі 54,60 гривень та перераховується на розрахунковий рахунок Великомихайлівської селищної ради не пізніше 30 числа кожного місяця, п.2.2. договору. Розмір орендної плати може бути переглянутий по ініціативі Орендодавця за згодою сторін не частіше одного разу на рік шляхом внесення змін до цього договору.
Рішенням Великомихайлівської селищної ради від 14.01.2008р. №413-У "Про затвердження ставки орендної плати за землю в межах населеного пункту смт. Велика Михайлівна" ставка орендної плати встановлена у розмірі 2.80 гривень за 1 кв.м.
Рішенням Великомихайлівської селищної ради від 13.06.2013р. №695-УІ "Про встановлення ставки орендної плати на 2014 рік в межах населеного пункту смт. Велика Михайлівна, встановлено ставку орендної плати за замлю в межах населеного пункту на 2014 рік фізичним та юридичним особам при наявності довгострокової оренди у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земель смт Велика Михайлівна.
Прокурор Великомихайлівського району зазначає, що згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки на 2014 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0234 га/або 234 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1, землекористувачем якої є ФОП ОСОБА_2, становить 86 926,97 гривень.
На підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2014 рік зроблено новий розрахунок розміру орендної плати за користування ФОП ОСОБА_2 орендованою земельною ділянкою, яка склала 2 607,81 гривень на рік.
Прокурор Великомихайлівського району в інтересах держави в особі Великомихайлівської селищної ради зазначає, що згідно ст.15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі. Згідно ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
За приписами ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
За таких обставин, прокурор Великомихайлівського району вважає, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку із проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам Договору оренди земельної ділянки від 5 лютого 2008 року між Великомихайлівською селищною радою та ФОП ОСОБА_2.
Крім того, прокурор Великомихайлівського району зазначає, що відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, направив лист про розгляд справи без участі представників Великомихайлівської селищної ради, позов прокурора підтримують.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що фактично на теперішній час сплачується більша орендна плата складає 2 691 гривень, в підтвердженні надано квитанції про сплату орендних платежів та декларацію.
Розглянувши матеріали справи, суд доходить до такого висновку:
Згідно з п.2 ст. 121 Конституції України на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом. Зазначене конституційне положення знайшло своє відображення в ст. 5 Закону України "Про прокуратуру", де зазначено, що прокуратура виконує функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Представництво інтересів громадянина або держави здійснюється прокурором також на підставі заподіяння громадянину або державі шкоди внаслідок вчинення кримінального правопорушення чи іншого суспільно небезпечного діяння, передбаченого законом про кримінальну відповідальність.
Ч.1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначено підстави порушення справ у господарському суді, відносить до таких підстав позовні заяви прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень ч. 3 цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Як зазначено в п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. N 3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", що міститься в частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Відповідно до п. 2 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Виходячи з матеріалів справи, на думку суду, прокурор Великомихайлівського району правомірно звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Великомихайлівської селищної ради.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, 2 лютого 2008 року між Великомихайлівської селищною радою (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 0,0234 га., яка розташована в АДРЕСА_1, для розміщення та обслуговування кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1".
Згідно розділу 2 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється згідно рахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою , який є невід'ємною частиною до нього договору, здійсненого на підставі рішення Виликомихайлівської селищної ради від 14.01.2008 року №413-У. Орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі щомісячно в сумі 54,60 гривень та перераховується на розрахунковий рахунок Великомихайлівської селищної ради не пізніше 30 числа кожного місяця, п.2.2. договору. Розмір орендної плати може бути переглянутий по ініціативі Орендодавця за згодою сторін не частіше одного разу на рік шляхом внесення змін до цього договору.
Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Тобто договір - це домовленість, що свідчить про волевиявлення сторін та узгодження їхніх дій. Він є інститутом добровільного виконання зобов'язань для отримання результату, задля якого його укладено, і якого намагаються досягти сторони шляхом вчинення певних дій.
Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов .
За таких обставин, між сторонами за Договором виникли правовідносини щодо користування зазначеною у Договорі земельною ділянкою, які, у першу чергу, регулюються умовами Договору, нормами земельного законодавства, а також загальними нормами матеріального права.
Згідно ст.15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі. Згідно ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Відповідно до ч.1 ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень , визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з п.п. 34, 35 ч.1 ст.26 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами , що є у власності відповідних територіальних громад. Так, рішенням Великомихайлівської селищної ради від 13.06.2013р. №696-УІ "Про встановлення ставки орендної плати на 2014 рік в межах населеного пункту смт. Велика Михайлівна" та встановлено ставку орендної плати за землю в межах населених пунктів на 2014 рік фізичним та юридичним особам при наявності довгострокового договору оренди у розмірі 3% та згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вчиненої відділом Дерземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області. Таким чином, нормативно грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Такої правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема у постанові від 20.08.2013р. у справі №5009/3430/12.
Статтями 5, 20 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.01.2014р. №8-01-08/540 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 234 кв.м., що розташована за адресою: Одеська обл., АДРЕСА_1, землекористувачем якої є ФОП ОСОБА_2, становить 86926,97 гривень. На підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 30.01.2014р зроблено новий розрахунок розміру орендної плати за користування ФОП ОСОБА_2 орендованою земельною ділянкою, яка склала 2 607,81 гривень на рік.
Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати , а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Таким чином, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення нового розміру орендної плати з урахуванням нової нормативної грошової оцінки.
Слід також зауважити, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України (254к/96-ВР) стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання орендарю пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України у постанові від 20.11.2012р. у справі №28/5005/640/2012).
За таких обставин, позовна заява прокурора Великомихайлівського району в інтересах держави в особі Великомихайлівської селищної ради є обґрунтованою, підтверджена матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до Договору оренди землі від 05.02.2008р., укладеного між Великомихайлівською селищною радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 доповнивши його пункт 2 пунктом 2.1.1. та викласти його у наступній редакції" Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 86 926,97 гривень, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.02.2014 року №8-01-08/646, складеного відділом Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області".
3. Викласти зміни до договору оренди землі від 05.02.2008р., укладеного між Великомихайлівською селищною радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 та викласти п.2.2. у наступній редакції: „Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 0,0234 га забудованих земель із земель житлової та громадської забудови не наданих у власність та користування в межах території Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області для розміщення та обслуговування кафе-бару „ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташована за адресою: АДРЕСА_1, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 2607,81 гривень на рік. Орендна плата вноситься орендарем грошовій безготівковій формі".
4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 1 218 /одна тисяча двісті вісімнадцять/ гривень.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 20 червня 2014 року.
Суддя Гуляк Г.І.