Справа № 815/2476/14
16 червня 2014 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Мураховської А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання неправомірною бездіяльність щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, не розроблення та незатвердження місцевої програми поводження з відходами, зобов'язання розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами, вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів,
Прокурор Овідіопольського району Одеської області звернувся з даним позовом до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області та просить визнати неправомірною бездіяльність Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами, зобов'язати розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами, вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проведеною прокуратурою Одеської області перевіркою у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законодавства у сфері поводження з відходами на території Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області виявлено порушення вимог законодавства, а саме, що відповідачем не розроблено та не затверджено програму поводження з відходами та території Барабойської сільської ради , у зв'язку з чим відсутній контроль та дієві заходи відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини. Також позивач зазначає, що незважаючи на затверджену рішенням Овідіопольської районної ради від 17.12.2013 року № 492-VI Програму поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014 - 2017 роки та рекомендацій сільським, селищним радам щодо передбачення коштів при складанні проектів місцевих бюджетів на реалізацію заходів Програми, Барабойська сільська рада не передбачила відповідних коштів на реалізацію заходів та взагалі не розробила та не затвердила відповідну програму.
В судовому засіданні представник прокурора Овідіопольського району Одеської області та представник Державної екологічної інспекції в Одеській області позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки повноваження органів місцевого самоврядування, в тому числі і Барабойської сільської ради не підтверджені та не забезпечені фінансово, сільська рада є дотаційною та їй не вистачає котів для виконання заходів, передбачених чинним законодавством. Бюджетом Барабойської сільської ради на 2013 - 2014 роки передбачені кошти лише на утримання апарату сільської ради, Барабойського ДНЗ «Веселка» та сільського будинку культури. Також представник відповідача зазначив, що сільська рада, діючи в межах повноважень та наявних фінансових можливостей, здійснює певну роботу по організації збирання і видалення побутових відходів в селі. Крім цього, представник відповідача зазначив, що вільних земель для облаштування полігону ТПВ в межах населеного пункту немає, крім того, робити це в межах населеного пункту заборонено Державними санітарними правилами, а земельні ділянки для облаштування полігону ТПВ мають повноваження виділяти районні держадміністрації та органи Держземагентства за межами населених пунктів.
Вислухавши пояснення представників позивачів та представника відповідача, вивчивши та проаналізувавши надані сторонами докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 20-2 закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства поводження з відходами.
Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України № 454/2011 від 11.04.2011 року визначено, що Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, основними завданнями якої є, реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.
На виконання п. 10.7.4 рішення розширеного засідання колегії прокуратури Одеської області 30.12.2013 року прокуратурою Одеської області прийнято Завдання про проведення перевірок додержання вимог Законів України "Про відходи", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", іншого законодавства, що регулює питання поводження з відходами від 27.01.2014 року № 07/1/4-72вих-14-64окв.
В Завданні зазначено про необхідність міським, районним, міжрайонним та прирівняним до них прокурорам про необхідність організувати та провести перевірки додержання вимог законів України "Про відходи", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", іншого законодавства, що регулює питання поводження з відходами, у тому числі при виконанні регіональних Програм поводження з твердими побутовими відходами на 2013 - 2017 роки та реформування і розвитку житлово-комунального господарства в Одеській області на 2012 - 2014 роки.
В Завданні в тому числі зазначено, що в області діють Регіональні програми поводження з твердими побутовими відходами на 2013-2017 роки, поводження з токсичними відходами на 2008-2015 року, реформування і розвитку житлово-комунального господарства Одеської області на 2012-2014 роки. Однак природоохоронні заходи, передбачені зазначеними програмами на загальну суму близько 38 млн.грн., які б покращили екологічну ситуацію в сфері поводження з відходами, з місцевих бюджетів майже не фінансуються. Наведене свідчить про неналежну реалізацію органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та контролю державної політики у сфері поводження з відходами (а.с. 43-45).
На виконання Завдання від 27.01.2014 року № 07/1/4-72вих-14-64окв прокурором Овідіопольського району винесено постанову від 17.02.2014 року про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів (а.с. 41-42).
На підставі зазначених документів Прокуратурою Овідіопольського району Одеської області проведено перевірку на території Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року280/97-ВР (далі - Закон) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 54 ч.1 ст. 26 цього Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства.
У відповідності до пп. 6 та пп. 15 п. "а" ч. 1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.
Згідно п.2 ч.1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначає Закон України "Про відходи" від 5 березня 1998 року187/98-ВР.
Статтею 21 Закону України "Про відходи" передбачено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема, затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 січня 2006 р. N 2 розроблено та затверджено Рекомендації щодо підготовки місцевих програм поводження з ТПВ. Основна мета Рекомендацій - встановлення орієнтирів для місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та визначення напрямків розроблення заходів у місцевих Програмах поводження з твердими побутовими відходами для прискорення реформування і розвитку цієї сфери.
Основні цілі місцевої Програми поводження з твердими побутовими відходами - координація дій органів всіх гілок місцевої влади, суб'єктів господарювання та активізація населення для забезпечення реалізації загальнодержавної Програми поводження з ТПВ і державної політики в цій сфері, яка спрямована на розвиток технологічних, технічних, інституційних, регуляторних, фінансових, економічних, соціальних, екологічних, санітарно-гігієнічних та інших аспектів цієї сфери для підвищення ресурсозбереження, зменшення шкідливого впливу відходів на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Згідно матеріалів справи в ході проведення перевірки Прокуратурою Овідіопольського району Одеської області надіслано лист від 03.02.2014 року № 492вих14 до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області «Про надання інформації та копій документів».
На виконання листа прокуратури Овідіопольського району Одеської області від 03.02.2014 року № 492вих14 Овідіопольська районна державна адміністрація листом від 10.02.2014 року № 361/01-15/01-482 надала інформацію про наступне.
Відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» видано Розпорядження «Про організацію роботи з питань поводження з безхазяйними відходами, з відходами виробництва і споживання у Овідіопольському районі» від № 693 від 07.09.2005 року, відповідно до якого утворено комісію з питань поводження з безхазяйними відходами, з відходами виробництва і споживання у Овідіопольському районі та затверджено її склад (а.с. 8-10).
Згідно до протоколу комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, з відходами виробництва і споживання в Овідіопольському районі від 19.09.2013 року, виконкомам сільських, селищних рад доручено: активізувати роботу щодо прийняття рішення щодо виділення земельних ділянок під розміщення та видалення відходів; створення або залучення спеціалізованих підприємств незалежно від власності (якщо такі відсутні) для збирання та утилізації відходів; ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ твердих побутових відходів на території населених пунктів; проведення просвітницької та роз'яснювальної роботи серед населення з дотримання законодавства стосовного поводження з відходами; проведення розробки технічної документації на місця видалення відходів; організації збирання і видалення побутових та інших відходів, створення і проведення паспортизації місць видалення відходів; розроблення схеми санітарного очищення населених пунктів; проведення інвентаризації існуючих сміттєзвалищ; вжиття необхідних заходів по усуненню порушень природоохоронного санітарного законодавства у сфері поводження з відходами на підпорядкованих територіях (а.с. 9).
Рішенням Овідіопольської районної ради № 492-VI від 17.12.2013 року з метою забезпечення повного збирання, своєчасного видалення, утилізації та знешкодження твердих побутових відходів і обмежень їх шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров'я людини затверджена Програма поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014-2017 роки (а.с. 12, 13-18).
Зазначена Програма передбачає розв'язання таких основних завдань: послідового скорочення обсягів накопичення твердих побутових відходів шляхом впровадження нових сучасних високоефективних методів збирання, зберігання, вивезення, переробки та знешкодження твердих побутових відходів; впровадження нового обладнання у сфері поводження з твердими побутовими відходами та відходами як вторинною сировиною; структурну та управлінську перебудову системи санітарної очистки населених пунктів району; очищення забруднених твердими побутовими відходами територій, рекультивацію земельних ділянок після закриття полігонів ТПВ; впровадження системи роздільного збирання та забезпечення комплексного використання ресурсоцінних компонентів ТПВ; організацію контролю за місцями чи об'єктами розміщення твердих побутових відходів для запобігання шкідливому впливу їх на природне середовище та здоров'я людей.
Згідно змісту вказаної Програми основними (пріоритетними) напрямами дій для досягнення кінцевої програми є: будівництво полігонів ТПВ, посилення контролю у сфері поводження з ТПВ; санітарне очищення населених пунктів; роздрібний збір ТПВ; впровадження сортувальних комплексів; будівництво заводів з переробки ТПВ; проведення послідовної та узгодженої інформаційно-виховної роботи з утворювачами відходів (а.с. 13-18).
Пунктом 4 вказаної Програми передбачено, що виконання останньої потребує реалізації місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування заходів, наведених у Додатку 2 "Напрями діяльності та заходи Програми поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014-2017 роки".
Згідно п. 1 Програми сучасний стан поводження з твердими побутовими відходами в населених пунктах характеризується послабленням за збиранням, вивезенням та знешкодженням твердих побутових відходів.
Судом встановлено, що в ході проведення перевірки Прокуратурою Овідіопольського району Одеської області до Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області надіслано запит (вих. № 501вих14 від 04.02.2014 року) щодо стану додержання законодавства, яке регулює питання поводження з відходами у період за 2013-2014 роки.
На запит прокурора Овідіопольського району Одеської області голова Барабойської сільської ради листом від 10.02.2014 року № 02/17-110 повідомив прокурору Овідіопольського району Одеської області, що регіональна програма поводження з відходами не розроблялася; реєстр місць видалення відходів та об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів не ведеться; рішення про надання в користування, оренду або власність земельних ділянок під розміщення, будівництво місць видалення відходів та об'єктів поводження з відходами не надавалися; питання поводження з безхазяйними відходами покладені на постійно діючу комісію з питань законності і правопорядку, дотримання санітарного порядку; збиранням та вивезенням побутових відходів на території Барабойської сільської ради займається КП «Великодолинське»,що укладає договори про вивіз ТПВ з населенням, тарифи на вивіз ТПВ затверджені рішенням Барабойської сільської ради №120-VI від 30.05.2011 року; суб'єктам господарювання дозволів на будівництво та реконструкцію об'єктів поводження з відходами не надавалося; Барабойською сільською радою прийняте рішення №100-УІ від 31 березня 2011 року, та рішенням №153-У1 від 12.07.2011 року внесенні зміни до цього рішення „Про переведення земельної ділянки площею 1,0 га ( інші відкриті землі), що знаходиться за межами населеного пункту в землі запасу загального користування сільської ради для сінокосіння та випасання худоби», на якій було розташовано несанкціоноване сміттєзвалище; роз'яснювальну роботу серед населення щодо збирання ТПВ проводять члени виконавчого комітету та депутати Барабойської сільської ради; суб'єктів, що здійснюють свою діяльність у сфері поводження з відходами на території сільської ради немає (а.с. 49).
03.03.2014 року прокуратурою Овідіопольського району Барабойському сільському голові внесено Подання № 1129вих14 від 03.03.2014 року «Про усунення порушень Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідно до якого від Барабойського сільського голови вимагається розробити та затвердити програму охорони довкілля на території Барабойської сільської ради, визначивши заходи та передбачивши кошти на її реалізацію (а.с. 91-92).
Листом від 21.03.2014 року № 02-17/170 Барабойська сільська рада повідомила прокурору Овідіопольського району Одеської області, що Подання «Про усунення порушень Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону навколишнього природного середовища» винесено на розгляд двадцять третьої сесії шостого скликання Барабойської сільської ради, пленарне засідання якої відбулося 18 березня 2014 року. Розглянувши дане Подання депутати прийняли рішення № 494-VI, яким доручили секретарю Барабойської сільської ради розробити програму охорони довкілля на території Барабойської сільської ради, визначивши заходи та передбачивши кошти на її реалізацію та затвердити її на наступному двадцять четвертому засіданні Барабойської сільської ради в травні 2014 року (а.с. 93).
Станом на дату розгляду справи Барабойською сільською радою на виконання вимог та завдань Програми не розроблено та не затверджено власну місцеву програму поводження з відходами.
При цьому, факт відсутності такої програми, на думку суду, призводить до відсутності контролю за збиранням, вивезенням та знешкодженням твердих побутових відходів, що в подальшому може призвести до негативних наслідків та порушень правил поводження з відходами.
З урахуванням зазначеного, враховуючи приписи ст. 21 Закону України "Про відходи" та ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" суд вважає, що на виконання завдань Програми поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014-2017 роки Барабойською сільською радою повинні бути вжиті заходи щодо розроблення та затвердження місцевої програми поводження з відходами.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання неправомірною бездіяльності Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами та зобов'язання Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також в даному позові прокурор Овідіопольського району Одеської області просить суд визнати неправомірною бездіяльність Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства та зобов'язання вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів.
Приписами ст. 21 Закону України "Про відходи", також передбачено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції тощо. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
Згідно листа Овідіопольської районної державної адміністрації № 361/01-15/01/482 від 10.02.2014 року, на території Овідіопольського району сміттєзвалище розташовано в смт Овідіополь, інші закриті. На території Овідіопольського району є один діючий полігон твердих побутових відходів на території Овідіопольської селищної ради, який знаходиться в управлінні та обслуговується КП «Благо» (а.с. 8).
Відповідно до Рішення Барабойської сільської ради від 31.03.2011 року № 100-VI сміттєзвалище на території Барабойської сільської ради ліквідовано, земельну ділянку загальною площею 1, 0 га (інші відкриті землі), що знаходиться за межами населеного пункту с. Барабой Овідіопольського району Одеської області, переведено в землі запасу загального користування сільської ради для сінокосіння та випасання худоби (а.с. 51, 52).
Судом встановлено, що Рішенням Барабойської сільської ради від 26.02.2013 року № 393-VI затверджено схему санітарної очистки с. Барабой, графік вивозу ТПВ з житлового фонду по суботах, заходи щодо санітарної очистки населених пунктів с.Барабой (а.с. 55-60).
Збиранням та вивезенням побутових відходів на території Барабойської сільської ради займається КП «Великодолинське», що укладає договори про вивіз ТПВ з населенням, тарифи на вивіз ТПВ затверджені рішенням Барабойської сільської ради № 120-VI від 30.05.2011 року (а.с. 59, 60).
У відповідності до Програми перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців сфери житлово-комунального господарства у сфері поводження з твердими побутовими відходами, затвердженої наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 1 лютого 2007 р. N 32, в Україні щорічно утворюється близько 39 млн. куб. м ТПВ, а це близько 10 млн. т, які в основному захоронюються на 3 тис. сміттєзвалищах і полігонах, загальною площею близько 5 тис. га.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. N 265 затверджено Програму поводження з твердими побутовими відходами, виконання якої передбачає створення необхідних нормативно-правових механізмів для забезпечення повного збирання, транспортування, утилізації, знешкодження та захоронення ТПВ і обмеження їх шкідливого впливу на навколишнє природне середовище та здоров'я людини.
Програмою передбачається, зокрема, зменшити обсяги захоронення побутових відходів шляхом впровадження нових сучасних високоефективних методів їх збирання, перевезення, зберігання, переробки, утилізації та знешкодження.
У відповідності до п.п. 1. 1,1.2 ДБН В.2.4-2-2005 "Розміщення і проектування полігонів твердих побутових відходів. Основні положення проектування" полігони ТПВ є інженерними спеціалізованими спорудами, які призначені для захоронення твердих побутових відходів. Полігони ТПВ повинні забезпечувати санітарне та епідемічне благополуччя населення, екологічну безпеку навколишнього природного середовища, запобігати розвиткові небезпечних геологічних процесів і явищ.
Підпунктом 2.1 п.2 ДБН В.2.4-2-2005 передбачено, що ділянка для розміщення полігонів ТПВ повинна обиратися за територіальним принципом відповідно до схеми санітарного очищення міста чи регіону і проекту районного планування або генерального плану населеного місця.
Згідно п.п. 2.2 Полігони ТПВ розміщують: 1) на землях несільськогосподарського призначення, непридатних для сільського господарства, погіршеної якості, не зайнятих зеленими насадженнями (особливо лісами 1-ї групи): 2) на ділянках, де є можливість вжиття заходів і впровадження інженерних рішень, що виключають забруднення навколишнього природного середовища, розвиток небезпечних геологічних процесів чи інших негативних процесів і явищ; 3) на ділянках, прилеглих до міських територій, якщо вони не включені в житлову забудову відповідно до генерального плану розвитку міста на найближчі 25 років, а також під перспективну забудову; 4) на ділянках, що характеризуються природною захищеністю підземних вод від забруднення; 5) за межами зон можливого впливу на водозабори, поверхневі води, заповідники, курорти тощо; 6) з урахуванням рози вітрів відносно житлової забудови, зон відпочинку й інших місць масового перебування населення за межами санітарно-захисної зони; 7) за межами міст; 8) на відстані, не менше; - 15 км від аеропортів; - 3 км від межі курортного міста, відкритих водоймищ господарського призначення, об'єктів, які використовуються з культурно-оздоровчою метою, заповідників, місць відпочинку перелітних птахів, морського узбережжя; - 1 км від межі міст; - 0,5 км від житлової та громадської забудови (санітарно-захисна зона); - 0,2 км від сільськогосподарських угідь і від автомобільних та залізничних шляхів загальної мережі. - 0,050 км від межі лісу і лісопосадок, не призначених для використання з метою рекреації.
Відстані від зазначених вище об'єктів можуть коригуватися за даними моделювання чи розрахунків впливу полігона ТПВ на навколишнє середовище, з обов'язковим погодженням з місцевими органами екологічного контролю та установами державної санітарно-епідеміологічної служби.
Відповідно до п.п. 2.3 ДБН розміщення полігонів ТПВ не допускається : на площах залягання корисних копалин і територіях з гірничими виробками без погодження з органами державного гірничого нагляду; у небезпечних зонах відвалів породи різних шахт чи збагачувальних фабрик; у зонах активного карсту; у зонах розвитку тектонічних розломів, зсувів, селевих потоків, снігових лавин, підтоплення й інших небезпечних геологічних процесів, а також на територіях сезонного затоплення; у заболочених місцях; у зонах поповнення і виходу на поверхню підземних вод; у зонах формування і використання мінеральних вод; на територіях зон І, II поясу санітарної охорони водозаборів питних і мінеральних вод; у охоронних зонах водойм; у зонах санітарної охорони курортів та заповідників; на землях, зайнятих чи призначених під зайняття лісами, лісопарками, іншими зеленими насадженнями, що виконують захисні функції і є місцями масового відпочинку населення.
Згідно п.п. 3.5 ДБН проектна місткість полігона ТПВ розраховується для обґрунтування розмірів ділянки складування ТПВ. Розмір земельної ділянки, що відводиться під складування ТПВ, визначається залежно від: строку експлуатації полігона ТПВ; чисельності населення району, що обслуговується, з урахуванням перспективи його зростання; норми накопичення ТПВ та їх щільності; обсягу всіх інших відходів, що складуються з ТПВ (вуличне та будівельне сміття, деякі промислові відходи, які дозволено складувати разом з ТПВ та інші); геометричної форми ділянки та допустимої висоти складування відходів; методу, який приймається для ущільнення відходів при складуванні; напрямку подальшого використання земельної ділянки після закриття та рекультивації полігона ТПВ.
Відповідно до листа Відділу Держземагентства в Овідіопольському районі Одеської області від 19.05.2014 року № 18-18-14/1586 станом на 01.01.2014 року на території Барабойської сільської ради відсутні земельні ділянки за видом угідь «для видалення відходів» (а.с. 54).
Крім цього, згідно Додатку № 3 до Програми «Основні очікувані результати виконання завдань Програми поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014 - 2017 роки» Овідіопольською районною радою заплановано будівництво в Овідіопольському районі одного нового полігону ТПВ в 2016 - 2017 роках (а.с. 18).
В судовому засіданні встановлено, що при проведенні перевірки прокурором Овідіопольського району такі обставини, як наявність земельної ділянки для розміщення полігону ТПВ, чисельність населення на території Барабойської сільської ради, перспективи його зростання, норми накопичення ТПВ та їх щільності, обсягу всіх інших відходів, що складуються з ТПВ (вуличне та будівельне сміття, деякі промислові відходи, які дозволено складувати разом з ТПВ та інші) не досліджувались та не перевірялись.
На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги те, що на території Барабойської сільської ради відсутня земельна ділянка для розміщення полігону ТПВ, враховуючи кількість населення на території Барабойської сільської ради, та з урахуванням того, що ані позивачем ані прокурором не встановлювалась та не доведена можливість Барабойської сільської ради облаштувати полігон ТПВ, з урахуванням того, що тверді побутові відходи збираються та вивозяться КП «Великодолинське», суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог щодо необхідності облаштування полігону ТПВ.
Крім того, Програмою поводження з твердими побутовими відходами, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. N 265 передбачено розроблення і затвердження паспорта санітарно-технічного стану полігону твердих побутових відходів.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи", зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Приймаючи до уваги те, що суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо необхідності облаштування полігону ТПВ, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання неправомірною бездіяльності Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо неоформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів; зобов'язання відповідача вжити заходи для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів; вжити заходи щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково, визнати неправомірною бездіяльність Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами; зобов'язати Барабойську сільську раду Овідіопольського району Одеської області розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Барабойської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами.
Зобов'язати Барабойську сільську раду Овідіопольського району Одеської області розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 20 червня 2014 року.
Суддя /підпис/ О.А. Левчук