Справа № 600/476/14-а
Справа № 2-а/600/44/2014
08 травня 2014 року Козівський районний суд
Тернопільської області
в складі: головуючого судді: Вирсти М.М.
при секретарі: Фещак Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козова адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, в якому вказує, що 08 квітня 2010 року позивачці призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Однак, при призначенні пенсії до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю, не взято до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 квітня 2005 року по 31 березня 2010 року, хоча з вказаних сум сплачені страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
15 квітня 2014 року позивачка звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо включення вказаних сум та перерахунку її пенсії, однак отримала відмову.
Відповідач мотивував відмову тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає.
З таким твердженням відповідача не згідна, просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» незаконними та протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі провести перерахунок її пенсії з 08 квітня 2010 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з 01 квітня 2005 року по 31 березня 2010 року згідно довідки Козівської ОДПІ №1319 від 14 квітня 2014 року, до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
В судове засідання позивачка не з'явилася, подала заяву, в якій просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує, просить їх задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги не визнає, з підстав наведених у запереченні на позов, в якому вказує, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розміру плати для призначення пенсії відповідно до «Про державну службу» немає. Просить в позові відмовити.
Суд, приймаючи заяву позивачки, представника відповідача, дослідивши надані докази, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що з 08 квітня 2010 року позивачці призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».(а.с.10)
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 5 зазначеної статті визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз.1 ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», призначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Згідно абз. 1 ч. 5 Постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В формі вказаної довідки в абз. 5 зазначено, що форма довідки про розмір інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948.
В формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, передбачено графу «інші виплати».
Як випливає із положень постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 р. № 15-1, в розмір інших виплат включаються, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески, аз 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов 'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно п. 2.2.7 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, до фонду додаткової заробітної плати входять суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.
Згідно з п. 2.3.3 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися . внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з довідки Козівської ОДПІ про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається відповідно до Закону України «Про державну службу» від 14 квітня 2014 року №1319, за період з 01 квітня 2005 року по 31 березня 2010 року, ОСОБА_1 надавалась матеріальна допомога та сплачено суми індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.13-15)
Виходячи з наведеного, суд вважає, що вказана матеріальна допомога та суми індексації заробітної плати, були складовою заробітної плати позивачки.
Таким чином, відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачці відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 квітня 2005 року по 31 березня 2010 року є протиправною.
Враховуючи встановлені обставини по справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 18, 71, 86, 99, 100, 160, 161, 163 КАС України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ч. 1 ст. 66 «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 26, 28, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.46 Конституції України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - задоволити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» незаконним та протиправним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, з 08 квітня 2010 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з 01 квітня 2005 року по 31 березня 2010 року згідно довідки Козівської ОДПІ №1319 від 14 квітня 2014 року, до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Козівський районний суд Тернопільської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий: підпис
З оригіналом: вірно