Постанова від 23.05.2014 по справі 600/396/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/396/14-а

Справа № 2-а/600/35/2014

23 травня 2014 року Козівський районний суд

Тернопільської області

в складі: головуючого судді: Вирсти М.М.

при секретарі: Фещак Г.М.

за участю: позивачки: ОСОБА_1

представника позивачки: ОСОБА_2

представника відповідача: Павлюс Л.Й.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козова адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації про визнання незаконними дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації про визнання незаконними дій, в якому вказує, що з 14 липня 2007 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4.

Від шлюбу народилася ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

16 травня 2012 року рішенням суду даний шлюб розірвано.

За домовленістю з ОСОБА_4, дочка проживає разом з ним в с. Плотича, Тернопільського району, та знаходиться в Тернопільському дошкільному навчальному закладі №2 ( для дітей з вадами слуху та мови).

04 листопада 2013 року позивачка зареєструвала шлюб з ОСОБА_6.

Від даного шлюбу народилася ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2.

В січні 2014 року позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації щодо нарахування та отримання допомоги при народжені дитини.

Відповідно до Повідомлення №681 від 28 лютого 2014 року про надання державної допомоги сім'ям з дітьми, позивачці призначено допомогу по народженню дитини з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року в розмірі 860 грн., за фактом народження дитини, позивачці нарахована допомога по народженню першої, а не другої дитини.

З таким рішенням позивачка не згідна, вважає відмова відповідача в перерахунку належної їй виплати з розрахунку суми допомоги при народженні дочки ОСОБА_7, як другої, а не першої дитини, є протиправною та необгрунтованою, просить визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації у перерахунку їй допомоги при народженні другої дитини протиправною. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити їй недоотриману суму допомоги з розрахунку суми допомоги при народженні ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 як другої дитини, у розміри передбаченому ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням фактично виплачених сум.

В судовому засіданні позивачка та її представник, позовні вимоги підтримали, пояснили, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми встановлено виключний перелік обставин, на підставі яких при визначенні розміру допомоги при народженні дитини не враховуються раніше народженні, а саме не враховуються діти від виховання яких особа, якій призначається допомога (її чоловік, дружина) відмовилась, а також діти, які передані на виховання іншій особі, та повнолітня дочки (повнолітній син) чоловіка, які не були усиновлені дружиною. Жодної з зазначених обставин, відносно не врахування раніше народжених нею дітей при визначенні розміру та строку виплати допомоги при народженні другої дитини - дочки ОСОБА_7 не має.

Факт проживання першої дитини дочки ОСОБА_5, з колишнім чоловіком ОСОБА_4 не є підставою для відмови у виплаті їй допомоги по народженню другої дитини, оскільки батьківських прав відносно доньки ОСОБА_5, позивачка не позбавлена, від виховання дитини не відмовлялася, в примусовому порядку дитина в неї не відбиралася та не передавалася на виховання іншій особі, місце її проживання вирішено за спільною згодою батьків, що відповідає вимогам СК України. Вона приймає участь у вихованні доньки ОСОБА_5, спілкується з нею. Просять позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні, позовні вимоги не визнала, пояснила, що старша дитина ОСОБА_5, народжена у першому шлюбі, зареєстрована і проживає з батьком ОСОБА_4 в с. Плотича, Тернопільського району, перебуває на його утриманні. Відповідно до акту обстеження за місцем реєстрації ОСОБА_5, встановлено, що старша дочка дійсно проживає разом з батьком у с. Плотича та відвідує спеціалізований дитячий садочок, оскільки є дитиною - інвалідом. Батько ОСОБА_5 здійснює за нею догляд і отримує державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам.

Зі слів батька, мати не цікавиться дитиною, вихованням і утриманням дитини не займається. Таким чином, встановлено, що одна із народжених ОСОБА_1 дітей, а саме- ОСОБА_5 передана на виховання іншій особі (рідному батьку), тому підстав для нарахування їй допомоги по народженню як другої дитини немає. Просить в позові відмовити.

Суд, заслухавши покази позивачки, її представника, представника відповідача, дослідивши надані докази, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що з 14 липня 2007 року позивачка перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4.

Від шлюбу народилася ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.6)

16 травня 2012 року рішенням суду шлюб розірвано.(а.с.9)

04 листопада 2013 року позивачка зареєструвала шлюб з ОСОБА_6.(а.с.8)

Від даного шлюбу народилася ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. (а.с.5)

Відповідно п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 р. ( із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України) допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.

Як вбачається з повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації №681 від 28 лютого 2014 року про надання державної допомоги сім'ям з дітьми, позивачці по народженню ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, надано державну допомогу в розмірі, що відповідає розміру допомоги при народженні першої дитини.

Згідно ст. 10 Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини за Законом надається одному з батьків дитини (опікуну).

Відповідно до ст. 11 цього Закону допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Згідно ст. 12 цього Закону допомога при народженні дитини надається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»:

- п. 10. «допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною,з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання»;

- п. 11. «для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, вдаються такі документи: 1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, ствердженою Мінпраці; 2) копія свідоцтва про народження дитини; 3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, Особи, що звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім'ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини, яка враховується при визначенні розміру допомоги»;

- п. 12. «допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини»;

- п. 13. «допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Допомога при народженні дитини, 61920 грн. - на другу дитину; Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні другої дитини - 10320 грн., решта суми на другу дитину - 48 місяців ( щомісяця), рівними частинами.

Розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини, визначається з врахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка і дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі.

Суд, не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що старша дитина позивачки - ОСОБА_5, народжена у першому шлюбі, і яка проживає з батьком, передана позивачкою на виховання іншій особі, оскільки в судовому засіданні відповідачем не доведено та не представлено докази в підтвердження того, що ОСОБА_1 відмовилась від першої дитини - ОСОБА_5, або ж передала її на виховання іншій особі. Проживання доньки з батьком, не може вважатись як передача дитини на виховання іншій особі.

Таким чином, відмова Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації у перерахунку ОСОБА_1 допомоги при народженні другої дитини є протиправною.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що є підстави для нарахування та виплатити позивачці допомоги при народженні ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 як другої дитини, у розміри передбаченому ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням фактично виплачених сум.

Враховуючи встановлені обставини по справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації про визнання незаконними дій, підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 18, 71, 86, 99, 100, 160, 161, 163 КАС України, постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації про визнання незаконними дій - задоволити.

Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації у перерахунку ОСОБА_1 допомоги при народженні другої дитини протиправною.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги з розрахунку суми допомоги при народженні ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 як другої дитини, у розміри передбаченому ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням фактично виплачених сум..

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Козівський районний суд Тернопільської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий: підпис

З оригіналом: вірно