Копія
Справа № 822/2206/14
18 червня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретаріРепецькій І. Ю.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка , ректора Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Копилова Сергія Анатолійовича про визнання дій протиправними, -
Всеукраїнська громадська організація "Комітет конституційно-правового контролю України" звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, ректора Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Копилова Сергія Анатолійовича, в якій просить суд визнати протиправними дії ректора, голови приймальної комісії Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, про визнання протиправними дій ректора, голови приймальної комісії Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, що полягають у наданні неповної інформації за запитом всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" вих. №823/4-13 від 25.11.2013 року .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25.11.2013 року всеукраїнська громадська організація "Комітет конституційно-правового контролю України" направила розпорядникам інформації - Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка та ректору, голові приймальної комісії Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Копилову Сергію Анатолійовичу, запит на інформацію з проханням надати скорочений перелік публічної інформації про вищий навчальний заклад (далі - ВНЗ), яка становить суспільний інтерес, у вигляді належним чином засвідчених копій документів : змін ( за їх наявності) внесених до Статуту ВНЗ протягом 2013-2014 років, витягу ВНЗ із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, правил прийому до ВНЗ у 2014 році, положення про приймальну комісію ВНЗ, наказу про затвердження складу приймальної комісії ВНЗ. Однак, відповідачі надавши частину запитаної в них інформації, порушили права позивача на доступ до публічної інформації та її одержання у порядку встановленому законом та ряд інших прав, зокрема, на проведення моніторингу з питань запобігання та протидії дискримінації, бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові та немайнові права, а також призвів до інших негативних наслідків.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов, з підстав, викладених у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача - Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, адміністративний позов не визнала та надала суду письмові заперечення, в яких вказала, що надавши позивачу в установлений термін частину запитуваних документів, а основні документи, такі як статут Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та правила прийому до Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка в 2014 році були вчасно розміщені на офіційному сайті університету, з якими мав змогу ознайомитись позивач, а тому позовні вимоги його вважає безпідставними та просить суд відмовити в їх задоволені.
Відповідач - ректор Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Копилов Сергій Анатолійович в судове засідання по справі не з'явився, про те судом повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду із зазначенням поважних причин відповідач не подавав.
У відповідності до ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності вказаного відповідача.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що Всеукраїнська громадська організація "Комітет конституційно-правового контролю України" 25.11.2014 року за вих. № 823/4-13 направила розпорядникам інформації - Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та ректору (голові приймальної комісії) Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка запит на інформацію з проханням надати належним чином засвідчені копії: змін до статуту, внесених протягом 2013-2014 років (за наявності таких) вищого навчального закладу (далі по тексту - ВНЗ); витягу ВНЗ із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; правил прийому до ВНЗ у 2014 році; положення про приймальну комісію ВНЗ; наказу про затвердження складу приймальної комісії ВНЗ.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Положення п.1, 3 ч.1 ст.12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI від 13.01.2011 року (далі - Закон №2939-VI) визначає юридичні особи та їх структурні підрозділи запитувачами інформації. Позивач є зареєстрованою, відповідно до вимог Закону України "Про громадські об'єднання", юридичною особою, а отже є суб'єктом запиту.
Пункт 3 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI визначає розпорядниками інформації осіб, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.
Відповідно до положень ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суб'єктом владних повноважень визнається суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка є вищим навчальним закладом державної форми власності. Положення ст.1 Закону України "Про вищу освіту" визначає вищий навчальний заклад державної форми власності як вищий навчальний заклад, заснований державою, що фінансується з державного бюджету і підпорядковується відповідному центральному органу виконавчої влади. Згідно з ч.2 ст.21 Закону України "Про вищу освіту" власник делегує свої повноваження керівникові вищого навчального закладу. Відповідно до ч.1 ст.32 Закону України "Про вищу освіту", безпосереднє управління діяльністю вищого навчального закладу здійснює його керівник - ректор.
Частина 2 статті 32 Закону України "Про вищу освіту" передбачає перелік владних управлінських функцій, що виконуються ректором. Отже, відповідачі є розпорядниками інформації, у розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно ч.3 ст.23 Закону України №2939-VI, оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Положення п.1 ч.1 ст.3 Закону №2939-VI закріплює право запитувача на доступ до публічної інформації, яке гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати інформацію.
Згідно із п.2 ст.5 Закону №2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ст.20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ч.2 ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
В позовній заяві позивач стверджує, що відповідь на запит про надання інформації надана не повністю, адже копії всіх запитуваних документів відповідач не надав.
У наданих суду запереченнях відповідач зазначає, що не надав запитувані документи, оскільки основні документи були вчасно розміщені на офіційному сайті університету.
В ч.1 ст. 22 Закону №2939-VI зазначено, що відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі, а також визначено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні інформації, зокрема, розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Суд звертає увагу на те, що згідно ч.1 ст. 22 Закону №2939-VI зазначена відповідачем у запереченнях причина ненадання позивачу копій Статуту Кам'янець-Подільського національного університету ім.Івана Огієнка та Правил прийому Кам'янець-Подільського національного університету ім.Івана Огієнка в 2014 році, в зв'язку з тим, що вказана інформація розміщена на офіційному Веб-сайті, не може бути належною підставою для відмови в наданні інформації.
Суд встановив, що позивач в запиті на інформацію за вих. №823/4-13 від 25.11.2013 року зазначив, що зобов'язується виконати всі зобов'язання покладені на запитувача інформації Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Проте, відповідач не надав позивачу жодної письмової відповіді і рахунків з визначенням кількості сторінок та вартості фактичних витрат на копіювання та друк.
Суд зазначає, що згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.6 ст.71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Суд, відповідно до ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, у зв'язку з тим, що відповідачі не надали всієї інформації на запит Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" від 25.11.2013 року за вих. № 823/4-13 та не надав доказів, які б спростували відповідну бездіяльність, суд вважає, що позовні вимоги Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись Законом України "Про доступ до публічної інформації", ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" задовольнити.
Визнати протиправними дії Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та ректора, голови приймальної комісії Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, що полягають у наданні неповної інформації за запитом всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" вих. №823/4-13 від 25.11.2013 року .
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 20 червня 2014 року , 14:28.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук
"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук