Справа № 387/790/14-а
Номер провадження по справі 6-а/387/6/14
про відкриття провадження в справі
11 червня 2014 року смт Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду , Кіровоградської області ОСОБА_1
розглянувши матеріали подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання рішення , -
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2Ю звернувся до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення, мотивуючи тим, що у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області на виконанні перебуває виконавчий лист № 2-а-1528/10 від 17.12.2013 року Добровеличківського районного суду Кіровоградської області про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_3 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01 травня 2010 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.На підставі ст. 17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем відділу 19.05.2014 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій боржнику надано семиденний строк з моменту винесення постанови для самостійного виконання рішення суду. Копії постанови направлено сторонам виконавчого провадження.Згідно листа боржника УПФУ в в Добровеличківському районі Кіровоградської області від 22.05.2014 року № 1762/04-32 на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії згідно з рішенням суду, загальна сума нарахування за період з 01.05.2010 року по 22.07.2011 року складає 2216,44 грн. Розмір виплат, що нараховуються згідно вказаної статті Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745. Прикінцевими положеннями Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік», встановлено, що у 2013 році норми статей 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.У 2013 році розмір виплат, що нараховуються відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" врегульовано Постановою Кабміну від 28.12.2011 р. № 1381. Конституційний Суд України в рішенні № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року встановив, що пункт 4 розділу VII Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" №3491-УІ від 14.06.2011 року, яким визначено Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян та якому надано право визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, не суперечить п.6 ч. 1 ст. 92, ст. ст. 116, 117 Конституції України.Таку ж позицію щодо повноважень Кабінету Міністрів України сформульовано в рішенні Конституційного суду України № З-рп/2012 від 25.01.2012 року.
Додатково зазначаємо, що Рішенням Конституційного Суду України °від 25.01.2012 року № З-рп/2012 встановлено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
У зв'язку з обмеженістю фінансових ресурсів. Державним бюджетом України на 2013 рік та 2014 рік видатки на забезпечення в повному обсязі соціальних гарантій відповідно до окремих статей Законів та на виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян не передбачено.
Тобто, зі змісту даної статті вбачається, що застосування державним виконавцем таких заходів примусового виконання можливе лише за наявності поважності причин невиконання рішення суду. Майном бюджетної установи, на яке може бути звернуто стягнення для виконання судового рішення, є лише кошти, виділені державою для відшкодування певної заборгованості.
Разом з цим, Управління пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області є органом державної влади та відповідно до вимог ст. 19 Конституції України діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Згідно з ч. 2 ст. 72 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВКМ 2506020 "Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами" згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством - Кабінетом Міністрів України. Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.Згідно з ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.Зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.Боржник є бюджетною установою і не в змозі виплатити нараховані кошти по рішенню суду у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування, а державний виконавець не наділений повноваженнями щодо стягнення нарахованих коштів з боржника, оскільки це не вказано в рішенні суду та не передбачено чинним законодавством.Відповідно до ст. З Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконується органами Державної казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 р. № 845 зі змінами визначено порядок виконання рішень про стягнення коштів державних та місцевих бюджетів або боржників.
У зв'язку з чим державний виконавець звертається до суду із поданням про зміну способу і порядку виконання рішення суду, на підставі якого видано даний виконавчий документ шляхом стягнення з боржника на користь стягувача нарахованих коштів, з метою подальшого виковання рішення суду органами Державного казначейства України.
Вивчивши матеріали подання, вважаю, що заявник має право на порушення цивільної справи в суді. Адміністративний позов подано з дотриманням вимог ст. ст. 105-106 КАС України та підсудний Добровеличківському районному суду, Кіровоградської області.
Керуючись ст. ст. 105, 106 , 107 КАС України, -
Відкрити провадження у справі за поданням головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання рішення.
Судове засідання по справі призначити на 15:30 годину 19 червня 2014 року в залі засідань Добровеличківського районного суду, Кіровоградської області.
Запропонувати боржнику подати в строк до 19.06.2014 року письмові заперечення проти подання та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються.
Справа буде розглядатися при головуванні судді Кучеренко О.П. при секретарі Поляруш С. Ю..
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_1