Справа № 286/8672/13-а
13 червня 2014 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Овручі подання державного виконавця відділу державної виконавчої служби Овруцького районного управління юстиції Житомирської області про зміну способу та порядку виконання судового рішення , -
Постановою Овруцького районного суду від 31.10.2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання провести донарахування та виплату коштів відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було повністю задоволено позовні вимоги позивача та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, за період з 01.11.2010 року по 30.04.2011 року, підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, визначеному ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленим Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік", щомісячно.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2013 року зазначену постанову Овруцького районного суду було залишено без змін.
04.12.2013 року державний виконавець відділу державної виконавчої служби Овруцького районного управління юстиції Житомирської області звернувся до суду із поданням про зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якому просить змінити спосіб і порядок у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-17254/11, виданого 28.03.2013 року Овруцьким районним судом, а саме: "зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, за період з 01.11.2010 року по 30.04.2011 року, підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік" щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, визначеному ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленим Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік", щомісячно" на „стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 заборгованість, передбачену ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в загальній сумі 8003,41 грн.".
Сторони виконавчого провадження в судове засідання не з'явилися, хоча своєчасно та належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання судової повістки та поштове повідомлення в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Таким чином, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання в порядку і спосіб, що раніше встановлені. Тобто, в силу положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Статтею 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Згідно зі статтею 7 цього Закону виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
В даному випадку судовим рішенням не здійснювалось стягнення коштів з державного органу.
Державний виконавець просить же замінити спосіб і порядок виконання рішення суду та стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 заборгованість, передбачену ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в загальній сумі 8003,41 грн..
З долученого до матеріалів справи листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі вбачається, що по постанові Овруцького районного суду проведено перерахунок і сума склала 8003,41 грн. Виплату буде проведено при надходженні фінансування з Державного бюджету.
Зважаючи, що на підставі положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 р. та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, що затверджений постановою КМ України від 03.08.2011 р. №845 із змінами, внесеними постановою КМ України від 30.01.2013 р. № 45, (ст. 3 Закону, частина 3 Порядку) рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - теж у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій), шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, відсутність бюджетного фінансування не може вважатися обставиною, яка ускладнює виконання рішення.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що вищезазначену постанову Овруцького районного суду від 31.10.2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" частково виконано, існує можливість виплати нарахованих коштів ОСОБА_1 при надходженні фінансування, крім того відсутність фінансування стане перешкодою і для виконання рішень щодо стягнення коштів, а зміна способу та порядку виконання рішення суду на спосіб, який просить заявник змінює зміст рішення, причому законодавець передбачив серед способів захисту прав лише стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю (ст. 105 КАС України), що не було предметом даного спору, а тому суд приходить до висновку про відмову в задоволенні подання.
Керуючись ст.263 КАС України, суд, -
В задоволенні подання державного виконавця відділу державної виконавчої служби Овруцького районного управління юстиції Житомирської області про зміну способу та порядку виконання судового рішення відмовити за безпідставністю.
На ухвалу суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 5 днів з дня її проголошення.
У разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А. Л. Гришковець