Ухвала від 16.06.2014 по справі 286/8822/13-а

Справа № 286/8822/13-а

УХВАЛА

16 червня 2014 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Невмержицького С. С.

з секретарем Аврамчук Л. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Овручі подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення , -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2013 року держаний виконавець відділу примусового виконання рішень звернувся до суду із поданням про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-20702/11 виданого Овруцьким районним судом 22.04.2013 року.

Заяву обґрунтовував тим, що постановою суду зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 за період з 01.03.2011 року по 19.06.2011 року підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірах визначених ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначив, що на виконання постанови суду відповідачем нарахована доплата до пенсії в розмірі 3726,29 грн., яку не виплачено через відсутність коштів у боржника (відповідача), що, на його думку, є наявними обставинами, які ускладнюють виконання постанови суду.

З таких підстав просить змінити спосіб виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-20702/11 виданого Овруцьким районним судом із зобов'язання провести відповідні донарахування та виплати на стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 нараховані та невиплачені кошти в сумі 3726,29 грн.

Сторони в судове засідання в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.

Статтею 14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З матеріалів справи вбачається, що Овруцький районний суд постановою від 10.02.2012 року задовольнив позовні вимоги позивача, у тому числі й стосовно зобов'язання відповідача провести позивачу донарахування та виплату підвищення до пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю за період з 01.03.2011 року по 19.06.2011 року в розмірах, визначених статтями 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст.263 КАС України, що визначає підстави та порядок зміни способу і порядку виконання судового рішення в процесі виконавчого провадження, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Зазначена норма кореспондується з ч.1 ст.36 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої, за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звертатися до суду, який видав виконавчий документ із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Отже, виходячи з приписів зазначених правових норм, підставою для застосування правил цих норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі. Зокрема, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, а саме, за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Однак, звертаючись до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення суду, державним виконавцем всупереч ч. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» не було вжито заходів щодо встановлення відсутності коштів на рахунку у відповідача. Самого посилання на лист управління Пенсійного фонду без надання доказів, зокрема, розпорядження щодо здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення, доказів щодо наявності на розрахункових рахунках кошторисних призначень на виплату вказаних доплат до пенсії, є недостатньою підставою для задоволення подання.

За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України). Отже, зобов'язання, покладені на відповідача постановою суду, є позовними вимогами як обраним судом видом захисту порушених прав позивача, які суд задовольнив, а тому в разі задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання судового рішення, буде фактично змінено постанову суду по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, обставини, які стали підставою для зміни способу та порядку виконання судового рішення за своєю правовою природою є додатковою позовною вимогою про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови, а тому суд не може змінювати змісту резолютивної частини судового рішення, яке набрало законної сили.

Враховуючи, що задоволення заяви про зміну способу виконання судового рішення фактично змінить зміст резолютивної частини відповідного судового рішення, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вказаного подання.

Керуючись ст.263 КАС України,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-20702/11 виданого Овруцьким районним судом по постанові Овруцького районного суду від 10.02.2012 року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Овруцькому районі про зобов»язання вчинення дій відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом п»яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п»яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя С. С. Невмержицький