26 травня 2014 року Справа № 9104/17948/11
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області на постанову Зарічненського районного суду Рівненської області від 17 грудня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату державної та додаткової пенсії,-
ОСОБА_1 03.12.2010 року звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області в якому просила визнати протиправними дії відповідача, зобов'язати останнього здійснити перерахунок і виплатити державну та додаткову пенсію відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 ст. 50, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року та починаючи з 22.05.2008 року державну пенсію у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням фактично виплачених сум, звернути постанову до негайного виконання за один місяць.
Ухвалою Зарічненського районного суду Рівненської області від 03 грудня 2010 року адміністративний позов за період з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 03.06.2010 року - залишено без розгляду.
Постановою Зарічненського районного суду Рівненської області від 17 грудня 2010 року (прийнятою в порядку скороченого провадження), позов задоволено, визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області, зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу починаючи з 03.06.2010 року та подальшим нарахуванням відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчисленої з розміру основної пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що визначається згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом та з врахуванням проведених виплат, постанову допущено до негайного виконання.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, п.п15 п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких інших законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни в до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема ст. 54 та ст. 50 вказаного Закону було викладено в новій редакції. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року було визнано такими, що не відповідає Конституції України п.п.15 п.28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких інших законодавчих актів України», якими були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Оскільки не приведені у відповідність вказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких інших законодавчих актів України» у зв'язку з визнанням їх неконституційними та відсутністю нормативного акту про відновлення дії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції чинній до внесення змін, то порядок обчислення розмірів пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок з аварією на Чорнобильській АЕС залишився неврегульований.
Відповідно до ч. 5 ст. 54, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається, а також конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій визначаються Кабінетом Міністрів України, відповідно до зміни індексу вартості життя і підвищення мінімальної заробітної плати. Отже саме Кабінет Міністрів України уповноважений визначати конкретний розмір доплат, пенсій, додаткових пенсій, що передбачені вищенаведеним законом, реалізуючи таким чином повноваження надані п. 3 ст. 116 Конституції України, щодо забезпечення проведення політики у сфері соціального забезпечення. Суд першої інстанції, всупереч норм матеріального права не взяв до уваги дану норму Конституції України та проігнорував постанови Кабінет Міністрів України згідно з якими визначається конкретний розмір пенсій та додаткових пенсій призначених згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорії громадян» та постанова Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»).
Також апелянт вказує, що судом не було взято до уваги, що постанови Кабінету міністрів України в частині спірних правовідносин неконституційними не визнавалися, в порядку адміністративного судочинства не оскаржувалися та на момент прийняття постанови є чинними, а тому підстав для їх незастосування відсутні.
Виходячи із вище наведенего просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволені позову відмовити повністю.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріли справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних міркувань.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1. віднесена до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та їй встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Розглядаючи спір судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком, а згідно ст. 50 вищенаведеного закону, особам віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю , зокрема інвалідам ІІІ групи у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач нараховує та виплачує пенсію позивачу всупереч вимогам ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому дії відповідача у відмові в проведенні перерахунку та виплаті пенсії є протиправними.
Враховуючи викладене суд першої інстанції правильно вважав, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок позивачу основної державної пенсії відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 3 ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» та ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» і цей перерахунок має бути здійснений починаючи з 03.06.2010 року з врахуванням виплачених сум.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплат пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно по суті вирішив розглядуваний спір, однак із помилковим застосуванням норм процесуального права, через що оскаржувану постанову в частині звернення до виконання слід змінити.
Керуючись ст. 160, ч. 10 ст. 183-2, ст.197, п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст. 201, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, суд,-
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області - задовольнити частково. Постанову Зарічненського районного суду Рівненської області від 17 грудня 2010 року у справі № 2а-241/10 в частині допущення до негайного виконання змінити. Допустити зазначену постанову до негайного виконання - у межах суми стягнення за один місяць.
В решті постанову Зарічненського районного суду Рівненської області від 17 грудня 2010 року у справі № 2а-241/10 залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
Н.В. Ільчишин