26 травня 2014 року Справа № 9104/27310/11
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області на постанову Заліщицького районного суду Тернопільської області від 01 листопада 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату державної та додаткової пенсії,-
ОСОБА_1 11.10.2010 року звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області в якому просила визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати останнього провести перерахунок та виплату належної як інваліду ІІ групи з захворюванням, пов'язаним з ЧАЕС і віднесеної до 1 категорії постраждалих, соціальної попомоги до пенсії за період з 13.04.2010 року по даний час включно.
Постановою Заліщицького районного суду Тернопільської області від 01 листопада 2010 року (прийнятою в порядку скороченого провадження), позов задоволено частково, визнано неправомірними дії відповідача, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області провести перерахунок належного позивачу щомісячного розміру пенсії, як інваліду ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС у відповідності із ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Законом України «Про державні соціальні стандарти та соціальні державні гарантії» з 13.04.2010 року, постанову допущено до негайного виконання.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими, зокрема по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, а у відповідності до ч. 1 ст. 50 вище згаданого закону, додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю особам віднесеним до категорії 1 призначається інвалідам ІІ групи становить 75% мінімальної пенсії за віком.
Також апелянт зазначає, що відповідно до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 визначено, що починаючи з 01.07.2008 року встановлено доплату окремим категоріям осіб, щоб їх пенсії, без урахування надбавок, підвищень додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат встановлених законодавством досягли для ІІ групи інвалідів 655 грн.
Згідно ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» одним із джерел формування коштів Пенсійного фонду є кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках передбачених чим законом. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією даного закону здійснюється за рахунок коштів державного. Кабінет Міністрів України та державне казначейство не здійснювали асигнувань грошових коштів у бюджет Пенсійного фонду для виплати пенсій за шкоду заподіяну здоров'ю особам віднесеним до категорії 1 в іншому розмір.
Виходячи із вище наведенего просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення в якому відмовити в задоволені позовних вимог.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріли справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних міркувань.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 віднесена до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та їй встановлена ІІ група інвалідності у зв'язку з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Розмір основної пенсії особам віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, згідно ст. 50 даного закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам IIІ групи у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п.п.12, п.п.15 п.28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 21 грудня 2007 року, який набрав чинності 01 січня 2008 року, текст ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викладено у новій редакції. Проте рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Положення п. 28 вказаного закону, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом вказаного рішення, у якому було вказано на преюдиційність при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Відповідач виплачував позивачу основну державну та додаткову пенсію в менших розмірах, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні позивачу розмірів основної державної та додаткової пенсії, застосуванню підлягають ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не згадана вище постанова уряду, оскільки остання істотно звужує обсяг раніше встановлених законом прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Враховуючи викладене суд першої інстанції правильно вважав, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату позивачу основної державної пенсії відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак задовольняючи позовні вимоги починаючи з 13.04.2010 року суд першої інстанції не звернув увагу на ту обставину, що позивач з 01.10.2010 року, згідно відповіді управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області, отримує пенсію по ІІ групі інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а відтак колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо перерахунок та виплати основної державної пенсії слід задовольнити за період з 13.04.2010 року по 30.09.2010 року, стосовно вимог щодо перерахунку та виплати додаткової пенсії - починаючи з 13.04.2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплат пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід змінити, бо судом по суті правильно вирішено справу, однак порушено норми процесуального права.
Керуючись ст. 160, ч. 10 ст. 183-2, ст. 197, п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. 201, ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області задовольнити частково. Змінити постанову Заліщицького районного суду Тернопільської області від 01 листопада 2010 року у справі № 2а-142/10, виклавши її резолютивну частину в такій редакції.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області щодо невиплати ОСОБА_1 як особі, віднесеній до категорії І, інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, основної пенсії в розмірі не менше 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком згідно ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області провести перерахунок та виплати ОСОБА_1, як особі, віднесеній до категорії І, інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, основної пенсії в розмірі не менше 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком за період з 13 квітня 2010 року по 30 вересня 2010 року згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 13 квітня 2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.
Допустити зазначену постанову до негайного виконання - у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
Н.В. Ільчишин