Справа: № 825/759/14 Головуючий у 1-й інстанції: Д»яков В.І.
Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
19 червня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Літвіної Н.М.
Суддів Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Державної екологічної інспекції у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прилуцький райсількомунгосп» про застосування заходів реагування,-
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2014 року у задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до ТОВ «Прилуцький райсількомунгосп» про застосування заходів реагування - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 18 вересня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «Прилуцький райсількомунгосп».
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки №389/05, яким встановлено, порушення вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
На підставі акту підприємству був виданий припис № 389/05 від 18 вересня 2013 року про усунення зазначених порушень.
В період з 13 лютого 2014 року по 14 лютого 2014 року Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проведено позапланову перевірку виконання припису № 389/05 від 18 вересня 2013 року ТОВ «Прилуцький райсількомунгосп».
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки № 67/05, яким встановлено, що підприємством не виконано вимоги припису.
На підставі акту перевірки був складений протокол про адміністративне правопорушення № 000051 від 13 лютого 2014 року та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 73/05 від 13 лютого 2014 року (а.с.25, 26).
В зв»язку з чим Державна екологічна інспекція у Чернігівській області звернулась до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування до відповідача, а саме: тимчасово заборонити (зупинити) виконання робіт, що пов'язані з утворенням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів, зокрема, отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відмовляючи в задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що позивач звертаючись до суду на підставі ст. 183-2 КАС України не зазначає, якою саме правовою нормою законодавства України закріплено виключне право суду на застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом тимчасової заборони (зупинення) виконання робіт, що пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Проте, такий обмежувальний захід як тимчасова заборона (зупинення) виконання робіт, що пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря може бути вжитий посадовими особами Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.
Між тим, колегія суддів з висновком суду першої інстанції не погоджується, виходячи з наступного.
Статтею 239 ГК України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть, серед іншого, застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: адміністративно-господарський штраф; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання.
Згідно до ч. 2 ст. 246 ГК України - у разі здійснення господарської діяльності з порушенням екологічних вимог діяльність суб'єкта господарювання може бути обмежена або зупинена Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, а також іншими уповноваженими органами в порядку, встановленому законом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877 від 05 квітня 2007 року.
Відповідно до абз. 7 ч. 4 ст. 4 Закону - виключно законами встановлюються санкції за
порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення обмежень у провадженні господарської діяльності» № 353-VII від 20 червня 2013 року, який набув чинності 27 червня 2013 року, були внесені зміни у ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до цих змін повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Таким чином, починаючи із зазначеної дати застосування адміністративно-господарської санкції у вигляді зупинення (обмеження) робіт застосовується виключно за постановою адміністративного суду.
Спеціальним законом, який визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря є Закон України «Про охорону атмосферного повітря».
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно до ст. 12 Закону - господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, у товариства наявні наступні працюючі стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: стрічкова пилорама «Бобер-1, побутовий котел КС ТГ-20».
При цьому, як встановлено плановим та позаплановим заходами зі здійснення державного нагляду (контролю) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються відповідачем без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.
Таким чином, відповідач припустився порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності і відповідальність за таке порушення у вигляді тимчасової заборони (зупинення) робіт передбачена спеціальним законом.
А тому, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. ст. 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області - задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2014 року - скасувати.
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прилуцький райсількомунгосп» про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прилуцький райсількомунгосп».
Зупинити роботи, що пов'язані зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів Товариства з обмеженою відповідальністю «Прилуцький райсількомунгосп», що знаходяться за адресою: Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Фрунзе, 45-А.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: Літвіна Н.М.
Судді: Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.