ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 910/7125/14 18.06.14
За позовом Заступника прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до 1) Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації;
2) Комунального підприємства "Служба замовника житлово-комунальних послуг" Оболонського району у м.Києві
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація
про визнання недійсним договору оренди
Суддя Пукшин Л.Г.
Представники:
від прокуратури Жила Н.В. - за посвідченням № 020323 від 06.09.13
від позивача Кириченко А.Б. - представник за довіреністю № 225-КР-387 від 16.06.14
від відповідача-1 Циганок А.Ю. - представник за довіреністю від 06.03.14
від відповідача-2 Саушкіна О.В. - представник за довіреністю № 1 від 03.01.14
від третьої особи Іванко А.В. - представник за довіреністю № 104-3704 від 18.06.14
В судовому засіданні 18.06.2014 в порядку ст. 85 ГПК України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Заступника прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, Комунального підприємства «Служба замовника житлово-комунальних послуг» Оболонського району у м. Києві про визнання недійсним договору оренди нежитлового будинку від 04.11.2008 № 665 та повернення нерухомого майна площею 21,1 кв.м., що знаходиться за адресою:м. Київ, проспект Героїв Сталінграда, 48-А.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 17.04.2014 порушено провадження у справі № 910/7125/14 за вказаною позовною заявою та призначено розгляд справи в судовому засіданні 04.06.2014.
У судове засідання, призначене на 04.06.2014, з'явились прокурор та представники сторін.
Представник відповідача підтримав подане 02.06.2014 клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи - Оболонську районну м. Києві державну адміністрацію. Клопотання мотивоване тим, що відповідач-2 як єдиний розрахунковий центр в Оболонському районі м. Києва з нарахування, обліку та збору платежів за житлово-комунальні послуги, належить до сфери управління Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, виселення відповідача-2 та відокремлення розміщення його працівників від працівників ЖЕК 510, вплине на інтереси Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації в частині забезпечення надання вищезазначених послуг мешканцям Оболонського району.
Прокурор, представник позивача та представник відповідача-1 не заперечували щодо залучення до участі у справі третьої особи.
Ухвалою суду від 04.06.2014 залучено до участі у справі Оболонську районну м. Києві державну адміністрацію третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, розгляд справи відкладено на 18.06.2014.
У судове засідання 18.06.2014 з'явилися усі учасники судового процесу.
Представник органу прокуратури та представник позивача позов підтримали та просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача-1 просив суд задовольнити позовні вимоги з підстав наведених у письмових поясненнях.
Представник відповідача-2 проти позову заперечувала з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи усно повідомив суд про неможливість надання згоди на продовження договору оренди відповідачаа-2, щодо позовних вимог зазначив на розсуд суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Пунктом 2 ст. 121 Конституції України передбачено, що на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно з абзацом 3 ч. 1 та ч. 3 ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами: прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до абзацу 2, 3 п. 5 рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 року № 3-рп/99, "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, фактично є позивачем у справах, порушених за позовною заявою прокурора.
З матеріалів справи вбачається, що прокуратурою Оболонського району м. Києва проведено перевірку в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в управлінні освіти, якою встановлено, що 04.11.2008 року між Управлінням комунального майна району виконавчого органу Оболонської у м. Києві ради (Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації) (надалі - орендодавець) та Комунальним підприємством «Служба замовника житлово-комунальних послуг» Оболонського району у м. Києві (надалі - орендар, відповідач-2) було укладено договір № 16531 оренди нежитлового будинку (приміщення) (надалі - договір).
Відповідно до п. 1.1.2.1 договору орендодавець на підставі рішення сесії Оболонської районної у м. Києві ради № 17/9 від 04.11.2008 , передає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення, загальною площею 21.10 кв.м. , за адресою пр.. Героїв Сталінграда буд. № 48-А для офісу.
У п. 9.1. договору сторонами визначено, що цей договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і діє з 04.11.2008 р до 02.11.2011 р.
Додатковою угодою від 12.05.2012 до договору оренди внесено зміни, а саме орендодавцем визначено Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (надалі - відповідач-1).
За доводами органу прокуратури об'єкт оренди є частиною приміщення дошкільного навчального закладу № 665, яке використовується для розміщення робочих кабінетів відповідача-2, що підтверджується, в тому числі, актом перевірки нежитлового приміщення від 17.02.2014 р. Відтак, орган прокуратури стверджує, що вказане приміщення використовується орендарем для діяльності, яка не пов'язаної з навчально-виховним процесом, що прямо суперечить приписам ст.ст. 11,16 Закону України «Про дошкільну освіту» та п. 1.12. Державних санітарних норм та правил «Влаштування, обладнання, утримання дошкільних навчальних закладів та організації життєдіяльності дітей», затверджених наказом МОЗ України від 01.08.2013 р. № 678 та є підставою для визнання договору недійсним на підставі ст.ст. 203. 215 ЦК України та повернення такого майна балансоутримувачу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора та представників учасників судового процесу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 2013 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
На підставі статті 215 ЦК України недійсними можуть визнаватися не лише правочини, які не відповідають цьому Кодексу, а й такі, що порушують вимоги інших законодавчих актів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, виданих державними органами, у тому числі відомчих, зареєстрованих у встановленому порядку.
Як встановлено судом, предметом договору оренди № 16531 від 04.11.2008 р. є нежитлові приміщення, загальною площею 21,10 кв.м., що належить до комунальної власності територіальної громади Оболонського району м. Києва, знаходиться на 2-му поверсі будівлі дошкільного навчального закладу № 665 та перебуває на балансі Управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації.
Відповідно до частин 1.,2 ст..11 Закону України «Про дошкільну освіту» дошкільний навчальний заклад - навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту. Дошкільний навчальний заклад, зокрема задовольняє потреби громадян відповідної території в здобутті дошкільної освіти.
Згідно з приписами частин 1, 5, 6 ст. 16 Закону України «Про дошкільну освіту» створення, реорганізація і ліквідація дошкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форми власності здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вивільнені приміщення ліквідованих державних та комунальних дошкільних навчальних закладів використовуються виключно для роботи з дітьми. Майно, яке є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовується виключно із зазначеною метою.
Засновник (власник) державного чи комунального дошкільного навчального закладу не має права безпідставно ліквідувати його, зменшувати в ньому площу території, кількість груп, а також здавати в оренду приміщення (будівлі).
Крім іншого, слід зазначити, що наказом Міністерства охорони здоров'я від 01.08.2013 р. № 678 затверджено Державні санітарні норми та правила «Влаштування, обладнання, утримання дошкільних навчальних закладів та організації життєдіяльності дітей», які визначають санітарно-епідеміологічні вимоги до умов і організації навчання, виховання, проживання, харчування, медичного забезпечення дітей у дошкільних навчальних закладах незалежно від форми власності.
Так, відповідно до п. 1.12 зазначених вище Правил здача в оренду території, будинків, приміщень, будівель, споруд, обладнання дошкільних навчальних закладів іншим юридичним та фізичним особам для використання в цілях, що не пов'язані з навчально-виховним процесом та життєдіяльністю дітей, забороняється.
Як свідчать матеріали справи, що не заперечується сторонами, орендарем використовується об'єкт оренди для розміщення робочих кабінетів для прийому громадян Комунального підприємства «Служба замовника житлово-комунальних послуг»Оболонського району у м. Києві (завірена копія акту перевірки від 17.02.2014 р. наявна в матеріалах справи).
Відповідно до п. 2.1 статуту відповідача підприємство утворене з метою здійснення нарахування обліку та збору платежів за житлово-комунальні послуги, забезпечення укладання договорів на споживання природного газу, теплової енергії, водопостачання та водовідведення з постачальниками таких послуг, отримання прибутку.
Як слідує з матеріалів справи, що також підтверджується також поясненнями відповідача, орендне приміщення використовується відповідачем для власних потреб, що не пов'язано з навчально-виховним процесом та життєдіяльністю дітей.
Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
На підставі викладено, суд доходить до висновку що позовна вимога прокурора про визнання недійсним договору № 16531 оренди нежитлового будинку (приміщення) від 04.11.2008 р., укладеного між Управлінням комунального майна району виконавчого органу Оболонської у м. Києві ради (Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації) та Комунальним підприємством «Служба замовника житлово-комунальних послуг» Оболонського району у м. Києві є обґрунтованою, документально підтвердженою а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Оскільки, відповідач використовував приміщення на підставі договору оренди, який визнаний судом недійсним, та враховуючи приписи ст. 216 ЦК України, у відповідача відсутні правові підстави для використання вказаного приміщення й відповідно виникло зобов'язання щодо повернення такого майна.
Таким чином, позовна вимога про зобов'язання відповідача-2 повернути балансоутримувача орендоване приміщення є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Частиною 3 ст. 49 ГПК України встановлено, що судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 29, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір оренди нежитлового будинку (приміщення) № 16531 від 04.11.2008 р., укладений між Управлінням комунального майна району виконавчого органу Оболонської у м. Києві ради (Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації) та Комунальним підприємством «Служба замовника житлово-комунальних послуг» Оболонського району у м. Києві.
3. Зобов'язати Комунальне підприємство «Служба замовника житлово-комунальних послуг» Оболонського району у м. Києві (04213, м. Київ, проспект Героїв Сталінграда, буд. 57, ідентифікаційний код 05757498) повернути Управлінню освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (04211, м. Київ, вул. Лайоша Гавро, буд. 11-а, ідентифікаційний код 37445442) нерухоме майно площею 21.1 кв.м., розміщене за адресою м.. Київ, проспект Героїв Сталінграду, 48-А, шляхом підписання акту приймання-передачі.
4. Стягнути з Комунального підприємства «Служба замовника житлово-комунальних послуг» Оболонського району у м. Києві (04213, м. Київ, проспект Героїв Сталінграда, буд. 57, ідентифікаційний код 05757498) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3 035 (три тисячі тридцять п'ять) грн 00 коп.
5. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 20.06.2013 р.
Суддя Пукшин Л.Г.