ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" червня 2014 р. Справа № 809/925/14
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Мельничуку Є.С.,
за участю: представника позивача - Василів М.П., представника відповідача - Халуса М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську
до відповідача: Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК
про стягнення заборгованості у сумі 191262,39 грн.,-
Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську звернулося до суду з адміністративним позовом до Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК про стягнення заборгованості у сумі 191262,39 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує, тим що у зв'язку з порушенням вимог законодавства, відповідачем не належно сплачувалися єдиний внесок та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим виникла заборгованість на суму 191262,39 грн. Позивач просить стягнути заявлену суму заборгованості у судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених у позовній заяві, позов просила задоволити, стягнути заявлену суму заборгованості.
Представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, судом встановлено наступне.
Український державний конструкторсько-технологічний інститут транспорту АПК, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб -підприємців, зареєстрований, як юридична особа та є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування,, що здійснює його збір та ведення обліку. коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу.
Статтею 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування- це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими.
Пунктом 6 ст. 7 вказаного Закону України передбачено, що нарахування єдиного внеску за платників, зазначених у пунктах 2,3,6,7,8,9 та 11 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, за рахунок сум, на які єдиний внесок нарахований
Частиною 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 даного Закону страхувальниками відповідно є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до розділу 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за №21-1, розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для відповідача становить 33,2 % суми фактичних витрат на оплату праці та 2 % від суми доходу у вигляді заробітньої плати.
Відповідно до положень п.п. 5.1.4. п. 5.1 вказаної Інструкції кожен суб'єкт господарювання повинен своєчасно та в повному обсязі нараховувати, утримувати та сплачувати до Пенсійного фонду страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В силу п. 6 ст. 20 вказаного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.
Отже, відповідно до вимог законодавства на відповідача покладено обов'язок нараховувати та сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську.
Судом встановлено що в порушення вимог вищезазначених законодавчих актів, відповідачем не сплачено в повному обсязі єдиний внесок та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне, у зв'язку з чим, в Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК виникла заборгованість.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно розрахував суму єдиного внеску на зальнообов'язкове соціальне страхування, у поданих до органів пенсійного фонду звітах про нарахування єдиного внеску (а.с.67-104). Однак, вказані зобов'язання у повному обсязі відповідач перед Управлінням Пенсійного фонду України м. Івано- Франківську не виконав, допустивши заборгованість в сумі 161058,76 грн.
За несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську винесено рішення № 1893 від 10.09.2012 року, № 2090 від 08.10.2012 року, № 588 від 06.03.2013 року, № 589 від 06.03.2013 року, № 1217 від 10.05.2013 року, якими до відповідача застосовано штрафні санкції у загальному розмірі 4811,09 грн. та нараховано пеню в загальному розмірі 4711,94 грн. Зазначені рішення відповідачем, отримані, будь - яких доказів їх оскарження суду не надано.
У відповідності до приписів п.2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що територіальний орган Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною 14 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.
Також судом встановлено, що відповідно до облікових даних, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу було направлено вимогу про сплату заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за №1583 від 11.10.2012 року на суму 8756,58 грн., яка отримана відповідачем, що підтверджується підписом головного бухгалтера на корінці вимог (а.с.8) Однак, сума страхових внесків відповідачем залишилась не відшкодованою.
Також, в порядку ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішенням Управлінням ПФУ в м. Івано-Франківську про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату ( неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду №3745 від 29.09.2009 року відповідачу нараховано штрафні санкції та пеня. З врахуванням часткової сплати, станом на 22.05.2014 року заборгованість по сплаті штрафних санкцій застосованих за несвоєчасну сплату страхових внесків становить 4999,20 грн., пені - 6924,37 грн.
Таким чином, загальна суму заборгованість відповідача зі сплати єдиного соціального внеску та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 191262,39 грн., грн., яка складається з недоїмки по єдиному соціальному внеску в сумі 161058,76 грн., застосованих до відповідача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму 4811,94 грн. та нарахованої пені в сумі 4711,54 грн., та з недоїмки по страхових внесків на суму 8756,58 грн., нарахованих штрафних санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків на суму 4999,20 грн. та нарахованої пені на суму 6923,37 грн.
Що стосується заявленого клопотання представника відповідача про застосування при розгляді даної справи процесуальних строків передбачених ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Статтею 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Правовідносини, які виникають у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюється спеціальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Приписами ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено відповідальність страхувальників, банків, організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій, та їх посадових осіб у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а саме застосування до страхувальників фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у т.ч. донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду. Пунктом 15 вказаної статті Закону визначено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
За таких обставин, суд вважає безпідставними посилання представника відповідача про застосування процесуальних строків передбачених ст. 99 КАС України при розгляді даної справи, оскільки до спірних правовідносин строк давності не застосовується.
Отже, судом встановлено та підтверджується долученими до матеріалів справи відповідними доказами, що відповідачем допущено заборгованість по сплаті єдиного внеску, страхових внесків, штрафних санкцій та пені на загальну суму 191262, 39 грн.
Враховуючи наведене, а також те, що вищевказана заборгованість відповідачем на момент розгляду справи не сплачена, відповідних доказів, які б спростовували наявність заборгованості чи доводи позивача, - відповідачем не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління м. Івано-Франківську є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити.
Стягнути з Українського державного конструкторсько-технологічного інституту транспорту АПК, код 00861529, на користь управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, код 20550895, заборгованість у сумі 191262 (сто дев'яносто одну тисячу двісті шістдесят дві) грн. 39 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 16.06.2014 року.