"15" травня 2014 р. м. Київ К/9991/81339/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Степашка О.І., Федорова М.О.
розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим від 04 липня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Кримавтотранс" до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної республіки Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Кримавтотранс" (далі - ПАТ "АК "Кримавтотранс") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної республіки Крим (далі - ДПІ у м. Сімферополі) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим від 04 липня 2012 року позов ПАТ "АК "Кримавтотранс" задоволено частково.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року апеляційну скаргу ДПІ у м. Сімферополі залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим від 04 липня 2012 року - залишено без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ДПІ у м. Сімферополі подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим від 04 липня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ПАТ "АК "Кримавтотранс" в задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
ДПІ у м. Сімферополі проведена камеральна перевірка звітності ВАТ "АК "Кримавтотранс" з податку на додану вартість за січень 2012 року. За результатами перевірки складено акт №1463/15-2/03120667 від 20 квітня 2012 року.
Перевіркою встановлено порушення ВАТ "АК "Кримавтотранс" вимог п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1, п. 201.8, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено податковий кредит з ПДВ за січень 2012 року на суму 415967, 00 грн.
На підставі акта перевірки ДПІ у м. Сімферополі прийнято податкове повідомлення-рішення №0004671502 від 14 травня 2012 року, яким ВАТ "АК "Кримавтотранс" збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ в розмірі 415967, 00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 207984, 00 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що між ВАТ "АК "Кримавтотранс" та АТЗТ "Вітас" і ТОВ "Данкан" укладались договори, виконання яких підтверджено актами здачі-прийому робіт (здійснення послуг) та платіжними дорученнями. До податкового кредиту у січні 2012 року ВАТ "АК "Кримавтотранс" віднесло суми ПДВ, які нараховані згідно податкових накладних, отриманих від контрагентів, всього на суму 415966, 87 грн.
Відповідно до пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу
Згідно п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішення ДПІ у м. Сімферополі про анулювання реєстрації АТЗТ "Вітас" як платника ПДВ, оформлене актом №394/15-2 від 19 травня 2010 року скасоване Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 28 липня 2010 року у справі №2а-7269/10/15/0170, яка залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2011 року. Рішення ДПІ у м. Сімферополі про анулювання реєстрації ТОВ "Данкан", як платника ПДВ, оформлене актом №341/15-2 від 29 червня 2011 року скасоване постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05 жовтня 2011 року у справі №2а-8138/11/0170/12, яка залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2012 року.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що сума податкового кредиту ВАТ "АК "Кримавтотранс" у січні 2012 року в розмірі 415967, 00 грн. підтверджена податковими накладними, складеними АТЗТ "Вітас" на суму ПДВ 136718, 00 грн. та ТОВ "Данкан" на суму ПДВ 279248, 90 грн., які на дату складання податкових накладних у січні 2012 року були зареєстровані як платники ПДВ.
За таких обставин суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про те, що ДПІ у м. Сімферополі було неправомірно зменшено ВАТ "АК "Кримавтотранс" податковий кредит з ПДВ на суму 415967, 00 грн., а тому збільшення податковим повідомленням-рішенням суми грошового зобов'язання і застосування штрафних (фінансових) санкцій є протиправним.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ПАТ "АК "Кримавтотранс".
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної республіки Крим Державної податкової служби залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим від 04 липня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович
О.І. Степашко
М.О. Федоров