Постанова від 16.06.2014 по справі 456/5814/13,2а-456/99/14

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2014 року Справа № 876/3851/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,

представника відповідача Самбірської Н.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18.02.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 31.10.2013 року звернувся до суду із позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.04.2013 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», довідки прокуратури Тернопільської області від 16.08.2012 року №18/71 про заробітну плату станом на 14.06.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного розрахунку.

Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18.02.2014 року відмовлено в задоволенні позову.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу. В якій посилається на порушення судом норм матеріального права просить постанову скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 04.01.2003 року перебуває на обліку в управлінні ПФ України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області як отримувач пенсії за вислугу років, що призначена відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» №2663-III від 12.07.2001 року, згідно з якою прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у чому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсію позивачу призначено при загальному стажі роботи 24 роки 11 місяців 19 днів, спеціальному стажі (прокурори, слідчий склад) 20 років 10 місяців 23 дні.

Позивачу: з 01.09.2003 року, з 01.12.2004 року, з 01.02.2005 року, з 01.05.2006 року, з 01.06.2007 року та з 01.03.2008 року проводився перерахунок пенсії з більшого посадового окладу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, на підставі його заяви та долучених довідок про складові заробітної плати для нарахування пенсії.

Останній перерахунок пенсії проведено з 01.03.2008 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.2008 року № 34. Після проведення перерахунку пенсія становить 5981,36 грн., обчислена в розмірі 90% від суми заробітної плати для нарахування пенсії, і в такому розмірі виплачується позивачу по даний час.

ОСОБА_2 12.12.2012 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як працівнику органів прокуратур, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року за № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Однак, відповідач 26.12.2012 року надіслав йому відповідь, якою відмовив йому у здійсненні перерахунку, зазначивши, що перерахунок пенсії може бути проведений в розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати. Підстав для обчислення пенсії в розмірі 90% немає.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та встановленим фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Згідно з ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Ураховуючи наведене, апеляційний суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому: внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, суд апеляційної інстанції виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи із висловленого також у рішеннях Конституційного Суду України (рішення від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що відповідач діяв з порушенням та неправильним застосуванням законодавства, яке регулює дане питання, оскільки відповідачем застосовано положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в новій редакції, згідно з якою пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, тоді як слід було керуватись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-III, яка діяла на час виходу позивача на пенсію, відповідно до якої перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати. Таким чином, відповідачем було обмежено право позивача на отримання пенсії в розмірі 90 відсотків, яку позивачу вже було призначено, і даний розмір не міг бути зменшений до 80 відсотків.

Враховуючи викладене, колегія суддів визначила, що слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області з 01 травня 2013 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», довідки прокуратури Тернопільської області від 16.08.2012 року №18/71 про заробітну плату станом на 14.06.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом (31.10.2013 року), шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту в межах шестимісячного строку, починаючи з 01.05.2013 року.

З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому вимоги викладені в апеляційній скарзі є обґрунтованими.

Враховуючи, що судом першої інстанції при повному встановленні обставин справи порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення вимог позивача.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18.02.2014 року у справі №456/5814/2013 - скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії в частині позовних вимог за період з 01 квітня 2013 року по 31 квітня 2013 року - залишити без розгляду.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області з 01 травня 2013 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», довідки прокуратури Тернопільської області від 16.08.2012 року №18/71 про заробітну плату станом на 14.06.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

В.В. Святецький

Повний текст постанови виготовлено 19.06.2014 року