Головуючий у 1 інстанції - Хомінець І.В.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
18 червня 2014 року справа №248/2475/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лях О.П.,
суддів Жаботинської С.В., Нікуліна О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 19 травня 2014 р. у справі № 248/2475/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та сплачених матеріальної допомоги та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Харцизького міського суду Донецької області від 19 травня 2014 р. позовні вимоги задоволено, зокрема, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2, як державному службовцю в розмірі 80% заробітної плати відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, скасовано рішення № 24 УПФУ в м. Харцизьку Донецької області від 11 квітня 2014 року щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язано здійснити з 1 квітня 2014 року перерахунок пенсії, як державному службовцю в розмірі 80% заробітної плати відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, як складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.
За приписами п. 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може буди вирішено на основі наявних в ній доказів.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку ОСОБА_2 та отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу».
10 квітня 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки № 23-11/60-45 від 17 березня 2014 року про складові заробітної плати складеною Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" та розшифровки графи „інші виплати", виданої позивачу про те, що надбавки, премії та інші виплати за період з березня 2012 року по лютий 2014 року становили: матеріальна допомога на оздоровлення - 13742,81 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 5802 грн. На всі виплати включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року-єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку № 24 від 11.04.2014 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оскільки вони не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачем було сплачені страхові внески зі всієї заробітної плати, тому її пенсія повинна бути обчислена із суми заробітної плати, що включала індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
З таким висновком погоджується і колегія суддів з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 19 травня 2014 р. у справі № 248/2475/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанову Харцизького міського суду Донецької області від 19 травня 2014 р. у справі № 248/2475/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : О.П.Лях
О.А. Нікулін
С.В. Жаботинська