Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
18 червня 2014 року справа №812/2809/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Лях О.П.,
суддів Жаботинської С.В., Нікуліна О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року у справі № 812/2809/14 за позовом Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Корисні продукти" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування у сумі 16 574,60 грн., -
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулась до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Корисні продукти" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування у сумі 16 574,60 грн..
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Корисні продукти» використовує найману працю.
Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, на підприємстві середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 17 осіб. Кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 1 особу, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 1 особа .
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», встановлено, що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 25 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів роботодавці повідомляють територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів. Згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форми звітності №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» та Інструкцію щодо заповнення форми звітності №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» від 10.02.2007 № 42, щороку до 1 березня, наступного після звітного періоду, звіт подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду.
З матеріалів справи вбачається, що протягом 2012 року у відповідача працювало 2 інваліди, один із яких був працевлаштований ще у 2011 році і звільнився 13 квітня 2012 року, а другий інвалід був працевлаштований з 15 жовтня 2012 року. ОСОБА_2 відпрацював у 2012 році - 104 календарних дня, що дорівнює 3,5 місяця, а ОСОБА_3 відпрацював у 2012 році 78 календарних днів, що дорівнює 2,5 місяця.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про належне виконання відповідачем вимог щодо виконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року у справі № 812/2809/14 за позовом Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Корисні продукти" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування у сумі 16 574,60 грн. - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року у справі № 812/2809/14 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів: О.П. Лях
С.В. Жаботинська
О.А. Нікулін