Справа № 815/2617/14
10 червня 2014 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потоцької Н.В.
за участю секретаря Загрійчук О.В.
сторін:
позивача ОСОБА_1
представники відповідачів не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області Дубровіної Олени Володимирівни про скасування рішення державного реєстратора, -
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області Дубровіної Олени Володимирівни, в якому позивач, з урахуванням поданих до суду заперечень, просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Дубровіної Олени Володимирівни № 13059442 від 15.05.2014 року про відмову у скасуванні державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_4 р. № 22166488 номер запису 730 в книзі 674пр-142;
- зобов'язати реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції Одеської здійснити скасування запису про державну реєстрацію прав власності на квартиру АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_4 В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з підстав, викладених в позовній заяві, уточненнях та наданих в судовому засіданні поясненнях.
Представник відповідача /Реєстраційна служби Головного управління юстиції в Одеській області/ в судове засіданні не з'явився. Причин не явки до суду не повідомив, про розгляд справи був повідомлений у встановленому законом порядку, що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача /державний реєстратор Реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області Дубровіна Олена Володимирівна/ в судове засіданні не з'явилася. Причин не явки до суду не повідомила, про розгляд справи була повідомлена у встановленому законом порядку, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
«Розгляд справи не відкладається» - зазначена норма є імперативною: суд повинен розпочати розгляд справ.
Відповідно до вимог статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, відповідач як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Судом враховано, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнова проти України»).
Судом встановлено відсутність поважних причин для неприбуття представників відповідачів у судове засідання.
Суд, враховуючи неявку відповідачів без поважних причин, належним чином повідомлених про дату, час та місце проведення судового засідання, вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити даний позов повністю з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 11 вересня 2007 року Приморським районним судом м. Одеси (суддя Ярош С.В.) було ухвалено рішення у справі № 2-6976/07 за позовом ОСОБА_4 до Одеської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Одеси про усунення порушення та визнання права власності.
Вказаним рішенням було визнано право власності на реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 147.8 кв. м. за ОСОБА_4
На підставі вказаного рішення суду державним реєстратором КП «ОМБТІ та РОН» було прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_4, на підставі якого 18.02.2008 року був внесений відповідний запис р. № 22166488 номер запису 730 в книзі 674пр-142 до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
18 лютого 2014 року рішенням апеляційного суду Одеської області по справі № 2-6976/07 за позовом ОСОБА_4 до Одеської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Одеси про усунення порушення та визнання права власності скасоване і постановлене нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 В'ячеславівни до Одеської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Одеси про усунення порушення та визнання права власності було відмовлено.
Отже, на теперішній час ОСОБА_4 не є належним власником квартири АДРЕСА_1.
15 травня 2014 року ОСОБА_1 подав заяву про скасування запису про нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Державний реєстратор прав на нерухоме майно Дубровіна О. В. (Реєстраційна служба Одеського міського управління юстиції Одеської області) розглянула заяву про скасування, прийняту 15.05.2014 10:58:15 за реєстраційним номером 6608894 та встановила, що подані документи не відповідають вимогам п. 2.6. Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав - на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 №3502/5, а саме: Для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.
З урахуванням викладеного ОСОБА_1 було відмовлено у скасуванні запису про нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв згідно з ч. 5 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою КМ України від 22.06.2011 р. № 703.
За результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
У відповідності до п. 23 Порядку державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно зі ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», підставами відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, зокрема п. 4 - у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено вразі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Із оскаржуваного рішення Державний реєстратор прав на нерухоме майно Дубровіна О. В. (Реєстраційна служба Одеського міського управління юстиції Одеської області)про відмову в скасування запису про нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, не вбачається, які саме фактичні порушення стали підставою для висновку про відмову у реєстрації прав.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі: зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 року, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є: 1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат; 2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 4) свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, видані нотаріусом, чи їх дублікати; 5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до цього Порядку; 6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією до набрання чинності цим Порядком; 8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 9) державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою; 10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 12) заповіт, яким встановлено сервітут на нерухоме майно; 13) закон, яким встановлено сервітут на нерухоме майно; 14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Згідно з п. 2.6 вказаного Порядку для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.
Відповідно до п. 2.10 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав.
З аналізу вказаних норм вбачається, що чинним законодавством України передбачено порядок внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації права власності на підставі рішення суду, який передбачає, в тому числі, подання заяви та відповідних документів.
Судом в свою чергу встановлено, що рішення Приморського районного суду м. Одеси від 11 вересня 2007 року по справі № 2-6976/07, яке слугувало підставою для прийняття рішення про державну реєстрацію права на нерухоме майно у вигляді квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 147.8 кв. м. за ОСОБА_4 скасовано.
Отже, рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно щодо державної реєстрації прав власності на квартиру АДРЕСА_1 за ОСОБА_4, підлягає скасуванню, оскільки є таке, що набрало законної сили рішення суду щодо скасування підстави, яка передувала його прийняттю.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, про необхідність зобов'язання реєстраційної службу Одеського міського управління юстиції Одеської області скасувати запис про державну реєстрацію прав власності на квартиру АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_4.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Дубровіної Олени Володимирівни № 13059442 від 15.05.2014 року про відмову у скасуванні державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_4 р. № 22166488 номер запису 730 в книзі 674пр-142.
Зобов'язати реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції Одеської області скасувати запис про державну реєстрацію прав власності на квартиру АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_4.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Потоцька Н. В.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Дубровіної Олени Володимирівни № 13059442 від 15.05.2014 року про відмову у скасуванні державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_4 р. № 22166488 номер запису 730 в книзі 674пр-142.
Зобов'язати реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції Одеської області скасувати запис про державну реєстрацію прав власності на квартиру АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_4.
16 червня 2014 року.